گوشت مرغ همچنان گران است پرواز مرغ از سفره‌ کرمانی‌ها

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 690

گوشت مرغ همچنان گران است
پرواز مرغ از سفره‌ کرمانی‌ها

مرغ پایه ثابت سفره ایرانی‌هاست. حالا به‌واسطه قیمت بالا از سفره‌ها پر کشیده است. آن‌طور که «کرمان نو» نوشته قیمت‌گذاری مرغ در استان کرمان تحت نظر کمیته‌ای است که از چند اتحادیه تشکیل‌شده است. به گفته عرب‌آبادی دبیر این کمیته، قیمت در حال بازگشت تدریجی به میزان اولیه است. وی که مدیرعامل تعاونی مرغداران کرمان است علت بالا رفتن مرغ را افزایش کشوری قیمت دانست و تصمیمات این کمیته را وابسته بر قیمت بازار استان‌های هم‌جوار و وضعیت عرضه و تقاضا اعلام کرد. مدیرعامل تعاونی مرغداران در مورد دلیل افزایش قیمت در کشور معتقد است متضرر شدن مرغداران به علت قیمت پایین باعث شده مرغداران دست از جوجه ریزی بکشند و کمبود فعلی مرغ به وجود آید که افزایش قیمت را در پی داشت. عرب‌آبادی پیش‌بینی قیمت را با توجه به وضعیت بازار غیرممکن اعلام کرد.
مهدی بنی اسدی مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام در این زمینه به «کرمان نو» می‌گوید این مجموعه وظیفه عرضه مرغ منجمد را بر عهده دارد تا بخشی از نیاز بازار برطرف شود و قیمت مرغ گرم به حد معقولی برسد. بنی اسدی با تأکید بر وجود مرغ منجمد به‌اندازه کافی در کشور، ذخیره مرغ منجمد در استان را باوجود توزیع ۳۰۰ تن از آن حدود ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت مشکلی در این زمینه وجود ندارد. مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام در زمینه علل افزایش قیمت معتقد بود قیمت مرغ درگذشته بیش‌ازحد پایین بوده و با اشاره به صحبت مسئولین و متولیان گفت قیمت باید بین هفت تا هفت هزار و ۵۰۰ تومان باشد تا برای تولیدکننده صرفه مالی داشته باشد. او همچنین مواردی همچون افزایش قیمت جوجه، افزایش تقریباً ۶۰ درصدی قیمت ذرت و گرمی هوا که باعث کاهش وزن مرغ‌ها می‌شود را از علل اصلی افزایش قیمت دانست. بنی اسدی بابیان اینکه قیمت مرغ گرم رو به کاهش است، پیش‌بینی می‌کرد که با خنک شدن هوا و کاهش نقدینگی مردم در مهرماه، قیمت مرغ کاهش قابل‌توجهی خواهد داشت اما نه در این حد که مجدداً به شش هزار تومان برگردد. قیمت دیروز مرغ گرم هشت هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که در چند روز گذشته مقداری کاهش داشته است.
افزایش قیمت مرغ از ماه رمضان سال جاری شروع شد. در شماره ۶۶۱ «پیام ما» در گزارشی به این موضوع پرداختیم. اوایل تیرماه معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در رابطه با گرانی برخی اقلام اساسی در ماه رمضان به «پیام ما» گفت: «ما گران‌فروشی قطعاً برخورد می‌شود.» مصطفی زریسفی درباره گران شدن گوشت مرغ اظهار کرد: «قیمت مرغ منجمد تغییری نکرده اما قیمت مرغ گرم بالا رفته. قیمت‌گذاری مرغ گرم هم بر عهده واحدهای تولیدی است و متأسفانه علی‌رغم اینکه در ماه رمضان قیمت مرغ باید پایین‌تر بیاید، قیمت را بالابرده‌اند.» وی بابیان اینکه قیمت مرغ بی‌دلیل بالاست، اضافه کرد: «به نظر من در حال حاضر قیمت مرغ بالای ۶ هزار و ۷۰۰ اجحاف در حق مردم است. از این هم اگر قیمت مرغ پایین‌تر باشد واحدهای تولیدی ضرر می‌کنند.» به گفته معاون بازرگانی، واحدهای تولیدی کاهش جوجه ریزی و کاهش عرضه نسبت به تقاضا را دلیل گران شدن مرغ عنوان کرده‌اند.

9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 11
  • امروز: 128
  • دیروز: 644
  • هفته: 6,089
  • ماه: 15,587
  • سال: 87,973