حوادث طبیعی که از بم در ایران تا آماتریس در ایتالیا را نابود کرد

منتشر شده در صفحه حقوق و حوادث | شماره 808

حوادث طبیعی که از بم در ایران تا آماتریس در ایتالیا
را نابود کرد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از سی‌ان‌ان؛ وقتی که شهردار شهر آماتریس ایتالیا به آوار نگاه می کرد، جمله ای بسیار غم انگیز بیان کرد: « این شهرستان دیگر وجود ندارد، به ما کمک کنید. »شهریور امسال بود که زلزله ای ۶.۲ ریشتری شهر آماتریس را نابود کرد، آماتریس به علت یکی از غذا هایش یعنی پاستا آماتریسیانا معروف است. آماتریس آماده یک فستیوال غذایی می شد اما این زلزله این شهر را به فهرست مکان‌هایی اضافه کرد که توسط یک حادثه طبیعی تقریبا نابود شده اند. آماتریس در کنار این ۵ شهر مکان هایی است که حوادث طبیعی آن ها را تقریبا نابود کرده اند:
بوج، هند
زمان حادثه: ۲۶ ژانویه سال ۲۰۰۱
چه اتفاقی رخ داد؟ یک زلزله ۷.۷ ریشتری در ایالت گجرات هند، منجر به مرگ ۲۰ هزار نفر و نابود شدن ۳۳۹ هزار خانه شد.
دولت در آن زمان گفته بود: در بوج هیچ چیزی وجود ندارد، بوج کاملا ویران شده است. تقریبا هیچکس نمی تواند در آنجا زنده بماند.
بم، ایران
زمان حادثه: ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۳
چه اتفاقی رخ داد؟ یک زمین لرزه فاجعه، این شهر باستانی را با خاک یکسان کرد، حدود ۳۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند و ۸۵ درصد خانه های بم نابود شدند.
آمریکا، روسیه، بریتانیا، ترکیه و کشورهای دیگر پس از این حادثه به زلزله زدگان کمک کردند.
باندا آچه، اندونزی
زمان حادثه: سال ۲۰۰۴
یک زلزله ۹ ریشتری در اندونزی به اندازه یک بمب ۱۰۰ گیگاتونی انرژی آزاد کرد. این زلزله ۱۰ دقیقه طول کشید و منجر به آمدن سونامی شد که بیشتر سوماترا را به زیر آب برد.
وزیر امور خارجه آمریکا در آن زمان گفت: «در هنگامی بر آسمان شهر باندا آچه در شمال سوماترا پرواز می کردیم مثل منطقه‌ای بود که با بمب اتمی ویران شده است.» در پی این زلزله و سونامی آن ۲۲۷۸۰۰ نفر در چندین کشور کشته شدند و تقریبا ۱.۴ میلیون نفر در ۱۴ کشور مختلف خانه های خود را تخلیه کردند.
پورتو پرنس، هائیتی
زمان حادثه: ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰
چه اتفاقی رخ داد؟ یک زمین لرزه مصیبت بار بین ۲۲۰ هزار تا ۳۱۶ هزار نفر قربانی داشت. همچنین این زلزله حدود ۱۰۰ هزار خانه را نابود کرد و به ۱۸۰ هزار خانه هم آسیب زد.
مینامیسانریکو، ژاپن:
زمان حادثه: ۱۱ مارس ۲۰۱۱
چه اتفاقی رخ داد؟ یک زلزله ۹ ریشتری و یک سونامی وحشتناکتر چندین روستا را کاملا نابود کرد و ۵ میلیون تن مواد مختلف از جمله هسته‌ای را وارد اقیانوس کرد. شهر مینامیسانریکو با این سونامی کاملا نابود شد. ۹۵۰۰ نفر یعنی نیمی از جمعیت این شهر مردند. در اطراف ژاپن هم این سونامی ناشی از این زلزله منجر به مرگ ۲۰ هزار نفر شد.

14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :