وکیل کرمانی بابک زنجانی: علت همکاری زنجانی با شرکت نفت، خدمات ارزنده وی در چند سال قبل از تحریم‌ها بوده است

منتشر شده در صفحه کاغذاخبار | شماره 506

وکیل کرمانی بابک زنجانی:
علت همکاری زنجانی با شرکت نفت، خدمات ارزنده وی در چند سال قبل از تحریم‌ها بوده است

شانزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی دیروز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در جلسه اول، دوم و سوم کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای این پرونده قرائت شد و در جلسات چهارم، پنجم و ششم رسیدگی به این پرونده نیز بیش از ۶۰ صفحه از دفاعیات ۲۰۰ صفحه‌ای بابک زنجانی متهم ردیف اول قرائت شد. در جلسه هفتم محاکمه بابک زنجانی نیز مرتضی تورک معاون دادستان تهران به ارائه توضیحاتی در مورد توقیف، کارشناسی و ارزشیابی اموال متهم نفتی پرداخت. در جلسه هشتم نیز وکیل شرکت HK و زیر مجموعه شرکت نفت ایران به قرائت شکایت خود از متهم نفتی پرداخت. در جلسه نهم نیز وکلای بانک مسکن و سازمان تامین اجتماعی به قرائت شکایات خود از متهم نفتی پرداختند و بابک زنجانی ادامه دفاعیات خود را بیان کرد. در جلسه دهم و یازدهم و دوازدهم نیز متهم نفتی به قرائت ادامه دفاعیات خود پرداخت. در جلسه سیزدهم نیز کارشناس بانک مرکزی در ادامه دفاعیات متهم نفتی به بیان جزئیات قراردادهای نفتی بابک زنجانی پرداخت. در جلسه چهاردهم رسیدگی به این پرونده دفاعیات متهم نفتی به پایان رسید و وکیل وی به بیان دفاعیات خود پرداخت. در جلسه پانزدهم رسیدگی به این پرونده نیز رسول کوهپایه زاده وکیل متهم نفتی نیز به قرائت ادامه دفاعیات پرداخت. خلاصه جلسه شانزدهم را در ادامه به نقل از خبرگزاری میزان بخوانید:
در این جلسه هر سه متهم پرونده فساد نفتی حضور داشتند و وکیل مدافع زنجانی به ادامه قرائت دفاعیات خود پرداخت.
قاضی صلواتی در پاسخ به انتقاد وکیل بابک زنجانی به کیفرخواست:»دادسرا وقتی قرار مجرمیت صادرکرد پس از آن کیفرخواست صادر شد/آقای کوهپایه زاده بخشی از صحبت های شما تکراری است، با این حال ادامه بدهید.»
اعتراض و ادعای وکیل زنجانی مبنی بر اینکه یک سال و نیم اجازه ملاقات با متهم را نداشته است/قاضی صلواتی:در دادگاه به اندازه کافی پرونده را مطالعه و متهم را ملاقات کرده اید/کوهپایه زاده:انصافا اینطور بوده است.
کوهپایه زاده:موکلم زمانی که بازداشت شد با اختیار و اراده کامل وکالت بلاعزلی را به شرکت ملی نفت ایران تنفیذ کرد که اموالش در اختیار شرکت نفت قرار گیرد/صحبت هایی شده و در ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اموال موکلم تشکیک شده/بالغ بر ۱۰۰ یا ۲۰۰ کارشناس در رابطه با ارزیابی اموال موکلم زحمت کشیده اند هرچند که ما نسبت به این مورد معترض هستیم/دادستانی در سرپرستی از اموال موکلم زحمات زیادی کشیده است/همیشه در جلساتی که برگزار میشد به کارشناسان اعلام می شد که قیمت بر اساس قیمت روز محاسبه شود/وزارت نفت گفته به اندازه کافی اموال، املاک و زمین داریم و نیازی به املاک زنجانی نداریم/برخی در اظهار نظرهای شخصی می گویند مالی به وزارت نفت منتقل نشده است، این اظهارات از لحاظ حقوقی اعتباری ندارد/همه شرکت های موکلم را شرکت نفت اداره میکند.
کوهپایه زاده: بنا به اذعان خود کیفرخواست، علت همکاری موکل با شرکت نفت، حسن سابقه و خدمات ارزنده وی در چند سال قبل از تحریم‌ها بوده است. ادعای کلاهبرداری توسط موکل در خصوص وجوه واریزی به بانک FIIIB به مبلغ ۷۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو، آنقدر سست و بی اساس است که اساساً رکن مادی مانور متقلبانه و اغفال بزه‌دیده و بردن مال دیگری، مخدوش است.
کوهپایه زاده: رعایت اصل بی‌طرفی، اصلی غیرقابل انکار در روند دادرسی است و باید در تمام اجزای محاکمه ساعی و جاری باشد، چراکه کوچکترین خدشه‌ای به این مهم کشف واقعیات و اجرای عدالت را با تردید مواجه می‌سازد. به‌خصوص در این پرونده که از نظر ابعاد، پرونده‌ای ملی است و عنایت مضاعف را می‌طلبد. رابطه دولت و موکل من رابطه شاکی و متشاکی است و بانک مرکزی نیز بخشی از دولت و در نتیجه ذی‌نفع است و براساس اصول اساسی ذی‌نفع صلاحیت اظهارنظر در این موارد را ندارد.

11

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 7
  • امروز: 876
  • دیروز: 1,072
  • هفته: 4,071
  • ماه: 14,803
  • سال: 84,717