در آتش سوزی شهرستان فهرج 2 هکتار زیستگاه با جانوران نادرش سوختند

منتشر شده در صفحه محیط زیست | شماره 716

در آتش سوزی شهرستان فهرج
۲ هکتار زیستگاه با جانوران نادرش سوختند
عصر یک شنبه هفته جاری دریک آتش سوزی که در زیستگاه جانوری شهرستان فهرج اتفاق افتاد، نزدیک به دو هکتار از این زیستگاه در آتش سوخت و بسیاری از پرندگان نادر و جانوران وحشی بر اثر این حریق از بین رفتند. این آتش سوزی باعث ناراحتی بسیاری از مردم شد چراکه مردم خود را نگهبان و محافظ محیط زیست میدانند. متاسفانه به دلیل شدت وزش باد، آتش خیلی سریع فراگیر شد وبخش زیادی از این زیستگاه درآتش سوخت. زیستگاه جانوری فهرج زیستگاه پرندگان نادر و حیوان های وحشی است و در نوع خود منحصر بفرد به شمار می رود.
به گزارش روابط عمومی شهرداری فهرج ، مهدی قائمی، شهردار فهرج از اطفای کامل حریق رودخانه فصلی در عصر همان روز خبر داد و افزود: به ماشین آلات و تجهیزات ایمنی و آتشنشانی شهرداری خسارات جدی وارد شد و تعداد عملیات را در یک روز با توجه به وسعت گسترده آتش بیش از حد استاندارد و توان شهرستان دانستند. وی اضافه کرد: در اجرای این عملیات شهرداری های گنبکی ، نرماشیر و بخشداری نگین کویر نهایت همکاری را با اعزام خودروهای آتشنشانی خود به فهرج داشتند که جای تقدیر دارد .
قائمی تصریح کرد: برای تکمیل تجهیزات و ساماندهی ناوگان خدماتی نیازمند اعتبارات ویژه ملی و استانی است که به دلیل نداشتن درآمد پایدار و عدم تحقق بودجه از در توان مالی شهرداری فهرج نیست. شهردار فهرج با اشاره به این موضوع که حفاظت از جنگلها و مسیر رودخانه و زیستگاه جانوری از وظایف اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان است افزود تا کنون هیچ اقدامی در زمینه کنترل بحران آتش سوزی که سالیانه گریبانگیر شهر فهرج است صورت نگرفته و برای اطفای حریق جنگلها و سایر موارد خودروی آتشنشانی و یا تانکر حمل آب نیز تامین نشده است و این تنها دستورکاری خارج از شرح وظیفه شهرداری فهرج را بوجود آورده و همیشه با جان پرسنل زحمتکش و خسارات چند صد میلیونی ماشین آلات و تجهیزات واحد آتشنشانی روبرو شده ایم و برای جبران آن هیچ اعتباری وجود ندارد .
مهدی قائمی که مدیریت عملیات اطفای حریق رودخانه فصلی را عهده دار بود از شهروندان محترم تقاضای نظارت لحظه ای را در این زمینه داشتند و گفتند کلیه ماشین آلات شهرداری برای خدمت رسانی به شهر بوده و حفظ فضای سبز و بخصوص زیستگاه جانوری فهرج که بر روی اکوسیستم آب و هوای شهر نقش اساسی دارد از اهم مساعدت هایی است که شهرداری و شورای اسلامی محترم شهر از شهروندان تقاضا دارند .
آقای قائمی در پایان از کلیه پرسنل زحمتکش شهرداری و سایر ادارات که همکاری داشتند قدردانی کردند و برای شهروندان عزیزی که همزمان با اطفای حریق دچار حادثه شدند آرزوی سلامتی و بهبودی کردند.

42

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :