مفاخری که در قدیمی‌ترین مدرسه رشت تحصیل کرده‌اند

منتشر شده در صفحه ایران زمین | شماره 824

مفاخری که در قدیمی‌ترین مدرسه رشت تحصیل کرده‌اند

پریسا عمویی
مدرسه شهید بهشتی رشت (شاهپور سابق) قدیمی ترین مدرسه رشت محسوب می شود. این مدرسه در سال ۱۲۹۸۸ هجری شمسی در رشت تاسیس شد. ابتدا در باغ سبزه میدان تحت عنوان مدرسه متوسطه نمره یک کار خود را آغاز کرد و درآن دوران از وجود ارزشمند شخصیتهایی مانند:میرزا حسن خان رشدیه، میرزا عیسی خان سمیعی، میرزا عبدالمجید فرساد، عبدالله راعی و… بهره برد، در ادامه به زیرکوچه (خیابان شریعتی فعلی ) و در نهایت حوالی میدان ناصریه (فرهنگ) در زمینی به وسعت ۱۸ هزار متر مربع ، توسط آلمانی ها ساخته شد. این بنای ماندگار از طرف میراث فرهنگی کشور در تاریخ ۲۶/۹/۱۳۵۶ و به شماره ۱۵۱۷ به ثبت رسیده است .
نام این مدرسه چندین بار دچار تغییر و تحولاتی شد به طوری که در جریان انقلاب اسلامی وقتی آذر هوشنگ مدیریت دبیرستان را برعهده داشت آزادگان نام گرفت و در دوره مدیریت محمدباقر نوبخت به شهید بهشتی تغییر نام داد.
در این دبیرستان چهره های سرشناس و مفاخر ایران زمین پرورش یافته اند:
دکتر محمد معین
محمّد معین ۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ در محله زرجوب رشت به دنیا آمد. او در سال ۱۳۰۴ دوره شش ساله ابتدایی در دبستان اسلامی رشت را در مدت دو سال پایان رساند. دوره اول متوسطه را در دبیرستان نمره ۱ رشت (که بعدها به نام دبیرستان شاهپور خوانده شد) به اتمام رساند و دوره دوم متوسطه را در رشته ادبی در دبیرستان دارالفنون تهران به پایان رساند. در سال ۱۳۱۰ در دانشسرای عالی در رشته ادبیات و فلسفه علوم تربیتی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۱۳ با نوشتن پایان‌نامه‌ای به زبان فرانسه در مورد شاعر فرانسوی «لوکنت دولیل» در رشته ادبیات و فلسفه به اخذ مدرک کارشناسی نایل شد. وی استاد زبان فارسی و پدید آورنده فرهنگ معین است. آرامگاه معین در آستانه اشرفیه قرار دارد.
دکتر محمود بهزاد
دکتر محمود بهزاد ۲۲ اسفند ۱۲۹۲ در رشت دیده به جهان گشود. در سال ۱۳۲۴ با توجه به علاقه زیادی که به بیوشیمی داشت، به موازات تدریس در دبیرستان البرز تهران در دانشکده داروسازی ثبت نام کرد و در سال ۱۳۲۸ با اخذ مدرک دکترای داروسازی، فعالیت خود را در تهیه کتاب‌های درسی و کمک درسی متمرکز ساخت. استاد به سه زبان فرانسه، انگلیسی و آلمانی آشنایی دارد. در سال ۱۳۳۹ با ترجمه کتاب «سرگذشت زمین» تألیف جورج گاموف وی برنده جایزه سلطنتی شد. در سال ۱۳۶۰ به زادگاه خود بازگشت و همکاری خود را با انجمن داروسازان گیلان آغاز کرد و با بیش از ۶۰ سال تدریس در زمینه‌های مختلف زیست‌شناسی، فیزیولوژی و ژنتیک به عنوان «پدر زیست‌شناسی نوین ایران» معروف شد. استاد دکتر بهزاد را به عنوان پرکارترین نویسنده در ایران می شناسند. تعداد تالیف‌ها و ترجمه‌های او به ۹۸ جلد کتاب می‌رسد که ۶۳ کتاب را به تنهایی و ۳۵ کتاب دیگر را به یاری همکاران دانشمند خود تألیف و ترجمه کرده است.
پروفسور فضل الله رضا
فضل‌الله رضا زاده ۱۲۹۳ خورشیدی در رشت است. وی تحصیلات ابتدایی را در رشت به پایان برد و دیپلم را در تهران و لیسانس خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران گرفت. وی رئیس افتخاری کنفرانس مهندسی برق ایران، استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رئیس انجمن علمی ایرانیان در آمریکای شمالی، رئیس گسترش زبان و ادب فارسی و مشاور و همکار فعال مؤسسات علمی و ادبی فراوانی بوده‌است.
پروفسور مجید سمیعی
مجید سمیعی ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در شهر تهران زاده شد. خاندان سمیعی از اصیل ترین خانواده های رشتی هستند. وی تحصیلات متوسطه را در دبیرستان شاهپور رشت به پایان رسانید و سپس جهت تحصیل در رشته‌های زیست‌شناسی و پزشکی عازم آلمان گردید بعد از آن سمیعی دوره تخصص جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر پروفسور کورت شورمن شروع کرد و در سال ۱۳۴۹ به اخذ درجه تخصص در این رشته نایل آمد. پروفسور مجید سمیعی از نخستین جراحان مغز و اعصاب بود که دست به جراحی میکروسکوپی زد. سمیعی به کسب جایزه های جهانی نیز نائل آمد که می توان به نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان، جایزه علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان، جایزه حلقه لایبنیتزو جایزه برترین جراح مغز دنیا ۲۰۱۴ اشاره کرد. وی همچنین نخستین کلید طلایی رشت را در شهریور ۱۳۹۳ از شهرداری رشت دریافت کرد.
از جمله فعالیت های این جراح مغز و اعصاب تاسیس آی ان آی در هانوفر آلمان، ساخت بیمارستان پروفسور سمیعی رشت، شکل گیری بنیاد فرهنگ و علم گیلان و احداث مرکز تحقیقات سرطان‌شناسی رشت نام برد. او در حال حاضر ریاست بیمارستان خصوصی علوم عصبی هانوفر در آلمان را بر عهده دارد که خود بنیان‌گذار آن بوده است.
دکتر محمدباقر نوبخت
محمدباقر نوبخت حقیقی در سال ۱۳۲۹ در خانواده‌ای مذهبی و سرشناس در شهرستان رشت دیده به جهان گشود. نکته جالبی که درباره نوبخت وجود دارد این است که دوران متوسطه را در مدرسه شاهپور پشت سر گذرانده و در دهه سوم زندگیش مدیریت مدرسه را عهده دار شد و پس از آن مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه و سپس چهار دوره نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بوده است. وی در حال حاضر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، سخنگوی دولت حسن روحانی و دبیرکل حزب اعتدال و توسعه است. وقتی در کسوت معاون رئیس جمهور زنگ اولین مدرسه رشت را به بهانه آغاز سال تحصیلی به صدا در می آورد، گفت: شاید رئیس جمهور آینده ایران یکی از دانش آموزان این مدرسه باشد.
دکتر عنایت الله رضا
عنایت‌الله رضا در ۱۸ خرداد ۱۲۹۹ در رشت در خانواده‌ای روحانی که از دیرباز در گیلان صاحب نفوذ بودند متولد گردید. وی برادر پروفسور فضل الله رضا است. مرحوم عنایت الله رضا فلسفه‌دان، نویسنده و مترجم و محقق تاریخ و جغرافیای تاریخی ایرانی بود. دوره ابتدایی و دوره اول متوسطه را در رشت تمام کرد. در سال ۱۳۱۶ خورشیدی دیپلم متوسطه خود را در رشته ادبیات از دبیرستان دارالفنون اخذ کرد و سپس در همان سال در دانشکده افسری ثبت نام کرد و در سال ۱۳۱۸ به جرگه افسران ارتش ایران پیوست. پس از پایان رساندن دانشکده افسری در نیروی هوایی ارتش پذیرفته شد و در آن جا دوره خلبانی هواپیماهای جنگی را گذراند. وی از سال ۱۳۶۵ در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به عنوان مدیر بخش جغرافیا و عضو شورای عالی علمی فعالیت می‌کرد.
هوشنگ ابتهاج
این شاعر نامدار ایرانی که متخلص به «ه‍. ا. سایه » است. ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت چشم به جهان گشود. دوران تحصیلات خود را در رشت و تهران سپری کرد و بر اساس اطلاعات موجود یکی از محصلان دبیرستان شاهپور بوده است. نخستین نغمه ها، سراب، سیاه مشق، شبگیر از جمله مجموعه های منتشر شده اوست. خاطرات ابتهاج در گفتگو با میلاد عظیمی در کتابی با عنوان پیر پرنیان اندیش به چاپ رسیده است .
دیگر دانش آموختگان مدرسه شاهپور
چهره های مطرح گیلانی که دوران متوسطه خود را در مدرسه شاهپور رشت گذرانده اند فراتر از تعداد انگشتان دست هستند. محمد حسین شریعتمداری که در حال حاضر معاون اجرایی دکتر حسن روحانی و رئیس سازمان فضایی ایران است و دکتر پرویز رصدی از متخصصین علوم آزمایشگاهی بالینی دوران متوسطه خود را در این مدرسه به اتمام رسانده اند. گفتنی است استاد جعفر خمامی زاده، معلم و پژوهشگر گیلانی نیز از دانش آموزان مدرسه شاهپور بوده است./گیل خبر

109

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 163
  • دیروز: 277
  • هفته: 2,731
  • ماه: 9,477
  • سال: 107,148