خودرو ملی؛ تخت‌گاز در قیمت، ترمز در کیفیت

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 1258

خودرو ملی؛ تخت‌گاز در قیمت، ترمز در کیفیت

خودروهای داخلی در حالی افزایش قیمت چشمگیری داشتند که ۷۰ درصدشان همچنان از کیفیت متوسط و ضعیفی برخوردارند

قیمت خودروهای اصطلاحا ارزان‌قیمت ساخت داخل در شش ماه گذشته دست‌کم ۵۰ درصد رشد داشته، این در حالی است که از نظر کیفی همچنان در رده متوسط و ضعیف قرار دارند.

آخرین گزارش ارزیابی کیفی خودروهای داخلی که از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران منتشر شده نشان می‌دهد که همچنان حدود ۷۰ درصد خودروهای سواری در رده کیفی متوسط و ضعیف قرار می‌گیرند.

بر اساس این گزارش که مربوط به خودروهای تولید شده در مردادماه است، تمامی ماشین‌های سطح قیمتی پنج (پیش از التهاب بازار خودرو در گزارش‌های شرکت استاندارد در دسته زیر ۲۵ میلیون تومان  قرار داشتند)  از نظر کیفی دو ستاره از پنج ستاره را کسب کردند. 

از ۲۳ خودروی بررسی شده سطح قیمتی چهار هم که قبلا به خودروهای بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان گفته می‌شد، ۱۰ خودرو دو ستاره، هفت خودرو سه ستاره و تنها شش خودرو چهار ستاره کسب کردند. (خودروهای چهار ستاره  این دسته نظیر پژو ۲۰۷ در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان قیمت می‌خورند.)

در مجموع ۴۴ خودروی سواری بررسی شده هم ۳۶.۳ درصد دو ستاره کیفی، ۳۱.۸ درصد سه ستاره کیفی و ۳۱.۸ درصد هم چهار ستاره کیفی کسب کردند. اگرچه دیگر خودرویی با یک ستاره کیفی در ایران تولید نمی‌شود اما باید در نظر گرفت که هیچ خودروی پنج ستاره هم تولید نمی‌شود. از سوی دیگر این ایراد به بررسی کیفی خودروهای داخلی که از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران صورت می‌گیرد، وارد است که تنها به کیفیت مونتاژ و ایمنی خودروها پرداخته می‌شود نه کیفیت و دوام خودروها. در همین خصوص چندی پیش اقتصادنیوز گزارش داد که در ایران به طور متوسط ۴.۶ خودرو از ۱۰۰ خودرو به دلیل ایراد فنی در سه‌ماهه اول به تعمیرگاه مراجعه می‌کند این در‌حالی است که متوسط این عدد در دنیا ۱.۵ است.

درجا در کیفیت

بررسی کیفیت خودروهای داخلی در سه سال گذشته نشان می‌دهد خودروسازان اگرچه برای افزایش قیمت تخت‌گاز راندند اما در افزایش کیفیت تقریبا درجا زدند.

در پایان سال ۹۴ حدود ۹۰ درصد خودروهای داخلی در رده کیفی متوسط و ضعیف قرار داشتند. اگرچه تا مرداد امسال کیفیت خودروهای داخلی حدود ۲۰ درصد بهتر شده اما افزایش قیمت آن‌ها خیلی بیشتر از ۲۰ درصد بوده.

در رده خودروهای ارزان‌قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو که اسفند سه سال پیش در بازار آزاد ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت داشته، با رشدی ۸۹ درصدی به ۶۴ میلیون تومان رسیده است.  تیبا هم با افزایش ۶۳ درصدی در بازه زمانی مشابه از ۲۴ میلیون و ۷۰۰ به ۴۰ میلیون ۴۰۰ هزار تومان رسیده. انواع مختلف پراید هم در حال حاضر بین ۸۰ تا ۸۵ درصد از سال ۹۴ گران‌تر شده.

در بازه زمانی شش ماه گذشته اما اوضاع بدتر از است سه سال گذشته است. در حالی که تنها حدود سه درصد کیفیت خودروها بهتر شده (در اسفند ۹۶ حدود ۷۳ درصد خودروها در رده کیفی متوسط و ضعیف بودند) اما قیمت‌ها دست‌کم ۵۰ درصد رشد داشته.

 پژو ۲۰۶ تیپ دو از ۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به ۶۴ میلیون تومان رسیده. یعنی ۵۸ درصد رشد. تیبا هم رشد ۶۰ درصدی را تجربه کرده. سایپا ۱۳۱، ۱۱۱ و ۱۳۲ هم به ترتیب ۶۶، ۶۴ و ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

پاردوکس قیمت و کیفیت خودروهای داخلی در حالی ادامه دارد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان علت آن انحصار بازار خودرو در کشورمان است. علی خاکساری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس خودرو در این خصوص به ایرنا می‌گوید که این وضعیت ناشی از سوءمدیریت و وجود انحصار در بازار و ممنوعیت واردات خودرو است و این شرایط هزینه‌های سرسام‌آوری را بر روی دوش مردم تحمیل می‌کند.

***

انحصار صنعت خودرو بشکند

رضا علیزاده، نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص وضعیت نابسامان صنعت خودرو در کشور به ایسنا گفته بدبختی این است که خودروسازان دولتی در هر دوره زمانی موفق شدند از طرق مختلف خواسته‌های‌شان را به مردم تحمیل کنند؛ چراکه بازار انحصاری مانع ایجاد رقابت شد؛ به همین دلیل با صنعتی روبرو هستیم که گرفتار انواع رانت و انحصار، مدیریت‌های سلیقه‌ای، کیفیت، ایمنی و قیمت نامطلوب و خدمات پس از فروش نامناسب است. به اعتقاد او اصلاح ساختاری داخلی یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت خودروسازی کشور است.  باید پذیرفت تا زمانی که نظام مدیریتی در شرکت‌های خودروسازی اصلاح نشود، در مشکلات‌شان غوطه‌ور می‌مانند.

2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 319
  • دیروز: 698
  • هفته: 5,094
  • ماه: 24,709
  • سال: 182,557