تدوین استراتژی جذب سرمایه‌گذار خارجی

منتشر شده در صفحه کاغذاخبار | شماره 427

تدوین استراتژی جذب سرمایه‌گذار خارجی

محسن جلال پور- رییس اتاق بازرگانی ایران
سرمایه‌گذاری خارجی یک تیغ دولبه برای اقتصاد ایران است و برهمین اساس قرار است استراتژی جذب سرمایه‌گذار خارجی با همکاری دولت و بخش خصوصی تدوین شود.
از سویی دیگر، به دلیل استفاده نادرست از سرمایه‌گذاری خارجی و مدیریت نادرست در سال‌های گذشته، فعالان اقتصادی به شدت نگران جذب سرمایه‌گذار خارجی در اقتصاد ایران هستند، چرا که به دلیل سوءمدیریت ممکن است علاوه بر اینکه اقتصاد کوچک نشود، شرکت‌های شبه دولتی نیز به شراکت با خارجی‌ها بپردازند.
در این زمینه، مهم جذب سرمایه نیست بلکه مدیریت سرمایه‌هایی است که هم از داخل و هم از خارج کشور ممکن است به اقتصاد وارد شود که بر این اساس تدوین استراتژی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در دستور کار قرار گرفته و دولت با همکاری فعالان اقتصادی این استراتژی را تدوین خواهد کرد.
بخش خصوصی نگران این است که جذب سرمایه‌های خارجی منجربه بزرگتر شدن بدنه دولت و پشتیبانی نکردن از بخش خصوصی شود، ضمن اینکه ممکن است سرمایه‌گذار خارجی با همکاری شبه‌دولتی‌ها در بدنه اقتصاد رسوخ کند، البته این نگرانی ناشی از این است که در این صورت عرصه رقابت در بخش خصوصی تنگ می‌شود و چنانچه سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی اتفاق نیفتد، توسعه پایدار نخواهیم داشت.
تمام امیدواری ما این است که بخش خصوصی با نگاه خردمندانه دولت سررشته جذب سرمایه‌های خارجی را به‌دست گیرد تا توسعه پایدار برای کشور رقم بخورد. این استراتژی با همکاری دولت، فعالان اقتصادی، مجلس شورای اسلامی و وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین خواهد شد تا نقشه راهی برای جذب سرمایه‌های خارجی رونق افزا باشد. با برخی موانع از جمله ضعف در دادگاه‌های اقتصادی، قوانین فضای کسب‌وکار و نبود فضای شفاف و به دور از رانت برای جذب سرمایه‌گذار خارجی مواجهیم و اگر این سرمایه‌گذاری‌ها در بخش خصوصی اتفاق نیفتد، توسعه پایدار به همراه نخواهد داشت.
درواقع باید فضا برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم شود که لازمه پیشرفت آن فضای شفاف، سالم و به دور از رانت و فساد در اقتصاد کشور است، تا سرمایه‌گذار خارجی بتواند در آن فعالیت کند.

6

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 457
  • دیروز: 805
  • هفته: 5,435
  • ماه: 24,921
  • سال: 183,673