اظهارات ضد و نقیض در خصوص وضعیت چشمه علی

منتشر شده در صفحه پیام میراث | شماره 1271

اظهارات ضد و نقیض در خصوص وضعیت چشمه علی

میراث فرهنگی: در صورت بازنگشتن آب از مترو شکایت می‌کنیم

علی رغم شرایط نامساعد چشمه علی و خشک شدن این میراث فرهنگی، مسوولان ذی ربط هر کدام اظهارات ضد و نقیضی را در این خصوص دارند.

در جریان بازدید از چشمه علی آخرین وضعیت این اثر تاریخی کشور  با حضور صادق طریق ازلی مدیر خط ۶ مترو، حسین عزیزی نماینده بخشداری شهرری و اکبر روشنی نماینده صنف کشاورزان علائی بررسی شد.

چشمه علی مدت هاست که حرف آن درمیان است یک روز صحبت از خشکی آن روز دیگر  روز بعد از  برگشتن آب به آن

حالا بعد از این همه کشمکش در جریان بازدید مسوولان از این چشمه  امیر مصیب رحیم زاده،  مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر ری گفت که  میراث فرهنگی به عنوان متولی چشمه علی در خصوص جاذبه گردشگری، در صورت بازنگشتن آب از مترو شکایت می کند.

به گفته وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات بیشترین میزان دبی آب چشمه علی ۸۰ لیتر بر ثانیه بوده است، اظهار کرد: پس از بازگشت آب چشمه علی در روزهای اخیر، بیشترین دبی آب ۲۷ لیتر بر ثانیه بود.

او با بیان اینکه پیش از حفاری مترو مطالعات انجام شده در خصوص عدم تأثیر حفاری بر میزان آب چشمه علی به میراث فرهنگی تحویل داده شده بود، گفت: بر اساس همین مطالعات اجازه حفر به شرکت مترو داده شد.

چاه‌های مجاز و غیر مجاز علت خشک شدن چشمه علی

در این بازدید صادق طریق ازلی مجری خط ۶ مترو گفت که  امسال با مشکل اقلیم مواجه هستیم و باید در بهره برداری از چاه‌های مجاز تجدید نظر شود و نباید در آب‌خوان این چاه‌ها فعالیت کنند و یکی از علت های خشکی چشمه علی همین مورد است.

او تا کید می کند که همکاران ما در تیم مطالعاتی وضعیت دبی چشمه در طول ۲۰ سال اخیر را بررسی کردند و نمودار هیدروگراف آن را تهیه کردند و مشخص شد چشمه در سالهای مختلف جریان آب متفاوتی داشته است به گونه‌ای که در دهه‌ ۸۰ دبی آب کمتر از ۲۰ لیتر بود.

وی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داد که در ماه‌های مرداد تا مهر خروجی آب به حداقل می‌رسد و در ماه‌های اسفند و  فروردین دبی آب به حداکثر می‌رسد، افزود: این رفتار تمامی چشمه‌ها در فلات ایران است و این اتفاقی عجیب نیست.

هر وقت اعتراض کنیم دبی آب را افزایش می دهند

در ادامه روشنی نماینده شورای کشاورزی روستای علائین نیز گفت: روستای ما نزدیک‌ترین روستا به چشمه علی بود که ۴۰۰ هکتار از مزارع ما با چشمه‌علی آبیاری می‌شد اما حالا هشت ماه است که با حفاری مترو آب چشمه نیز کم شده است.

وی با بیان اینکه از فلکه سوم دولت‌آباد تا صفاییه قنات‌ها پرآب بودند، تصریح کرد: حالا باید آب را ساعتی ۳۵ هزار تومان بخریم و این در حالی است که آب‌بندی که بر روی نهر چشمه‌علی ایجاد کرده‌اند، شنی است که نه تنها مانع متوقف شدن آب نمی‌شود، بلکه آب را در خود فرو می‌ریزد.

وی با بیان اینکه قبل از حفاری حجم آب ۱۳۵ لیتر بر ثانیه و در بدترین حالت ۱۰۵ لیتر بر ثانیه بود، گفت: حالا میزان دبی آب ۲۰ لیتر در ثانیه است و اهرم هم دست خودشان است و هر وقت که اعتراضاتمان زیاد می‌شود، مقدار آب را زیاد می‌کنند.

5

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :