۲۶۶ فروند هواپیما در کل ناوگان هوایی ایران وجود دارد که 110 فروند غیرفعال است نوسازی در وقت اضافه

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 807

۲۶۶ فروند هواپیما در کل ناوگان هوایی ایران وجود دارد که 110 فروند غیرفعال است
نوسازی در وقت اضافه

شمارش معکوس برای ورود هواپیماهای نو آغازشده است؛ بنا به گفته مقامات وزارت راه و شهرسازی، 8 هواپیمای جدید از مجموع حدود 200 هواپیمایی که قرارداد آن‌ها نهایی شده، به‌زودی به ایران تحویل داده می‌شوند. گزارش‌ها نشان می‌دهد در کل ناوگان هوایی ایران 266 فروند هواپیما وجود دارد که از این تعداد ۱۱۰ فروند آن غیرفعال است. بنا به گفته قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی، شرکت هواپیمایی هما تا پایان امسال 8 فروند هواپیمای جدید ایرباس و ATR تحویل می‌گیرد. همچنین وال‌استریت ژورنال چند روز پیش خبر داد که حداقل یکی از هواپیماهای ایرباس قبل از مراسم تحلیف ترامپ تحویل ایران خواهد شد. رویترز هم به نقل از یک مقام رسمی خبر داده بود که هواپیماهای ایرباس خریداری‌شده اواسط ژانویه به آسمان ایران می‌رسد. همه این اتفاقات یک سال پس از مذاکرات ایران در برجام اتفاق افتاد. درواقع 11 ماه پس ازآنچه دو طرف در بهمن سال گذشته در پاریس نهایی کرده بودند، پس از 41 سال در تهران در حوزه هوایی به امضا رسید. کمتر کسی باور می‌کرد مذاکره با بوئینگ و ایرباس به این زودی‌ها به نتیجه برسد. اما رصد اتفاقات حوزه هوایی نشان می‌دهد که در فاصله کمتر از 10 روز، دو غول هواپیمایی پای میز قرارداد فروش هواپیما به ایران نشستند و متعهد به فروش هواپیما به ایران شدند. مذاکره با بوئینگ و ایرباس بنا به گفته عباس آخوند‌ی، وزیر راه و شهرسازی پیش از قرارد‌اد‌ برجام صورت گرفت، اما د‌ر تمام روزهای پسابرجام همیشه جزو اصلی‌ترین گزینه خرید‌ ایران بود‌ند‌. حتی وقتی‌که منابع خارجی بر شک و شبهه‌ها د‌امن می‌زدند‌ که ممکن است آمریکایی‌ها زیر میز مذاکره بزنند‌، مسئولان وزارت راه و شهرسازی مصمم به اد‌امه مذاکرات گاه چراغ خاموش و گاه با اعلام آخرین وضعیت، کار را به جلو می‌بردند‌.
بر اساس سند همکاری ایران و بوئینگ، ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ در بازه‌ زمانی ۱۰ ساله به ایران تحویل داده می‌شود. نخستین فروند از هواپیماهای بوئینگ در سال ۲۰۱۸ به ایران تحویل داده می‌شود. همچنین از مجموع ۸۰ فروند هواپیمای موردتوافق برای تحویل به ایران، 50 فروند هواپیمای بوئینگ از نوع ۷۳۷-MAX ، ۱۵ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۳۰۰ و ۱۵ فروند هواپیما بوئینگ ۷۷۷X است این قرارداد پس از ۳۷ سال تحریم با این کارخانه امضاشده است. در پی این قرارداد، فلتر باراک دال، معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ، ارزش این قرارداد را 16 میلیارد و 600 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: «بوئینگ قرارداد فروش 80 فروند هواپیما را با تأیید دولت آمریکا، با ایران نهایی کرد.» وی متذکر شد: «خوشحالیم که بوئینگ بار دیگر همکاری خود را با ایران آغاز کرده است.» شرکت آمریکایی بوئینگ بلافاصله بعد از قرارداد، در اطلاعیه‌ای که بر روی سایت این شرکت قرار گرفت، اعلام کرد «این قرارداد استمرار ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در صنعت هوافضای آمریکا را تضمین می‌کند.» در بیانیه بوئینگ تصریح‌شده بود «در 51 ایالت از آمریکا 13 هزار و 600 تأمین‌کننده و عرضه‌کننده قطعات شرکت هواپیماسازی بوئینگ فعال است که پیش‌بینی می‌شود در پی آغاز عملیات اجرایی قرارداد با ایران در این زنجیره تأمین حفظ بالغ‌بر 1.5 میلیون فرصت شغلی تضمین خواهد شد.» چند روز پس از قرارداد بوئینگ، قرارداد نهایی خرید 100 فروند هواپیمای ایرباس بین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ایرباس نیز امضا شد.
تحویل هواپیماهای ایرباس از اوایل سال آینده میلادی آغاز می‌شود. بنا به گفته فرهاد پرورش، مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، 80 تا 85 درصد از مبلغ قرارداد با ایرباس از طریق فاینانس تأمین می‌شود و 15 تا 20 درصد از منابع مالی این خرید توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران طی 10 سال بازپرداخت خواهد شد. بر این اساس، قرار است که ایرباس 7 تا 8 هواپیما را در سال آینده تحویل آسمان ایران دهد؛ این هواپیماها شامل 46 فروند ای320 ، 38 فروند ای330 و 16فروند ای350 است. در این میان، بر اساس خبر قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی، خرید ۲۰ فروند هواپیما از شرکت ATR قطعی شده است، اما ایران‌ایر می‌تواند ۲۰ فروند هواپیمای دیگر از این شرکت زیرمجموعه ایرباس خریداری کند. بر اساس قراردادی که امضاشده، ایران‌ایر ۱۵ درصد منابع مالی این هواپیماها را تأمین و ۸۵ درصد دیگر منابع مالی از طریق فاینانس خارجی تأمین خواهد شد./خبر آنلاین

11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 104
  • دیروز: 98
  • هفته: 2,322
  • ماه: 9,584
  • سال: 105,344