بازگشت صنعت خودرو ایران به مسیر پیشرفت

منتشر شده در صفحه کاغذاخبار | شماره 425

بازگشت صنعت خودرو ایران به مسیر پیشرفت
نشریه المانیتور طی گزارشی از چشم انداز صنعت خودرو ایران پس از لغو تحریم ها نوشت: با وجود چالش هایی که در مسیر پیشرفت این صنعت وجود دارد، ظاهرا این بخش به صورت تدریجی به مسیر پیشرفت بازخواهد گشت.
به گزارش خرداد،‌ سایت تحلیلی «المانیتور» با انتشار گزارشی نوشت:» صنعت خودرو یکی از مسائل مهمی است که بعد از توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی در رسانه های ایران به طور جدی مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته است. این پایگاه در ابتدا دلایل اهمیت صنعت خودرو ایران برای اقتصاد کشور و همچنین دلایل وجود بحث و گفت‌وگوهای متعدد حول این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.» بر اساس این گزارش ایران بزرگترین تولید کننده خودرو در خاورمیانه می باشد و البته تا قبل از آن که تحریم‌های اقتصادی بر ایران تحمیل شود این کشور در جایگاه یازدهمین تولید کننده خودرو در سراسر جهان قرار داشت. بخش خودرو بعد از نفت دومین صنعت بزرگ کشور محسوب می شود.
به طور قطع بیش از ٧٠٠ هزار کارگر در کارخانه های این صنعت مشغول به کار است. یک روزنامه نگار ایرانی آشنا به صنعت خودرو گفت:»تحریم های اقتصادی، مخصوصا زمانی که این صنعت آماده پیشرفت بزرگی بود، عقب رفت عظیمی برای صنعت خودرو ایران به حساب می آمد».
وی همچنین تاکید کرد که تحریم های غربی نه تنها پیشرفت این صنعت را متوقف نمود بلکه به تولید و قیمت آن هم لطمه وارد کرد. چراکه از سویی به علت تحریم ها تولید کاهش یافت و از سوی دیگر به خاطر همین تحریم ها قیمت خودرو به طور ناگهانی حدود ٣٠٠ درصد افزایش یافت بدین ترتیب تولید از ۱.۵ میلیون خودرو در سال به کمتر از ٧٠٠ هزار دستگاه کاهش یافت و نکته مهم دیگر آنکه از کیفیت خودرو های تولید ایران هم کاسته شد.
معاون وزیر صنعت ایران طی نشست اخیر با هیأت اقتصادی سوئیس از طرحی خبر داد که ظرفیت تولید خودرو را تا سال ٢٠٢١ به سه میلیون خودرو در سال افزایش می دهد.
وی همچنین تاکید کرد ایران برای دستیابی به این هدف نیازمند همکاری شرکت های تولید خودرو بین المللی می باشد. بر اساس این گزارش ایران به قطعات کامپیوتری خاص و قطعات حساس مربوط به خودرو نیاز دارد از این رو در زمان تحریم مجبور بود با تولیدکنندگان چینی وارد همکاری شود.
حال با برداشتن تحریم ها شرکت های خودرو غربی بر سر بازار ایران با چین وارد رقابت شده اند. المانیتور در پایان نوشت: با وجود چالش هایی که در مسیر پیشرفت این صنعت وجود دارد، ظاهرا این بخش به صورت تدریجی به مسیر پیشرفت بازخواهد گشت و با طرح های مشترکی که در حال شکل گیری است امید آن وجود دارد که این کشور نه تنها مقصدی برای محصولات خارجی خواهد بود بلکه به عنوان مرکز و محلی برای تولید و صادرات عمل خواهد کرد.

7

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :