رییس سازمان تبلیغات اسلامی بم: عزاداری امسال همانند گذشته بدون خرافه برگزار می‌شود

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره 741

رییس سازمان تبلیغات اسلامی بم:
عزاداری امسال همانند گذشته بدون خرافه برگزار می‌شود

سکینه خدیش- پیام ما/ بم
به مناسبت آغاز ماه محرم و نزدیک شدن به‌روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی با حجت‌الاسلام علی‌آبادی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان بم گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در زیر می‌خوانید:
با توجه به اینکه شهرستان بم هرساله جزو شهرستان‌های برتر در برگزاری مراسمات ماه محرم خصوصاً تاسوعا و عاشورا قرار دارد، امسال سازمان تبلیغات اسلامی چه برنامه‌هایی برای عزاداری دارد؟
ان‌شاءالله خداوند همه را از عزاداران امام حسین(ع) قرار دهد. عظمت امام حسین(ع) بسیار بالاست. عظمتی که خداوند در حدیث قدسی می‌فرماید: «هرکس برای امام حسین (ع) گریه کند ثواب صد شهید به او عطا می‌کنم.» درجایی دیگر رهبر معظم می‌فرماید: در شهادت امام حسین (ع) حرارتی در میان مؤمنین قرارگرفته که به‌مرورزمان رو به سردی نخواهد رفت گر چه دشمنان تصمیم داشته و دارند این نور الهی را خاموش کنند اما نخواهند توانست زیرا این نور، نور خداوند است. سال‌به‌سال در هر گوشه جهان و کشور عزیز و در شهرستان بم عزاداری‌ها باشکوه خاص خود برگزار می‌شود. امسال بیش از 200 روحانی در شهرستان بم و نرماشیر وظیفه کارهای تبلیغی دین را بر دوش دارند و وظیفه خود می‌دانند این کار بزرگ و مهم را انجام دهند. بیش از 300 هیأت مذهبی در بم و نرماشیر فعال هستند و تمامی حسینیه‌ها و تکایا از اول ماه محرم مراسمات عزاداری و اقامه نماز جماعت را با حضور مردم مؤمن و متدین شهرستان داشته‌اند. همچنین جلساتی با روحانیت در مرکز استان و شهرستان برگزارشده است.
در اول ماه محرم هم نشست بزرگی با روسای هیات‌های مذهبی برگزار شد. قطعاً در شهرستان بم با همکاری مردم و هیات‌ها، عزاداری امسال هم با شور و شعور بدون هرگونه خرافه برگزار خواهد شد. تأکید مقام معظم رهبری برپایی عزاداری به سبک سنتی است. امسال دور میدان امام خمینی در صبح تاسوعا و عاشورا با تجمع بزرگ مردمی مراسم باشکوه حسینی که زبانزد خاص و عام است را برگزار خواهیم کرد. همچنین شام غریبان و روز سوم امام حسین(ع) را در امامزاده زید برپا خواهیم داشت. البته این کار بزرگ مربوط به کار یک گروه یا شخص و اداره نبوده و با همکاری تمامی مسئولین این امر صورت خواهد گرفت.
2 سال است که مکان برگزاری مراسم شام غریبان از عباسعلی به امامزاده زید تغییر کرده است. دلیل این تغییر مکان چه بوده است؟
عباسعلی، امامزاده نیست. امامزاده قداست خاص خود را دارد به همین جهت مکان این مراسم تغییر پیداکرده است. امامزاده زید با بیست نسل به امیرالمؤمنین برمی‌گردد و امامزاده اسیری بم نوه امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است. پدر امامزاده اسیری آقازاده امام حسن(ع) و مادرش دختر امام حسین(ع) است.
هرساله شاهد حضور مهمانان داخلی و خارجی هستیم که در مراسم باشکوه عزاداری حسینی بم شرکت می‌کنند. به نظر شما برخورد مردم نسبت به این مهمانان امام حسین(ع) چگونه باید باشد ؟
الحمدالله مردم شهرستان بم مردمی مؤمن، متدین و مهمان‌نواز هستند. در طول سال با توجه به اینکه بم یک منطقه گردشگری است افرادی به‌عنوان مهمان به بم مراجعه می‌کنند. مردم بم باروحیه مهمان‌نوازی که دارند قطعاً از آن‌ها پذیرایی خواهند کرد و رویه حسنه و نیکویی خواهد بود.
در میان صحبت‌های مردم گفته می‌شود خرجی که برای امام حسین(ع) درنظرگرفته می‌شود را به فقیری بدهید. نظر شما در این خصوص چیست؟
من خودم نظری ندارم. هرچه اسلام بگوید تابع آن خواهم بود. اسلام می‌فرماید هر چیز به‌جای خود. راجع به اطعام دادن برای سیدالشهدا روایات متعدد از پیغمبر و آل پیغمبر داشته‌ایم. خداوند متعال به حضرت موسی می‌فرماید هرکس درراه امام حسین یک‌درهم خرج کند من به آن هفتاد درهم خواهم داد. کسی در این امر نذر کرده حق صرف در امور دیگری ندارد. از آن‌طرف کمک به بینوایان، دادن زکات واجب و مستحب صدقه، انفاق و دستگیری از مستضعفین مورد تأکید اسلام است. اینکه همه امور خرج امام حسین(ع) شود ازنظر اسلام درست نیست اما آن مسائلی که خرج امام حسین(ع) است را اگر بخواهیم خرج ایتام کنیم هم درست نیست. این صحبت انحرافی است و با روایات ما هیچ‌گونه سازگاری ندارد.
چه تعداد مسجد، هیات و محافل مذهبی در شهرستان بم وجود دارد؟ چگونه بر این هیأت ها نظارت دارید؟
250 هیات در خود شهرستان بم داریم که نزدیک به 80 هیات مشغول به عزاداری و برپایی مراسمات مذهبی هستند. نظارت کامل بر عزاداری این هیات‌ها توسط شورای هیات‌ها، کانون مداحان و سازمان تبلیغات اسلامی انجام می‌گیرد.
اینکه مداحان باید کارت مداحی داشته باشند در چه مرحله‌ای قرار دارد و به چه صورت انجام می‌پذیرد؟
یکی از کارهایی که سازمان تبلیغات اسلامی در حال انجام دادن است این است که تمامی روحانیون بزرگوار اعم از ائمه جمعه،مسئولین و روحانیون طرح هجرت و … باید به سامانه سجام مراجعه و کد تبلیغی دریافت کنند. این لازمه کار تبلیغی همه روحانیون و مداحان است و مداحان یکسری مدارک می‌خواهند. تاکنون 200 مداح به این سامانه مراجعه و ثبت‌نام کردند. همچنین 120 نفر توانسته‌اند کارت مداحی دریافت کنند.

65

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 140
  • دیروز: 260
  • هفته: 1,502
  • ماه: 3,731
  • سال: 89,285