جلالی رفت، پورغلامعلی آمد تغییر در شورای شهر رفسنجان

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 698

جلالی رفت، پورغلامعلی آمد
تغییر در شورای شهر رفسنجان

یکی از اعضای شورای شهر رفسنجان که نزدیک به سه ماه از سمت خود استعفا کرده و از حضور در جلسات شورا خودداری می‌کند، جای خود را به نفر دوم علی البدل شورا داد.
کمتر از یک سال تا انتخابات شوراهای اسلامی پنجم، شورای شهر رفسنجان با تغییر مواجه شده است. محمدحسین جلالی که خرداد 92 با کسب شش هزار و 455 رأی توانسته بود وارد شورای شهر رفسنجان شود، در روزهای پایانی سومین سال حضور خود در شورا از سمت خود استعفا کرد اما شورای شهر با استعفای او موافقت نکرد. جلالی اصولگرا هم تصمیم گرفت دیگر در جلسات شورا حضور پیدا نکند به‌طوری‌که او از سه ماه پیش قید حضور در جلسات شورای شهر را زده است. تصمیمی که گفته می‌شود به انتقادات جلالی از عملکرد برخی اعضای شورا برمی‌گردد.
به‌طوری‌که شنیده‌شده وی در جمعی خصوصی گفته «مجموعه شورا به نظرات من اهمیت نمی‌دهد.»
جلالی در دولت احمدی نژاد مدیرعامل شرکت تعاونی گسترش مسکن مهر و رئیس مجمع امور صنفی رفسنجان بود.
نفر دوم علی‌البدل وارد شد
پافشاری جلالی بر استعفا موجب شد تا این موضوع به شورای حل اختلاف استان ارجاع شود و عضو علی‌البدل جای وی را بگیرد. اما به دلیل اینکه غلام‌حسین حسن شاهی، نفر اول علی‌البدل، انصراف خود را از ورود به شورا اعلام کرده، علی‌اکبر پورغلامعلی که با کسب شش هزار و 413 رای، نفر دوم علی‌البدل شورای شهر رفسنجان بود، به‌عنوان عضو جدید وارد شورا شد و سوگند خورد. نکته جالب انصراف حسن شاهی اصلاح‌طلب از ورود به شورا بود تا در سال پایانی شورا همچنان همه اعضا اصولگرا باشند.
پورغلامعلی در انتخابات مجلس دهم کاندیدا شده بود اما به نفع محمد مهدی پورغلامعلی، برادر خود، از انتخابات کناره گرفت.
گفته می شود پورغلامعلی که به حزب موتلفه اسلامی نزدیک است با پورمحمدی شهردار رفسنجان رابطه چندان خوبی ندارد و از منتقدان او به شمار می رود.
جلالی همچنان عضو
شورا است
رئیس شورای شهر رفسنجان در خصوص تغییر و تحول در شورای این شهر به «پیام ما» گفت: «هنوز با استعفای آقای جلالی موافقت نشده و ایشان عضو شورا هستند.» علیرضا خادم حسینی افزود: «هنوز ازنظر قانونی وقت هست که ایشان در تصمیم خود تجدیدنظر کنند.»
وی در پاسخ به این پرسش که مگر آقای پورغلامعلی وارد شورا نشده‌اند، اظهار کرد: «چرا. چون آقای جلالی شرکت نمی‌کنند فعلاً آقای پورغلامعلی جای ایشان در جلسات شورا شرکت می‌کنند.»
رئیس شورای شهر رفسنجان در پاسخ به این پرسش که مگر می‌شود عضو علی‌البدل بدون رفتن یک عضو ثابت به جلسات شورا بیاید، گفت: «شما نامه بفرستید تا پاسخ دهیم.»
خادم حسینی همچنین به ما گفت نزدیک به 3 ماه است که جلالی در جلسات شورا شرکت نمی‌کند. از وی پرسیدیم که آقای پورغلامعلی چند وقت است به جلسات شورا می‌آیند که رئیس شورا گفت: «حضور ذهن ندارم.»
احتمال برگشت جلالی ضعیف است
فرماندار رفسنجان در خصوص تغییر در شورای شهر رفسنجان به «پیام ما» گفت: «آقای جلالی استعفا کرده بودند و به دلیل اینکه ایشان بر استعفای خود پافشاری کردند، پرونده به شورای حل اختلاف استان ارجاع شد.»
حمید ملانوری افزود: «دوشنبه دو هفته پیش آقای پورغلامعلی را فراخواندیم و ایشان به جلسه شورا رفتند و سوگند خوردند.»
وی در پاسخ به این پرسش که مگر طبق قانون غیبت غیرموجه در شش جلسه متوالی منجر به لغو عضویت نمی‌شود، اظهار کرد: «شورای شهر به ما در این خصوص اطلاعی ندادند و به دلیل اینکه آقای جلالی بر استعفا پافشاری کردند ماجرا به هیئت حل اختلاف ارجاع شد.»
ملانوری در واکنش به این‌که رئیس شورای شهر رفسنجان گفته جلالی می‌تواند برگردد، گفت: «رفتن آقای جلالی هنوز نهایی نشده. دبیر هیئت حل اختلاف استان به ما نامه دادند که پرونده در جریان است.
به همین دلیل طبق قانون تا تعیین تکلیف، عضو علی‌البدل به‌جای عضو مستعفی وارد شورا می‌شود. اگر هیئت حل اختلاف رأی به بازگشت آقای جلالی دهد، ایشان به شورا برمی‌گردد اما احتمال این ماجرا ضعیف است.»
فرماندار رفسنجان درباره دلیل استعفای جلالی اظهار کرد: «ایشان می‌گویند تمایلی به حضور در شورا ندارند.»

قانون چه می‌گوید؟
طبق تبصره ماده 8 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور هرگاه عضوی به هر دلیلی تا 2 ماه در جلسه شورا شرکت ننماید تا تعیین تکلیف نهایی که نباید بیش از شش ماه به طول بیانجامد از عضو علی‌البدل به‌عنوان جانشین در جلسات دعوت به عمل می‌آید. طبق تبصره 2 ماده 14 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور پذیرش استعفای هر یک از اعضای شورا منوط به تصویب شورا است.

14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :