ارگ تاریخی انار میراث دوره اشکانی

منتشر شده در صفحه کرمون | شماره 647

ارگ تاریخی انار
میراث دوره اشکانی

شهرستان انار از جمله شهرستان های شمالی استان کرمان است. در مرکز شهر انار یک ارگ تاریخی به مساحت ۱۱هزار و ۱۷۹ متر مربع وجود دارد.
تاریخ احداث این بنا بر اساس گزارش ثبتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به دوره‌های پیش از اسلام بر می‌گردد. این ارگ در دوره صفویه بازسازی شده و مورد استفاده مجدد قرار گرفته است.
علی رضا جعفری زند، باستان‌شناس و استاد دانشگاه درباره پیشینه ارگ انار به روزنامه شرق (۱۷ دی ۱۳۹۰) گفته است:«این بنا در دوره ساسانی شکل گرفته و در دوره اسلامی تکمیل شده است. یعنی مجموعه‌ای از دوران‌های مختلف را در خود دارد. دقیقا مثل همان حالتی که ارگ بم داشت.»
این باستان شناس می‌گوید:«ممکن است در کاوش‌ها و لایه‌نگاری‌ها، لایه‌های اشکانی یا قدیمی‌تر نیز در این ارگ یافت شود.»
بناهای داخلی این ارگ حدود ۲۵ سال پیش سالم بوده، به خصوص اتاق های دو طبقه آن که کاملاً قابل استفاده بوده اند.
این ارگ مورد فعالیت های پژوهشی نظیر کاوش ها و حفاری های باستان شناسانه قرار نگرفته است.
پلان ارگ به شکل مستطیل می باشد که در جهت شرق به غرب کشیده شده است . این پلان مستطیل شکل بر روی تپه ای واقع شده که توسط شش برج و بارو محصور گردیده است.
این ارگ متشکل از فضاهای یک طبقه و دو طبقه ای است که فضاهای یک طبقه عمدتاً در حاشیه ارگ قرار گرفته اند و دارای کاربری خدماتی، مسکونی بوده اند و در واقع بخش عامه نشین آن محسوب می شود که شامل فضاهای خدماتی نظیر اصطبل ها، طویله ها و… و همچنین محل سکونت مردم عادی و خدم و حشم می باشد.
بناهای دو طبقه که در مرکز ارگ واقع شده اند مقر حکومتی و مرکز سیاسی ارگ می باشند که کاوش های باستان شناسی می تواند در بررسی دقیق نوع نقشه، معرفی فضاها، عناصر تشکیل دهنده و نحوه استقرار آن ها در مجموعه کمک شایانی کنند.
ورودی ضلع شمالی این ارگ که بین دو برج قرار گرفته، در اثر تخریب در چهار دهه پیش ایجاد شده است.

21

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :