رئیس کارگروه بم، زلزله و میراث جهانی:انتقال تجربیات قبل و بعد از زلزله در سمینار بم، زلزله

منتشر شده در صفحه 5 | شماره 419

رئیس کارگروه بم، زلزله و میراث جهانی:انتقال تجربیات قبل و بعد از زلزله در سمینار بم، زلزله

امروز از ساعت 18 سمینار بم، زلزله و میراث جهانی برگزار می شود. این سمینار را کارگروهی به همین نام برگزار می کند. برای اطلاع از چند و چون این سمینار و فعالیت های کارگروه بم، زلزله و میراث جهانی با دکتر رحیم نژاد رئیس این کارگروه صحبت کردیم که از نظرتان می گذرد.
دکتر رحیم نژاد رئیس کارگروه بم، زلزله و میراث جهانی گفت: در میان برنامه های جشنواره کارگروهی به عنوان «بم و زلزله»دیده شده است.
ایجاد کارگروهی مجزا از سایر برنامه ها با این عنوان به دلیل اهمیت شهر بم در ایران و دنیا و همچنین جایگاه بم در اذهان جهانی به دلیل وجود اثر تاریخی منحصر به فرد آن یعنی«ارگ بم» و از طرفی تجربه تلخ و بزرگ وقوع زلزله ویرانگر این شهرستان در پنجم دیماه ۱۳۸۲ است. رحیم نژاد هدف جشنواره رامعرفی ظرفیت ها،قابلیت ها،مردم شناسی،فرصت های سرمایه گذاری و تبادل فرهنگی با مردم ایران در تهران عنوان کرد و افزود:«بم» به لحاظ اهمیت تاریخی که در جهان دارد همواره مورد اهمیت افکار عمومی حساس به میراث بوده است . تبلور آن را می توان در جریان زلزله بم بیشتر متوجه شد. به طوریکه ظرف ۹۶ ساعت ۷۴ کشور جهان به سمت بم گسیل شدند.
اگر این جایگاه بین المللی وجود نداشت هیچگاه شاهد این اهتمام بین المللی در مورد بم نبودیم. در مقام قیاس سال بعد در اندرونزی اتفاق مشابه و چه بسا بزرگ تری روی داد که هیچگاه نتوانست شرایط بین المللی در بعد کمک رسانی مشابه بم را پیدا کند.لذا اهمیت شهرستان «بم» و تجربه «زلزله» باعث شد تا کارگروهی مجزا با نام بم، زلزله و میراث جهانی در این جشنواره دیده شود.
رییس این کارگروه در جشنواره فرهنگی،اقتصادی کرمان افزود:کارگروه در کنار سایر برنامه های جشنواره که به همه شهرستانها پرداخته، به زلزله و مسایل پیرامون آن می پردازد. در قالب این کارگروه امروز همایش بم، زلزله و میراث جهانی در برج میلاد برگزار می شود.
در این همایش علاوه بر سخنرانی مقام های محلی و کشوری شنونده صحبت های کارشناسان باستان شناسی و میراث و وضعیت کنونی «ارگ بم» خواهیم بود. دکتر رحیم نژاد تصریح کرد:در این همایش ۲هدف را دنبال می کنیم که ابتدا تشریح وضعیت کنونی بم است و در بخش دیگر انتقال تجربیات قبل و بعد از زلزله که در آن به جنبه های تخصصی زلزله به منظور انتقال دانش برای استحکام بخشی مسکن و ابنیه مورد بحث قرار می گیرد.
رئیس کارگروه بم، زلزله و میراث جهانی درباره جزئیات سمینار یاد شده گفت: امام جمعه بم، فرماندار بم، استاندار وقت کرمان در زمان زلزله، استاندار فعلی کرمان، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان، معاونت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دکتر زارع عضو پژوهشگاه مرکز زلزله شناسی، دکتر مزاری از دبیرخانه کلانشهرهای کشور و در بحث میراث جهانی دکتر مختاری از سخنرانان سمینار امروز هستند.

6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :