هشدار جدی سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مردم از شکار و خرید پرندگان مهاجر خودداری کنند

منتشر شده در صفحه محیط زیست | شماره 797

هشدار جدی سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان
مردم از شکار و خرید پرندگان مهاجر خودداری کنند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سازمان دامپزشکی هشدار داد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان علائم ظاهری ندارد و مردم در هیچ شرایطی پرندگان مهاجر را شکار نکنند و نخورند.
به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر فرشاد طهرانی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی در این باره گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه لاشه پرندگان، خیلی سریع اطلاع رسانی کنند.
دکتر طهرانی گفت: ما از دهه سوم آبان ماه درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدیم و استان های تهران، البرز، آذربایجان شرقی، قم، مرکزی، کرمانشاه و مازندران در معرض ابتلا به این بیماری اند.
او با بیان اینکه به مسئولین استان های گیلان و گلستان هم در این زمینه هشدار داده ایم، گفت: این بیماری از طریق پرندگان مهاجر در مسیر مهاجرت از سیبری به نیمکره جنوبی وارد کشور ما می شود. طهرانی با بیان اینکه پرندگان مهاجر به این بیماری مقاومند و علائم ظاهری ندارند، گفت: توصیه جدی می شود مردم از شکار و خرید این پرندگان خودداری کنند.
مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی با اشاره به دو نوع مراقبت فعال و غیرفعال در این حوزه گفت: مراقبت فعال برنامه ریزی شده است و ما از شهریور امسال به ۱۸۰۰ واحد صنعتی مراجعه کرده ایم و از ۳۵ هزار پرنده نمونه برداری کردیم.
او افزود: در مراقبت غیر فعال نیز اگر مردم با تلفات جمعی پرندگان روبرو شوند به ما اطلاع می دهند و ما با حضور در محل اقدام به نمونه گیری می کنیم.
دکتر طهرانی با بیان اینکه اگر یک واحد صنعتی آلوده شود تمام پرندگان آن واحد را معدوم می کنیم، گفت: همچنین در شعاع ۳ تا ۱۰ کیلومتر از آن واحد اقدامات پیشگیرانه شدیدی اعمال می کنیم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی نمی تواند با متخلفان برخورد کند گفت: لازم است دستگاه های ذیربط به ما کمک کنند و از عرضه پرندگان مهاجر جلوگیری شود.
او گفت: واکسن این بیماری برای پرندگان وجود دارد، اما چون سیاست جهانی ریشه کنی این بیماری است پرنده ها در واحدهای صنعتی واکسیناسیون نمی شوند و در برخی کشورها هم که واکسیناسیون دارند با شکست روبرو شده است.
فرشید رضایی کارشناس مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه احتمال مبتلا شدن سگ و گربه به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد، گفت: مردم علاوه بر شکار نکردن و مصرف نکردن گوشت پرندگان مهاجر، از دادن لاشه آنها به سگ و گربه نیز خودداری کنند.
رضایی با اشاره به اینکه علائم این بیماری تنفسی است و بیمار دچار سرفه، گلو درد و تب می شود، گفت: خوشبختانه در چند سال گذشته این بیماری در انسان مشاهده نشده است، اما با توجه به تغییر ژنتیک در این نوع ویروس احتمال ابتلا وجود دارد.
او تاکید کرد: واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان هنوز برای انسان تولید نشده است، اما درمان این بیماری راحت است و برای درمان آن مشکلی نداریم.
رضایی گفت: مقابله با این بیماری نیاز به همکاری دستگاه های مختلف دارد و وزارت بهداشت نیز در ابعاد پیش بینی، پیشگیری و درمان اقدام می کند.
کارشناس مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه برای مردم راحت ترین راه شناسایی این بیماری، از بین رفتن تعدادی پرنده در مکانی خاص است، گفت: از مردم می خواهیم این موارد را سریع به مرکز بهداشت محل خود اطلاع دهند.
او در پایان گفت: هیچ نگرانی در خصوص مرغ و تخم مرغ های مورد تایید وزارت بهداشت در بازار وجود ندارد، اما مردم این محصولات را کاملا مغز پخت کنند و هنگام دست زدن به مرغ از دستکش استفاده کنند.

17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 158
  • دیروز: 277
  • هفته: 2,726
  • ماه: 9,472
  • سال: 107,143