نکته

منتشر شده در صفحه جامعه | شماره 636

مرغ همسایه
چند سطری برای آشنایی بیشتر با نظام
آموزشی فنلاند
تصور کنید در جایی از این دنیا کودکان در سن هفت سالگی و دیرتر از بسیاری از هم سن و سالان خود وارد مدرسه شوند ساعات کمتری را در مدرسه بگذرانند .خبری از کلاس خصوصی و مدرسه غیر انتفاعی نباشد بچه ها به ندرت تکلیف و امتحان داشته باسند . بهترین تجهیزات برای مدارس فراهم شود و هیچ کس به خاطر هوش پایین تر خود ترک تحصیل نکند احتمالا خیلی عجیب به نظر می رسد !!!
آموزش پیش دبستانی
در فنلاند آموزش پیش دبستانی با حمایت شهرداری ها به کودکان رده ی سنی 6-1 سال در مراکز اموزشی ارایه می گردد در این مراکز کودکان خود به گروه سنی 2-1 سال و 6-3 سال تقسیم می شوند . از کودکان زیر 1 سال با ضمانت کارکرد شغلی والدین در خانه نگهداری می شود. مطابق قانون فنلاند بر تساوی از کودکان برخوردار از مادران شاغل در صورت تقاضا حداکثر تا سن سه سالگی الزامی است حضور کودکان در مراکز مراقبتی به صورت نیم روز یا تمام روز با تغیه گرم آنان توسط پرستاران کودک می شود.. شهریه مراکز فوق از رایگان تا 3000 دلار در ماه با توجه به شغل والدین متفاوت است .معلمان مراکز مراقبتی ملزم به گذراندن دوره های آموزشی سه ساله در حوزه ی اموزش کودکان و روانشناسی کودک هستند . از جمله مهم ترین برنامه های مراقبت مهدکودک ها در فنلاند می توان به برنامه های مراقبتی در برنامه های روزانه خانگی اشاره کرد . مراقبتهای روزانه عمدتا بر بازی های برنامه ریزی شده در در زمین بازی مشتمل می شود و هدفشان حمایت از والدین و فرایند تربیت کودکان و ارتقا رشد و آموزش متعادل خردسالان است.
آموزش پایه فنلاند
تمامی شهروندان فنلاندی موظف به گذراندن دوره اموزشی پایه ده ساله هستند که از هفت سالگی شروع می شود و در هفده سالگی به پایان می رسد آموزش ترکیبی از مقاطع آموزش ابتدایی و مقدماتی متوسطه( 4 سال اموزش ابتدایی- 5 سال آموزش مقدماتی متوسطه می باشد) آموزش پایه به معنای حضور اجباری در مدرسه نیست بلکه نوآموزان مختار به کسب دانش و مهارتهای معادل از صنایع مختلف هستند همچنین در آموزش پایه مسئولیت تقبل هزینه های آموزشی اعم از هزینه های کتاب و ملزومات آموزشی , تغذیه , خدمات پزشکی و دندان پزشکی بر عهده شهرداری ها است .
از جمله مهم ترین دروس اموزش پایه می توان به دروس زبان مادری و ادبیات فنلاندی یا سوئدی ودیگر زبان های رومی-سامی زبان خارجی – محیط زیست – تعلیمات اجتماعی دین و علم اخلاق تاریخ دروس اختصاصی – ریاضیات، فیزیک – شیمی-زیست – جغرافیا، تربیت بدنی ع موسیقی، هنرهای تجسمی، صنایع و اقتصاد خانواده اشاره کرد.لازم به ذکر است که به تازگی حتی همین دروس هم از نظام آموزشی آنان کم شده و در واقع دیگر هیچ درس مجردی را به بچه ها آموزش نمی دهند
4 سال اموزش ابتدایی
در دوره ابتدایی بچه ها معلم خود را با نام کوچک صدا می زنند و معمولا دوران ابتدایی را با یک معلم میگذرانند در سر کلاسها می توانند دمپایی به پا کنند و خلاصه اینکه کار وهوایی دوستانه در کلاسها جریان دارد دانش آموزان ابتدایی 75 دقیقه در روز را به عنوان زنگ تفریح در اختیار دارند.
ارزیابی تحصیلی
در ارزیابی تحصیلی دانش اموزان تاکید عمده ای در گسترش سلامت و خودباوری دانش آموزان برای شکل دهی به تصویر واقع گرا از دانش و مهارتهای خود معطوف می شود.ارزشیابی تحصیلی در نتیجه همکاری تفکیک ناپذیر میان خانه و مدرسه صورت می گیرد و دانش آموزان که از مهترت کافی در برنامه های آموزشی برخوردار نشده اند و از بلوغ ذهنی کافی در پایان سال برخوردار نباشند ملزم به تکرار پایه آموزشی هستند.
آموزش عالی فنلاند
آموزش عالی در فنلاند شامل پلی تکنیک ها و دانشگاه هاست . پلی تکنیک متوجه زندگی شغلی بوده و مستلزم مهارت های حرفهای پیشرفته هستند اما مشخصه دانشگاه ها پژوهش عالی و آموزش عالی مبتنی بر آن می باشد.
سال تحصیلی دانشگاهی از اوایل ماه سپتامبر آغاز شده و از دو ترم 14 هفته ای مشتمل می گردد و تنها تعطیلی رسمی دانشاهی بین ترمی تعطیلی یک هفته ای همزمان با عید پاک است کلیه دانشجویان فنلاندی ملزم به گذراندن آزمونهایی ارزیابی شایستگی در هر دو زبان فنلاندی و سوئدی یا حداقل یک زبان دیگر می باشند. مدارج دانشگاهی پایین تر (کارشناسی ) مستلزم گذراندن 120واحد درسی بوده و معمولا ظرف مدت 3 ماه پایان می پذیرد.مدارج تحصیلی بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) مستلزم گذراندن 160-180 واحد درسی بوده 5-3 ساله پایان می پذیرد. در دانشگاههای فنلاند رقابت برای ورود به دانشگاه بسیار تنگاتنگ است و محدودیتهای متعددی برای کلیه رشته های تحصیلی اعمال میگردد.دانشگاه ها علاوه بر مدارج انشگاهی عرضه کننده تعلیمات آکادمیک به انجام پژوهشهایی متعدد و خدمات مشاوره ای نیز مبادرت می نماید.
آیا فنلاند دانشگاه آزاد دارد ؟!
در اطلاعات جمع آوری شده برای گزارش هیچ گونه دانشگاه آزادی وجود ندارد در دهه 1980 بحثی گسترده در فنلاند مطرح بود در این خصوص که آیا این کشور دارای جمعیت پراکنده و دارای فناوری مخابراتی پیشرفته و برخوردار از یک تاریخچه طولانی تدریس از راه دور باید یک دانشگاه آزاد تاسیس کند یا خیر ؟! تصمیم نهایی موید اجرای برنامه های خاص توسط دانشگاه های عادی بود . هم اکنون تمامی 21 دانشگاه موجود دارای مراکز فناوری مخابراتی هستند وهمگی آنها به مراکز آموزش از راه دور می پردازند و یا در مرحله ی اغاز طرح های آموزشی هستند.
منبع:/http://farhangianstudent.blogfa.com

14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 149
  • دیروز: 218
  • هفته: 1,673
  • ماه: 5,435
  • سال: 131,981