تعامل با ایران بهتر از تقابل است

منتشر شده در صفحه کاغذاخبار | شماره 433

تعامل با ایران بهتر از تقابل است
رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی.سی.تی. چین گفت : آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که به جای تقابل با ایران، بهتر است با این کشور تعامل کنند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با شبکه سی سی تی وی چین در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه که پرسید: آیا خوش بین هستید که قانونگذاران (آمریکایی) و بخصوص جمهوری خواهان که با هر کار اوباما مخالفت می کنند به صورتی جدی توافق هسته ای را بررسی کنند و اجازه اجرایی شدن آن را بدهند؟ گفت: زمانی که ما وارد این گفتگوها شدیم، حسن نیت داشتیم. ما با این هدف وارد شدیم که کلیت پرونده بسته شود و همه مسائل حل و فصل شود. البته فرایند قانونی در کشور من باید طی شود و نهادهای مسئول و مرتبط می بایست برجام را بازبینی کنند.
در دیگر سو، کنگره آمریکا نیز می بایست تصمیم گیری کند که برجام را می پذیرد یا رد می کند. این مساله به آنان مربوط می شود؛ اگر آنان برجام را رد کنند، این مشکل آنان است نه مشکل ما، ما حسن نیت خود را در این خصوص نشان داده ایم و من به این مساله به چشم موضوعی نگاه می کنم که ریشه در برنامه و فعالیت های اتمی دارد و تاکید من نیز این است همه این (مسائل بین ایران و کشورهای دیگر) ساختگی هستند. وی افزود: حقیقت نیز این موضوع را نشان داده است، زیرا دوازده سال است که هیچ کس از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانسته است هیچ دلیل و توجیهی بیاورد که ما در حال انجام فعالیت هایی هستیم که با فعالیت های صلح آمیز هسته ای همخوانی ندارد. از این رو، سندی در این خصوص به دست نیامده است.
همه اینها نشان می دهند که فعالیت های ما صلح آمیز هستند و گذر زمان نیز این را نشان داده است. ما از محک زمان، سربلند بیرون آمده ایم، بخصوص دوازده سال گذشته؛ در صورتی که شبهه ای در فعالیت های خود داشتیم، تا این اندازه در دوازده سال گذشته مصر نبودیم. صالحی اضافه کرد: مشکل آنهاست، آنها بودند که این موضوع را مطرح کردند و حال آنها حتی در منابع اطلاعاتی خود به این نتیجه رسیده اند که ایران انحرافی به سوی فعالیت های غیر صلح آمیز نداشت.

12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :