جزئیات جدید از مهم‌ترین پروژه ترافیکی شهر کرمان افتتاح زیرگذر آزادی تا پایان سال

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 709

جزئیات جدید از مهم‌ترین پروژه ترافیکی شهر کرمان
افتتاح زیرگذر آزادی تا پایان سال

اگرچه در هفته‌های اخیر اخبار ضدونقیضی از زمان پایان پروژه میدان آزادی به گوش می‌رسید اما در آخرین جلسه شهردار کرمان و فرمانده قرارگاه خاتم، مقررشده تا پایان سال این پروژه به‌طور کامل به بهره‌برداری برسد.
پروژه میدان آزادی تا پایان سال ۹۵ به‌طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد. این آخرین خبری ست که از مهم‌ترین پروژه ترافیکی شهر کرمان در دست است. پروژه‌ای که از مهرماه ۹۴ آغاز شد و رگ اصلی شهر کرمان بسته شد. از همان آغاز، کرمانی‌ها در انتظار پایان بودند.
چه کسبه‌ای که به دلیل این پروژه کاروبارشان کساد شده بود و چه مردمی که اصلی‌ترین گذرگاهشان، میدان آزادی بود. این موضوع حساسیت‌ها درباره این پروژه را به حدی بالابرده بود که تا سال‌ها کسی جرئت فکر کردن به رفع معضل ترافیک سنگین آزادی و خیابان‌های اطرافش نداشت اما تابستان ۹۴ شهرداری بدون شهردار کرمان (سیف الهی استعفا کرده بود و بابایی سرپرست بود) با حمایت استانداری طرحی برای این میدان در نظر گرفت. جمع‌بندی‌ای که در آن قطعاً حضور قرارگاه خاتم در کرمان بی‌تأثیر نبود. به هر ترتیب تصمیم نهایی برای میدان آزادی، احداث زیرگذر از بهمنیار به استقلال به‌صورت ۲طرفه بود. البته تا اوایل شهریور ۹۴ شش طرح برای میدان آزادی تعریف‌شده بود و از این شش سناریو، چهار سناریو به‌طورجدی برساخت زیرگذر تأکید داشت و درنهایت یکی از این چهار سناریو به تصویب رسید و اواسط شهریور شهرداری کرمان جزئیات طرح را عمومی کرد و از ۱۱ مهر اجرای پروژه توسط قرارگاه خاتم آغاز شد و حالا خبر رسیده که تا پایان سال ۹۵ زیرگذر آزادی افتتاح می‌شود.
توپ در زمین قرارگاه خاتم
شهردار کرمان در خصوص جلسه نهایی با فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا در خصوص تعیین وضعیت پروژه آزادی به «پیام ما» گفت: «در آخرین صورت‌جلسه مقررشده به‌تدریج تا دهه فجر مسیرهای دسترسی آزاد شود.»
علی بابایی افزود: «بدین ترتیب تا پایان مهرماه راست‌گرد بلوار جمهوری به جاده تهران و تا پایان آذر خیابان استقلال آزاد می‌شود و تا دهه فجر مسیرهای روی میدان باز می‌شود و کار فقط بر روی زیرگذر ادامه پیدا می‌کند و درنهایت تا پایان سل کل پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.»
وی در پاسخ به این پرسش که در مردادماه گذشته بحث‌هایی بر سر کمبود منابع مالی پروژه‌های قرارگاه خاتم وجود داشت و اتمام پروژه به تأمین این منابع منوط شده بود، آیا این مشکل رفع شده، اظهار کرد: «قرار بود اگر شهرداری به تعهدات خود عمل کند، قرارگاه خاتم پروژه آزادی را تا پایان سال به پایان برساند و حالا شهرداری به تعهدات خود عمل کرده است و دیگر به خاتم بستگی دارد.» بابایی همچنین از افتتاح تقاطع غیرهمسطح باغ ملی در دهه فجر خبر داد.
توافق پس از یک ماه
چندی پیش بود که مشکلات مالی‌ای که برای اجرای این پروژه وجود داشت باعث شده بود که امید به افتتاح زیرگذر آزادی کمرنگ شود. اواخر تیرماه جاری سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا به همراه استاندار کرمان از پروژه زیرگذر آزادی بازدید کرد. در این بازدید عبداللهی با تأکید بر اینکه این پروژه باید در اسرع وقت به اتمام رسد، این موضوع را منوط به حل مشکلات مالی دانست. وی گفت: «در صورت حل مسائل مالی مربوطه، روند اجرای این پروژه نیز تسریع می‌شود.»
این صحبت عبداللهی خبر از مشکلات مالی یکی از مهم‌ترین پروژه‌های تاریخ شهر کرمان می‌داد. چند روز بعد هم ابوالقاسم سیف الهی، معاون عمرانی استاندار در گفت‌وگو با «پیام ما» این مشکلات مالی را تائید کرد. به گفته وی تا آن زمان منابع مالی لازم برای انجام پروژه‌ها به قرارگاه خاتم نرسیده بود.
به‌طور دقیق‌تر شهرداری کرمان حدود ۲۳.۵ میلیارد تومان به‌صورت نقدی به قرارگاه خاتم داده و زمینی هم که در اختیار قرارگاه خاتم گذاشته‌شده ۲۸ میلیارد تومان است که حدود ۸ میلیارد تومان از این زمین به‌نقد تبدیل‌شده است درحالی‌که هزینه کرد قرارگاه خاتم برای همه پروژه‌های در دست اجرا تا تیرماه بالای ۱۵۰ میلیارد تومان است. به گفته سیف الهی تا تیرماه نسبت به کاری که این قرارگاه انجام داده، تقریباً حدود ۲۰ درصد هزینه‌ها تأمین اعتبارشده بود. حالا باگذشت حدود یک ماه از این مشکلات، به نظر می‌رسد شهرداری کرمان و قرارگاه خاتم به توافقاتی دست‌یافته‌اند که شهردار کرمان از پایان زمان پروژه صحبت می‌کند.
بالاخره زمان اجرای پروژه مشخص شد
از طرف دیگر به نظر می‌رسد بالاخره مدت‌زمان اجرای پروژه میدان آزادی (۱۱ ماه پس از آغاز) مشخص‌شده باشد. چراکه تا پیش‌ازاین زمان‌های متفاوتی برای اتمام این پروژه عنوان‌شده بود. همان روز آغاز پروژه علی بابایی که هنوز سرپرست شهرداری کرمان بود به «پیام ما» گفت که انتظار دارد پروژه ظرف مدت ۲۰ ماه اجرا شود. حدود یک ماه بعد اما فرقانی معاون شهردار کرمان در جلسه شورای شهر کرمان اعلام کرد که در صورت حل مشکل تأسیسات، این پروژه ۱۸ ماهه به پایان می‌رسد.
اواخر آبان ماه ۹۴ اما جواد فلاح، مدیر پروژه تقاطع‌های غیر هم‌سطح کرمان در قرارگاه خاتم‌الانبیا در حاشیه بازدید استاندار و جمعی از مسئولان از پروژه‌های شهری به «پیام ما» گفت: « قول داده‌ایم این پروژه را ۲۴ ماهه تحویل دهیم اما امیدواریم با تدابیری که اندیشیده شده، به دلیل حساسیت این پروژه‌ این زمان را به نصف تغییر دهیم و پروژه را ۱۲ ماهه به اتمام برسانیم.»
یکشنبه سوم مردادماه گذشته هم رزم حسینی، استاندار کرمان در آیین افتتاح فاز دوم بیمارستان نوریه اعلام کرد که ۲۲ بهمن زیرگذر آزادی به بهره‌برداری می‌رسد.

56

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :