لبنیات قول ارزانی داد

منتشر شده در صفحه پیام خبر | شماره 1331

لبنیات قول ارزانی داد

هر بطری شیر کم‌چرب ۴۱۰۰ تومان، نیم چرب ۴۲۵۰ تومان، پرچرب ۴۴۵۰ تومان و هر بطری شیر کامل ۴۵۰۰ تومان‌می‌شودمحصولات لبنی با برگرفته شده از شیر گاومیش لبنیات به آن دسته از مواد غذایی گفته می‌شود که از شیر به دست می‌آیند. معمولاً ماده اولیه تولید انواع لبنیات، شیر گاو است. اما گاهی از شیر سایر پستانداران همچون بز، گوسفند، گاومیش، و …استفاده می‌شود.

شیر و محصولات لبنی از نمونه اقلامی به شمار می‌رود که تامین کافی و استاندارد آن در جامعه، ضامن سلامت عمومی آن کشور و کاهش قابل توجه بسیاری از هزینه‌های درمانی خواهد بود.

در واقع، از دیرباز، مصرف شیر، در سبد غذایی خانوارها، بسیار پر رنگ و حائز اهمیت بوده و این موضوع مختص کشور یا جامعه‌ای خاص نبوده و به واقع تمامی جوامع و برای شرق و غرب عالم، استفاده از این محصول بسیار مهم به شمار می‌رفته است.

آنچنان که مطالعات انجام شده نشان می‌دهد، گاو شیری، نزدیک به ۶ هزار سال پیش از میلاد اهلی شده و طبیعتا اهلی شدن این حیوان، گواهی است بر اهمیت استفاده از شیر در فرهنگ و تمدن‌های مختلف جهان در طول تاریخ و با گذشت هزاران سال، همچنان این محصول استراتژیک از اهمیت بسیاری برای جامعه هدف و مردم جهان برخوردار است.

بدون تردید، دامداری و دامپروری، یکی از ضروریات اساسی در توسعه صنعت شیر کشور به شمار می‌رود و از دیگر سو، شرایط طبیعی و جغرافیایی کشور‌ها به واسطه میزان برخورداری آن از علوفه و چراگاه‌ها از دیگر الزامات تسهیل روند تولید شیر و رونق و شکوفایی هر چه بیشتر آن محسوب می‌شود.

بنابر مطالعات انجام شده، از سال ۱۳۲۹ هجری شمسی، تلاش‌ها برای احداث نخستین کارگاه لبنیات سازی در کشور در دستور کار قرار گرفته و ۷ سال پس از این تاریخ (در خیابان فردوسی تهران) یک مرکز صنعتی دامداری بصورت رسمی به بهره برداری رسیده است.

حدود سال ۱۳۲۸ هجری شمسی نیز نخستین کارخانه شیر مدرن در کشور احداث و پایه گذاری می‌شود که البته پس از ۱۰ سال فعالیت به دلیل ورشکستگی به فعالیت خود پایان می‌دهد.

پس از آن، کارخانه شیر پاستوریزه ایران با حمایت یونیسف، فعالیت خود را در سال ۱۳۳۶ به بهره برداری می‌رساند و این روند، آغازگر رویکردی می‌شود برای توسعه و افزایش مراکز صنعتی تولید و بسته بندی شیر در دیگر شهر‌های کشور، همچون مشهد، ساری، شیراز، اصفهان، اهواز، ارومیه و غیره که هر یک در قالب‌های دولتی و خصوصی به فعالیت در این حوزه متمرکز شدند.

گویا شیر ارزان می‌شود

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی اعلام کرد که پس از بررسی‌های صورت گرفته از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تعیین نرخ‌های جدید، از امروز کاهش قیمت هفت تا ۱۱ درصدی لبنیات اعمال می‌شود.به گزارش ایسنا، طی ماه‌های اخیر شاهد افزایش قیمت قانونی و غیرقانونی لبنیات در بازار توسط برخی برندهای مطرح بوده‌ایم و بارها دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تخلف بودن این افزایش قیمت‌ها را اعلام کرده بود.رضا باکری – دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی – در این باره اعلام کرد: در پی بررسی‌های صورت گرفته، سازمان مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کاهش قیمت لبنیات با در نظر گرفتن حاشیه سود قانونی ۱۴ درصدی در دستور کار قرار گرفت که رضایت کارخانه‌ها را نیز در برداشت.وی ادامه داد: در این میان نرخ‌های جدید که کاهش قیمت هفت تا ۱۱ درصدی انواع لبنیات را باعث می‌شود، به تصویب سازمان حمایت رسید و به کارخانه‌های لبنی ابلاغ شد که این قیمت‌های مصوب را روی محصولات خود درج کنند.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی، درباره قیمت‌های جدید لبنیات نیز این‌گونه توضیح داد که به‌عنوان مثال هر بطری شیر کم‌چرب ۴۱۰۰ تومان، نیم چرب ۴۲۵۰ تومان، پرچرب ۴۴۵۰ تومان و هر بطری شیر کامل ۴۵۰۰ تومان تعیین شده است.

باکری اضافه کرد: پنیر UF ۴۰۰ گرمی نیز ۶۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است و نرخ هر دبه ماست ۲.۵ کیلوگرمی کم‌چرب، ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان و پرچرب ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان به تصویب رسیده است. هم‌چنین هر ماست ۹۰۰ گرمی کم‌چرب نیز ۴۳۵۰ و پرچرب ۴۷۵۰ تومان باید فروخته شود. دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی تاکید کرد: از امروز همه کارخانه‌های لبنی باید این قیمت‌ها را روی محصولات‌شان درج کنند و هر برندی از این نرخ‌ها تعدی کند، مرتکب تخلف شده و دستگاه‌های نظارتی با او برخورد خواهند کرد.

 

4

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 390
  • دیروز: 850
  • هفته: 5,009
  • ماه: 24,796
  • سال: 182,083