ایران در آستانه خاموشی گسترده

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 1212

ایران در آستانه خاموشی گسترده

وزیر نیرو: شش هزار مگاوات کمبود برق داریم، با 10 درصد صرفه‌جویی خاموشی منتفی می‌شود

افزایش دمای هوا طی روزهای آینده، احتمال تبدیل قطعی‌های مقطعی برق را به خاموشی‌های گسترده شدت بخشیده است. 

افزایش مصرف برق در کشور سبب شد وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی‌ها در کشور، راه کارهایی ارایه دهد که کاهش ساعات اداری، افزایش تعرفه برق سازمان‌های دولتی در ساعات اوج بار و توافق با صنایع و بخش‌های بزرگ کشاورزی برای توقف تولید در ساعات پیک مصرف و انتقال آن به ساعات دیگر، از جمله اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت اما با این وجود، در دو روز گذشته، پیک مصرف برق کشور به اوج خود رسید ( ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسید ) و وزارت نیرو خطر خاموشی گسترده را اعلام کرد.

 52 هزار مگاوات، نهایت توان تولید برق در نیروگاه‌های کشور

هفته گذشته ابتدا در بعضی استانهای کشور از جمله تهران خاموشی‌های مقطعی و بدون اعلام قبلی رخ داد. این اتفاق، اعتراض و واکنش بسیاری از شهروندان را در پی داشت. بعد از این ماجرا بود که شرکت توزیع برق پنج استان اصفهان، خراسان رضوی، همدان، البرز و کرمانشاه اقدام به انتشار جدول احتمالی خاموشی‌ها در 12 روز آینده کردند تا مشخص شود تقریبا تا پایان تیر، خاموشی در ایران ادامه دارد. اردکانیان وزیر نیرو نیز در چرایی خاموشی‌های بدون برنامه در کشور گفت: بیشترین توان نیروگاه‌های کشور برای تولید برق 52 هزار مگاوات است که در صورتی که از این رقم بالاتر رود با خاموشی مواجه می‌شویم. اتفاقی که در هفته گذشته در تعدادی از شهرهای کشور با آن مواجه بودیم و اکنون نیز پیش بینی می‌شود به دلیل افزایش گرما در هفته آتی این رقم به بالای 58 هزار مگاوات برسد که در این صورت شبکه برق کشور دچار فروپاشی شده و احتمال وقوع خاموشی گسترده در کشور وجود دارد.

محدودیت در تولید برق کشور با کاهش بارندگی در کشور

 این برای اولین بار است که قطع برق در تابستان در کشورمان به مرحله بحران نزدیک شده است.  اگرچه سال گذشته هم در دو روز رکورد مصرف برق در تاریخ کشورمان شکست اما خاموشی گسترده‌ای رخ نداد. یکی از دلایل کاهش برق امسال، خشکسالی و کمبود بارش‌ها در کشور اعلام می‌شود. به گفته اردکانیان همین کمبود به طور متوسط 26 درصدی بارندگی‌‌ها نسبت به سال گذشته محدودیت‌هایی در تولید برق کشور ایجاد کرده است. نیروگاه‌های برقابی در سال‌های گذشته نقش زیادی در تامین برق در روزهای اوج مصرف داشتند به طوریکه سال گذشته 9000 مگاوات از برق مصرفی کشور از طریق همین نیروگاه‌ها تامین شده است. بدین ترتیب توان تولید برق نیروگاه‌های برقابی در خوش‌بینانه‌ترین حالت به 6000 مگاوات در سال جاری کاهش می‌یابد با توجه به این صحبت‌ها، تنها راه مقابله با خاموشی‌، صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی در ساعات پیک مصرف است.

جلوگیری از خاموشی 

گسترده در کشور با 10 درصد صرفه جویی

طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، در هفته جاری دمای هوای مناطق مختلف به ویژه مرکز و شرق کشور به طور میانگین افزایش می‌یابد و از آنجایی که با بالا رفتن دما، میزان مصرف انرژی نیز افزایش پیدا می‌کند، توصیه می‌شود برای گذر از روزهای گرم بدون تجربه خاموشی،  همگی در حد توان خود در مصرف برق صرفه جویی کنند. در همین رابطه اردکانیان وزیر نیرو هم می گوید: مصرف انرژی در کشورمان در بهترین حالت باید به کمتر از ۵۲ هزار مگاوات برسد و تنها با 10 درصد صرفه جویی روزانه در مصرف، می‌توان به این رقم دست پیدا کرد و به این صورت می‌توان تابستان گرم را سپری کرد.

 

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 35
  • دیروز: 261
  • هفته: 1,315
  • ماه: 4,275
  • سال: 137,038