مصاحبه‌ی مصطفی ابراهیمی خبرنگار پیام‌ما با یکی از امدادگران فعال حاضر در راین و کوه هزار احتمال زنده بودن، صفر است

سه شنبه 01 دی 1394

مصاحبه‌ی مصطفی ابراهیمی خبرنگار پیام‌ما با یکی از امدادگران فعال حاضر در راین و کوه هزار
احتمال زنده بودن، صفر است

شما از کی درگیر این ماجرا هستید؟
شنبه شب با ما تماس گرفته شد و از طرف هیات شهرستان اطلاع دادند که چنین اتفاقی افتاده و ماهم تیمی مستقر در راین داریم و تیم ارزیاب که روز یکشنبه برای امداد اقدام کرده‌اند و نه یک تیم که با سه تیم مختلف همزمان تمام مسیرهای کوهنوردی را بررسی کردیم ولی متاسفانه چیزی پیدا نکرده اند و پس از بازگشت هم هرچند بالگرد در اختیار بود و همه‌ی نامه‌نگاری‌ها هم در ارتباط با گرفتن بالگرد انجام شده بود اما بخاطر وضعیت آب و هوا نتوانستیم برنامه‌ی اصلی را اجرا کنیم.
برنامه چه بود؟
این بود که با بالگرد برویم بالای قله و از آنجا در چند مسیر مختلف شروع به جست‌و جو ونجات بنمائیم اما هوا اجازه‌ی این کار را نداد و متاسفانه ایشان هم از مسیرهای عمومی کوه نمی‌رفته و مسیرهای غیر استاندارد را برای صعود انتخاب می‌کرده که این خودش چالش بزرگی را برای ما ایجاد کرده و اگر از مسیر درستی رفته بود الآن این مشکلات را نداشتیم با این وجود زبده‌ترین نیروها درحال کمک‌دادن به ما هستند هرچند متاسفانه جمعیت نیروی زبده‌ و کوهنورد حرفه‌ای ندارد جز یکی دونفر که آنها هم با تجهیزات شخصی به صعود مشغول شده‌اند و فدراسیون هم که وظیفه دارد بانی این کار باشد من اطلاع ندارم که تا بحال تجهیزاتی به کسی داده باشد. البته امدادگرانی که در هلال احمر مشغول هستند امدادگر هستند اما کوهنورد حرفه‌ای نیستند که بتوانند در چنین برنامه‌هایی واکنشی سریع برای نجات نشان ‌بدهند ایشان می‌توانند از نظر پزشکی مصدوم را نجات بدهند ولی پائین رساندن وی از کوه کاری‌است بسیار پیچیده و سخت که نیاز به ورزشکارانی کارآزموده‌ و حرفه‌ای دارد.
فدراسیون چه کارهایی در این باره انجام داده؟
هیات استان درگیر برگزاری یک دوره‌ی آموزشی بوده اند متاسفانه که حالا با کنسل شدن آن دوره تمرکز بیشتری را روی این مساله خواهند گذاشت. و از این‌ها گذشته برای ما دقیقا مشخص نیست که این فرد بعد از راین به این طرف آمده و از همین کوه صعود کرده ؟یا نه؟ و کلا با سوالات بی جوابی روبه رو هستیم و حتی احتمال این هست که ایشان الآن در خانه‌اش باشد ویا در برخورد با اراذل و اوباش و یا قاچاقچی ها اتفاقی برایش رخ داده باشد و الآن اصلا ما مشغول جست‌وجو در جای غلطی هستیم.
کسی که صعود انفرادی می‌رود این مشکلات را هم برای خودش و دیگران پدید می‌آورد امروز یکی از امدادگران روی یخ لیزخورد و دستش آسیب جدی دید از پناهگاه هزار به بالا کلا بدون کراپون امکان صعود نیست و ایشان هم گویا اصلا کیسه خواب هم به همراه نداشته‌ است و دوستانی که در قله‌ی شیرباد با او همنورد بوده‌اند می‌گویند که وی وقتی به پناهگاه آنجا رسیده حتی کیسه خواب هم نداشته و دیگران به او کیسه خواب داده‌اند و اگر در آن صعود دوستان ما این آقا را ندیده بودند همانجا تلف می‌شد و اصلا به کرمان و این صعود هزار هم نمی‌رسید.
جست‌ وجو تا کی‌ادامه دارد؟
تا وقتی که به ما دستور بدهند، حالا بستگی دارد که هوا چطور باشد و شاید اصلا بخاطر بدی آب و هوا و پیش‌گیری از حوادث بعدی بخواهند که عملیات را تمام کنیم و وقتی برگردیم که برفها آب شده باشند.
وضعیت حوادث در کوه‌های کرمان چگونه است؟
حادثه بسیار زیاد است تا دلتان بخواهد ما دوهفته‌ی پیش یک مورد قطع نخاع داشتیم، در همین مسجد صاحب‌الزمان
مثلا در یک‌سال گذشته چند حادثه داشته‌ایم؟
من عدد دقیقی را نمی‌دانم اما می‌توانید از هلال احمر این آمار را پیدا کنید.
امکان دارد حیوان درنده‌ای در منطقه باشد و ایشان طعمه‌ی این حیوانات شده باشد؟
اصلا به هیچ وجه همچین حیواناتی در این منطقه نیست و ما هم شخصی را به همراه داریم که رد می‌زند و با دقت بالایی می‌تواند تعیین کند که این رد پا مال چند ساعت پیش است و طرف چند کیلو وزن دارد وغیره اما هیچ اثری از کوهنورد مفقود شده و یا حتی از موجود دیگری پیدا نمی‌کند به واسطه‌ی برف شدید و سرمای طاقت فرسا و حتی اگر حمله‌ای هم به او شده بود و مثلا با گرگ درگیر شده بود بالاخره خون یا پاره ای از لباس و یا کوله می‌بایست جائی افتاده باشد و ما هم صد در صد این بقایا را پیدا می‌کردیم اما هیچ اثری از درگیری هم نیست.
در حال حاضرشانس زنده بودن کوهنورد مفقود ما چقدر هست؟
متاسفانه اصلا شانسی در کار نیست. احتمال زنده بودن در این وضعیت و پس از این همه زمان که گذشته قطعا صفر است با این دمای ۱۶ درجه زیر صفر و سرعت بالای باد درصد احتمال جان بدر بردن صفر است اما اگر خارج از کوه باشد که خوب دیگر … .

پزشکیراینزلزلهکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه برای “مصاحبه‌ی مصطفی ابراهیمی خبرنگار پیام‌ما با یکی از امدادگران فعال حاضر در راین و کوه هزار احتمال زنده بودن، صفر است