بیماری «آنتروتوکسمی» عامل مرگ یازده کل و قوچ وحشی در زاهدان

منتشر شده در صفحه محیط زیست | شماره 721

بیماری «آنتروتوکسمی»
عامل مرگ یازده کل و قوچ وحشی در زاهدان
طی روزهای اخیر مواردی از تلفات حیات وحش در منطقه مرزی لار در نزدیکی زاهدان مشاهده گردید. این موضوع شایعاتی را ازجمله مرگ دهها کل و بز و یا مسموم نمودن چشمه های منطقه توسط افراد در پی داشت که به هیچ عنوان صحت نداشته و موثق نبود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این رابطه گفت: پیرو اخبار واصله مبنی بر تلفات وحوش در منطقه لار زاهدان نیروهای یگان حفاظت این اداره کل به منطقه مورد نظر اعزام و پس از بازدید از مناطق صعب العبور، مواردی از تلفات حیات وحش از قبیل گوسفند وحشی و بز وحشی مشاهده گردید. محمدعلی فرقانی اظهار داشت: در جریان پایش منطقه مذکور مجموعا یازده لاشه شامل یک قوچ و ۱۰ عدد بز و بزغاله وحشی توسط نیروهای محیط زیست مشاهده گردید. نخستین اقدام از لاشه جانوران تلف شده نمونه برداری شده و نمونه های مربوطه به منظور تعیین دقیق علت مرگ به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان ارسال شد. همچنین با توجه به این که تمامی لاشه ها در نزدیکی چشمه ها مشاهده گردید از آب کلیه چشمه های منطقه به منظور بررسی فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب و احتمال سمی بودن آن نمونه گیری شده و به آزمایشگاه اداره کل محیط زیست و اداره کل دامپزشکی استان ارسال گردید و در جریان آزمایشات صورت گرفته هرگونه آلودگی در آب چشمه ها منتفی اعلام شد.
درنتیجه بررسی ها و آزمایشات اداره دامپزشکی، علت تلفات حیات وحش بیماری «آنتروتوکسمی» تشخیص داده شد. این عارضه به علت فعالیت نوعی باکتری از جنس کلستریدیوم و آزادسازی سم در معده حیوان ایجاد شده و منجر به تلف شدن آن می گردد. این بیماری در دام های اهلی نیز در صورت تغییر ناگهانی رژیم غذایی گاها اتفاق افتاده و اغلب گونه های نابالغ و جنس ماده به علت ضعف جسمانی پس از بارداری دچار این عارضه می گردند. در حال حاضر شرایط حیات وحش در این منطقه در حالت طبیعی قرار دارد و در جریان پایش روزهای اخیر موارد جدیدی از تلفات حیات وحش مشاهده نشده است.

18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :