انرژی‌های تجدیدپذیر جزو سیاست‌های کلی نظام در برنامه‌های توسعه کشور است

منتشر شده در صفحه محیط زیست | شماره 728

انرژی‌های تجدیدپذیر جزو سیاست‌های کلی نظام در برنامه‌های توسعه کشور است
وزیر نیرو در سومین کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های خورشیدی گفت: انرژی‌های تجدیدپذیر جزو سرفصل‌های مهم سیاست‌های کلی نظام در برنامه‌های توسعه کشور است.
مهندس حمید چیت‌چیان در آئین برگزاری سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های خورشیدی در دانشگاه تهران با بیان این مطلب گفت: در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده است تا ۵ هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی در کشور نصب شود که تاکنون این امر تحقق نیافته است، ولی نیاز داریم با برنامه‌ریزی‌های دقیق این ظرفیت را در سال‌های آینده به ظرفیت نصب شده برق کشور اضافه کنیم.
وی مسئله انرژی‌های نو برای جهان را امر بسیار مهم و شناخته شده‌ای توصیف کرد و در ادامه گفت: در سال گذشته میلادی بیش از ۱۴۷ هزار مگاوات مراکز تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان نصب شده است.
چیت‌چیان با بیان اینکه این میزان تقریبا دو برابر کل ظرفیت انرژی‌های تصب شده در کشور ما است، خاطرنشان کرد: میزان ظرفیت جدید نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سال گذشته بیش از میزان ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های فسیلی جدید در جهان بوده است. این موضوع نشان دهنده تبدیل شدن انرژی‌های نو در آینده به انرژی‌های اصلی در دنیا است.
هزینه تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی کمتر از انرژی‌های فسیلی است
وزیر نیرو با اشاره به این مطلب که نیروگاه‌های جدید نصب شده مربوط به انرژی‌های خورشیدی و بادی بیش از سایر انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان است، ادامه داد: در سال گذشته (۲۰۱۵) ظرفیت نیروگاه‌های فتوولتائیک نصب شده بیش از کل ظرفیت فتوولتائیک نصب شده از ابتدا تا سال ۲۰۱۴ بوده است. وی با اشاره به اینکه چنانچه هزینه‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را محاسبه کنیم، هزینه تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی کمتر از انرژی‌های فسیلی است، افزود: هم اکنون بیش از ۲۲ کشور جهان بیش از یک درصد از کل برق مورد نیاز خود را از سامانه‌های فتوولتائیک تامین می‌کنند.
چیت‌چیان با تاکید بر این مطلب که سال ۹۵ نقطه عطفی در صنعت فتوولتائیک کشورمان بوده است، اظهار کرد: ما نیاز داریم در سال جاری حدود ۱۰۰ مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر قبلی خود که ۷۰ مگاوات آن فتوولتائیک بوده است، اضافه کنیم.

14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 54
  • دیروز: 218
  • هفته: 1,578
  • ماه: 5,340
  • سال: 131,886