آبان امسال ۳۴درصد گرانتر از ۹۶

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 1324

آبان امسال ۳۴درصد گرانتر از ۹۶

سیستان و بلوچستان با ۴۲،۶ درصد بیشترین و کرمان با ۲۸،۸ درصد کمترین نرخ تورم را نسبت به سال قبل داشته‌اند

نرخ تورم که در دور اول ریاست جمهوری روحانی برگ برنده او بود حالا به نقطه ضعف دولت دوم وی تبدیل شده است. سرعت گردش پول در کنار حجم نقدینگی موجود در کشور و تغییرات دلار و عواملی از این دست، دست دولت را در حنا قرار داده است.

بانک مرکزی و مرکز آمار ایران هر ماه نرخ تورم را اعلام می‌کنند. هر چند که اعلام نرخ تورم از سوی این دو نهاد همواره اختلاف‌هایی با هم داشته است اما نشانگر وضعیت کلی اقتصاد کشور هست.

آذربایجان بیشترین 

و همدان کمترین درصد افزایش نرخ تورم ماهانه

بنابر اعلام مرکز آمار ایران در آبان ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=۱۳۹۵) به ۱۴۷,٨ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان آذر بایجان شرقی با ۴.٣ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان با ١.۴ درصد افزایش بوده است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۳۴,٩ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان وبلوچستان (۴۲.۶ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (٢٨.٨ درصد) است. 

یعنی خانوارهای ساکن استان سیستان وبلوچستان  به طور متوسط ٧.٧ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان کرمان به طور متوسط ۶.١ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به آبان ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

 نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای کشور به عدد ۱۵.۶ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان (١٩.٢ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (١٢.٢ درصد) است. 

شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در آبان ماه ٧.٠ درصد است که نسبت به ماه قبل یک واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور مربوط به استان آذربایجان شرقی کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان نقل شده است.

خانوارهای شهری

 در آبان ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۴،۱ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان گیلان با ۱،۵ درصد افزایش است.

 درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور۳۴،۵ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان ایلام ۴۲،۵ درصد و کمترین آن مربوط به استان کرمان ۲۸،۳ درصد است، یعنی خانوارهای شهری ساکن استان ایلام به طور متوسط هشت درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای شهری ساکن استان کرمان به طور متوسط ۶،۲ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به آبان ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

 نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۱۳۹۷ برای خانوارهای شهری به عدد ۱۵،۶ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان  ۱۹،۴و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان ۱۲،۹ است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در آبان ماه ۶،۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰،۲۲ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

خانوارهای روستایی

 در آبان ماه  ۱۳۹۷ بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان کهگیلوله وبویراحمد با ۵،۷ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان قزوین با ۰،۱ درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل خانوارهای روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)  ۳۷،۳ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی مربوط به استان کردستان ۴۵،۸درصد و کمترین آن مربوط به استان کرمان  ۳۰،۱ است.

یعنی خانوارهای روستایی ساکن استان کردستان به طور متوسط ۸،۵ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای روستایی ساکن استان کرمان به طور متوسط ۷،۲ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به آبان ۱۳۹۶برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. 

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه  ۱۳۹۷برای خانوارهای روستایی کشور به ۱۵،۴ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان چهارمحال وبختیاری  ۱۹،۱ درصد و کمترین آن مربوط به استان کرمان  ۹،۸ درصد است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در آبان ماه ۹،۳ درصد است که نسبت به ماه قبل یک واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 282
  • دیروز: 698
  • هفته: 5,057
  • ماه: 24,672
  • سال: 182,520