ورود پرندگان زمستان‌گذر به تالاب‌های چهارمحال و بختیاری

منتشر شده در صفحه پیام زیست | شماره 1283

ورود پرندگان زمستان‌گذر به تالاب‌های چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: پرندگان زمستان‌گذر، مهاجرت خود را به تالابهای استان آغاز کردند.

شهرام احمدی با اشاره به افزایش حضور پرندگان در تالاب‌ها چهارمحال و بختیاری، اظهارداشت: طبق آخرین سرشماری‌ها در اواخر تابستان امسال حدود 30 هزار قطعه پرنده در این تالاب‌ها زیست می‌کردند که با ورود پرندگان مهاجر در حال حاضر بیش از 40 هزار قطعه پرنده‌ آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های چغاخور و گندمان زمستان‌گذرانی خود را شروع کردند.

احمدی عنوان کرد: کوچ پرندگان آبزی و کنارآبزی از نیمه مهرماه از زیستگاه‌های کشورهای آسیای میانه و منطقه سیبری به تالاب های استان انجام می شود که پرندگان آبزی شامل خوتکا، انواع اردک‌ها، کشیم‌ها و چنگرها و کنار آبزی مانند حواصیل، اگرت‌ها و لک لک ها از جمله گونه‌های پرندگان مهاجر در استان هستند. وی افزود: این پرندگان از 10 مهرماه سال جاری تعدادشان بیشتر شده و در حال افزایش هستند و خوتکا، حواصیل و لک لک ها از پرندگان پیش قراولی هستند که تالاب های استان را برای زمستان‌گذرانی انتخاب کردند.

این مقام مسوول با بیان اینکه، شکار پرندگان در تالاب‌های این شهرستان ممنوع است، تأکید کرد: در صورت مشاهده شکار هرگونه پرنده مهاجر در منطقه،ُ با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد. احمدی در پایان وضعیت مناسب اقلیمی و وجود آب در تالاب ها نسبت به سایر تالاب های منطقه را از جمله دلایل افزایش پرندگان مهاجر در این استان دانست.

گفتنی است؛ تالاب بین‌المللی گندمان با یکهزار و 70 هکتار وسعت و ۲ هزار و ۲۱۹ متر ارتفاع از سطح دریا، در نزدیکی تالاب بین‌المللی چغاخور و فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :