یارانه سفر؛ طرحی که جدی گرفته نمی‌شود

منتشر شده در صفحه گردشگری | شماره 751

یارانه سفر؛ طرحی که جدی گرفته نمی‌شود
مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاون رئیس جمهور اردیبهشت ماه از اجرای برنامه ای برای سفر ارزان به مقاصد کمترشناخته شده خبر داد و گفت: در آینده نزدیک یارانه سفر به مقاصد جدید داخلی اختصاص داده می شود.
پس از آن مسئولان مرتبط با اجرای این طرح هر کدام بخشی از جزئیات این طرح را اعلام کردند و در نهایت مشخص شد که منظور رئیس سازمان میراث فرهنگی از مقاصد جدیدو کمتر شناخته شده ای که قرار است برای سفر به آنها یارانه سفر داده شود، استانهای کرمان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، کردستان، خراسان جنوبی، لرستان و هرمزگان است.
اما جزئیات بیشتری از اینکه مردم چطور به این تورهای ارزان قیمت دسترسی داشته باشند و کدام آژانسها قرار است این تورها را برگزار کنند منتشر نشد. تا اینکه سلطانی فر گفت: تا کنون سه استان این کار را شروع کرده‌اند و بقیه استان‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی خود در حال برنامه‌ریزی برای انجام سفرهای ارزان هستند. بنابراین در قالب یک کانون، هماهنگی گردشگری سفر ارزان در دستور کار قرار گرفته و دست اندرکاران گردشگری باید به کمک ما بیایند و یک همگرایی وجود داشته باشد. به نظرم اگر کمی هم ایرلاین‌ها در زمینه نرخ بلیت هواپیما کوتاه بیایند می‌توانیم این سفرها را اجرایی کنیم.
امیدواری رئیس سازمان میراث فرهنگی برای اجرایی شدن این تورها در صورت همکاری بخش خصوصی و ایرلاین ها نشان می داد که اگرچه وی خبر از طرحی داده بود که کارشناسان گردشگری اعلام می کردند که موجب رونق سفر به استانهای کمتر شناخته شده می شود، اما وقتی چندین ماه از وعده او گذشت و اجرایی شدن این طرح را مشاهده نکردند، از اجرای طرح نا امید شدند.
علی عبدالهی یکی از این کارشناسان در حوزه صنعت گردشگری و تورهای داخلی به مهر گفت: این طرح و ایده اگرچه خیلی خوب بود اما در سالهای گذشته هم مسئولان دیگر این سازمان خبر از سفرهای ارزان قیمت می دادند اما هیچ وقت اجرایی نشد. درحالی که می شد مردم را با این تورها به سمت گردشگری داخلی و سفر به استانهایی که کمتر گردشگران ایرانی به آنجا می روند هدایت کرد به خصوص در پیک سفر به جای اینکه مقصد، تنها شمال کشور باشد می شد مردم را با این تورها ترغیب به سفر کرد.
برگزاری و یا اجرای چنین تورهایی در ادارات کل میراث فرهنگی استانها چندان جدی گرفته نشد شاید به این علت که ساز و کاری برای آنها هنوز تعیین نشده و اگر هم در استانی به صورت محدود اجرا شد تنها برای رفع تکلیف بوده است. در استان کرمان آنطور که وفایی مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت این تورها توسط چند استان اجرا خواهد شد اما در فصل سفر. چون تابستان زمان سفر به این استان نیست ولی با این حال چند تور برای مدت دو و سه روزه در هتل های چهار ستاره و غیره برگزار شد و بخشی از هزینه آن در قالب بسته سفر تا ۵٠ درصد کاهش داشت.
بررسی وضعیت برپایی این تورها در استانهایی که اعلام شد بسته سفر ارزان برای آنها طراحی می شود نشان می دهد که برخی از استانهای جنوبی از این ٧ استان اکنون اگرچه فصل تابستان را که زمان سفر به این استانها نیست پشت سر گذاشته اند اما اکنون که یک ماه از فصل پاییز نیز گذشته هنوز اقدام جدی در این حوزه نشده با این وجود امیدواری برای اجرای این تورها در چنین استانهایی وجود دارد اگر این طرح ساز و کار مشخصی داشته باشد چراکه هنوز استانها در این باره توجیه نیستند و نمی دانند که چطور قرار است این تورها برپا شود و با چه کیفیتی در چند روز و با چه خدماتی./مهر

33

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 6
  • امروز: 39
  • دیروز: 305
  • هفته: 3,482
  • ماه: 14,166
  • سال: 89,280