علیرضا حقیقی:جایی میروم که شماره یک باشم

منتشر شده در صفحه ورزش | شماره 412

علیرضا حقیقی:جایی میروم که شماره یک باشم

به کوشش وصال روحیان
با پایان فصل لیگ پرتغال، علیرضا حقیقی پنافیل را ترک کرد و دوباره به روبین کازان بازگشت. باشگاه بزرگی که به نوعی اولین خانه اروپایی حقیقی بود و حضور در این تیم سبب شد تا حقیقی در جام جهانی مرد شماره یک تیم ملی باشد. پرتغال برای علیرضا سرزمین آرزوها نبود. ابتدا حضور در تیم لیگ دویی کوویلیا و سپس حضور در تیم ته جدولی پنافیل سبب شد تا حقیقی روزهای خوبی را در پرتغال سپری نکند و تقریبا هیچ هفته‌ای را بدون گل خورده پشت سر نگذارد. بعد از دو تجربه ناموفق، حقیقی حالا دوباره به روسیه بازگشته و بسان گذشته باز هم در این تیم نیمکت نشین است. اگرچه دروازه‌بان شماره یک تیم ملی ایران مدعی است که به‌زودی روبین کازان را به مقصد یک باشگاه بزرگتر ترک خواهد کرد. حقیقی در یک گفت‌وگوی مفصل درباره شرایط فعلی‌اش در روسیه و البته برنامه‌های آینده‌اش صحبت کرده است.
در مورد شروع فصل روسیه و اینکه چرا دوباره به روبین‌کازان برگشتی صحبت کن؟
طبق قراردادی که با باشگاه روبین‌کازان داشتم، موظف بودم وضعیتم را با این تیم مشخص کنم. بعد از پایان دیدارهای لیگ برتر پرتغال که قرارداد قرضی من هم با باشگاه پنافیل به اتمام رسید، به روسیه برگشتم و دو روز هم در کازان بودم. با مسوولان باشگاه که صحبت کردم آنها اعلام کردند طبق روال تیم و مانند سایر بازیکنان باید از روز اول در تمرینات حاضر شوم و من هم بلافاصله بعد از دو بازی تیم ملی و بدون استراحت به تمرینات تیمم اضافه شدم. از روز شنبه هم بازی‌ها برای ما آغاز شده است که در خانه زسکا مسکو یک بر صفر شکست خوردیم.
وضعیت خودت برای این فصل در روبین‌کازان چگونه است؟
دروازه‌بان اول روبین‌کازان سرگئی رژی‌کوف است. او دروازه‌بان دوم تیم ملی فوتبال روسیه و کاپیتان تیم ماست. این بازیکن با 34 سال سن و اوج پختگی رهبر روبین‌کازان هم هست. با این شرایط خودم خوب می‌دانم شرایط برای بازی کردن من مهیا نیست. مسائل دیگری هم وجود دارد که بازی کردن را برای من سخت‌تر می‌کند. با توجه به اینکه روسیه میزبان جام جهانی 2018 است، فدراسیون فوتبال این کشور قانونی را وضع کرده که فقط سه بازیکن خارجی می‌توانند در ترکیب اصلی هر تیم باشند. مطمئنا مربیان هم برای تقویت تیم خود بیشتر روی بازیکنان خارجی که تهاجمی‌تر هستند سرمایه‌گذاری می‌کنند و این موضوع کار را برای من 100 برابر سخت‌تر می‌کند.
نیمکت نشینی در روبین‌کازان تو را اذیت نمی‌کند؟
تمام فوتبالیست‌ها از نیمکت‌نشینی ناراحت می‌شوند. روبین‌کازان هم تیم کوچکی نیست و حتی نشستن روی نیمکت این تیم هم سخت است. در روسیه جزو تیم‌های بزرگ لیگ محسوب می‌شود و جزو باشگاه‌های مطرح اروپاست و من نمی‌توانم بگویم باید حتما دروازه‌بان اول باشم. باشگاه هم به دنبال آن است که با فروش من درآمدزایی کند، چون امسال، سال آخر قرارداد من با باشگاه روبین‌کازان محسوب می‌شود، به راحتی حاضر به جدایی‌ام نیستند. متأسفانه یا خوشبختانه روبین‌کازان برای جدایی من سخت‌گیری زیادی می‌کند و تا الان هم به چند پیشنهادی که داشتم، به دلیل نبود توافق مالی جواب منفی داده‌اند. مسوولان باشگاه روبین‌کازان به دنبال پیشنهاد مالی خوب هستند و من به دنبال پیشنهاد فنی خوب که ان‌شاءا… به زودی همه چیز مشخص خواهد شد.
پس به نفعت است که در روبین‌کازان نمانی؟
اوج پختگی یک دروازه‌بان که سن 30 سالگی است و شاید بتوان گفت من تازه اول راه هستم. همانطور که خودم هم گفتم شرایط امسال طوری است که یا به من بازی نمی‌رسد یا اگر بتوانم بازی کنم شانسم کم است. یک مربی هیچ‌وقت دروازه‌بان خود را به راحتی تغییر نمی‌دهد، به خصوص در روبین‌کازان که رژی‌کوف کاپیتان هم هست. در این سه چهار سالی که من با روبین‌کازان قرارداد بستم، او همیشه دروازه‌بان اول تیم بوده است. ضمن اینکه من در این مدت به سه تیم دیگر رفته‌ام و سخت است حالا که برگشته‌ام و در تیم هم نبودم، بخواهم بازی کنم. به خوبی می‌دانم که به نفع خودم است تیمم را تغییر دهم و کارم از قبل خیلی سخت‌تر شده است. هدف اول و آخرم این است که به تیمی بروم که دروازه‌بان اول باشم و اگر قرار به نیمکت‌نشینی بود، در روبین‌کازان می‌مانم. البته فرصت زیادی تا پایان نقل‌وانتقالات اروپا باقی مانده و حدود 40 روز زمان دارم تا تیم بعدی‌ام را انتخاب کنم.
این بار که قصد نداری به تیم‌هایی مانند پنافیل بروی تا دوباره سختی‌های فصل گذشته را تحمل کنی؟
مطمئنا این فصل هدفم حضور در تیم‌هایی مانند پنافیل نیست که اگر اینگونه بود تا الان تیم فصل آینده‌ام را انتخاب کرده بودم. به دنبال تیمی هستم که بتوانم بازی کنم و شرایط خوبی داشته باشم و حتی شاید به تیمی رفتم که شرایط بسیار بهتری نسبت به روبین‌کازان داشته باشد.
پس این فصل به حضور در تیم بزرگتری فکر می‌کنی؟
از همان زمانی که به روبین‌کازان پیوستم، اهداف بزرگی داشتم. اولین ترانسفر من حضور در روبین‌کازان بود که از این اتفاق بسیار خوشحالم، چون به جایی آمدم که تیم بزرگی است. بعد از آن هم از خیلی چیزها، پول زیاد و… گذشتم و برای بازی کردن در جام جهانی راهی کوویلیا شدم. سال گذشته هم باز از پول گذشتم و به پنافیل رفتم تا بتوانم شرایط باثباتی پیدا کنم. من هم مثل خیلی از بازیکنان دیگر باید به فکر آینده‌ام باشم و اکنون به دنبال پول بروم و به درآمد فکر کنم اما امسال هم اهداف دیگری در سر دارم. باشگاه روبین‌کازان می‌خواهد با مبلغ خوبی مرا بفروشد، چون هدف مسوولان این باشگاه از اول هم درآمدزایی بود و حتی اگر قرضی هم بخواهم به تیمی بروم، آنها پول زیادی می‌خواهند. با این حال هدف خود من هم اهمیت دارد و مطمئنا به تیم بزرگتری خواهم رفت.
در همین مدت پیشنهاد ساسولو از سری A را رد کردی. برخی‌ها اعتقاد دارند ترس از نیمکت‌نشینی و از دست رفتن جایگاهت در تیم ملی سبب شد به این پیشنهاد پاسخ منفی بدهی؟
ترسی از نیمکت‌نشینی در تیم ملی نداشتم، چون عملکردم در جام جهانی 2014 برزیل طوری بود که کادر فنی به راحتی از من نگذرد و خودم هم برای حضور در تیم ملی همیشه انگیزه‌ای صدچندان دارم. دلیل اینکه پیشنهاد ساسولو را رد کردم، این بود که مسوولان این باشگاه تضمین ندادند من 100 درصد بازی می‌کنم و این مساله برای یک دروازه‌بان سخت است. برای خودم خیلی مهم بود که فصل قبل در یک لیگ اروپایی به صورت کامل بازی کنم تا تجربه‌ام بیشتر شود. حضور در پنافیل باعث شد در فوتبال پرتغال شناخته شوم و اکنون هم چند پیشنهاد از تیم‌های پرتغالی دارم. تا اندازه‌ای برای خود اسمی دست و پا کرده‌ام و اگر بخواهند درباره دروازه‌بان‌های لیگ پرتغال صحبت کنند، از من هم نامی هست. لیگ برتر پرتغال اکنون پنجمین لیگ برتر اروپایی است که خوشبختانه من با حضور در این لیگ تجربه خوبی به دست آوردم.
پس با این حساب فصل آینده را هم در پرتغال سپری می‌کنی؟
باشگاه‌ها با روبین‌کازان مکاتبه‌هایی را انجام داده‌اند و صحبت‌ها فقط بین باشگاه‌ها صورت گرفته است. این مسائل هم به من ارتباطی پیدا نمی‌کند و فقط زمانی که یکی از این باشگاه‌ها با روبین‌کازان به توافق برسد من باید بگویم می‌خواهم به آن تیم بروم یا نه. پیشنهادهای من هم 100 درصد نشده و هر وقت تیم فصل بعدم مشخص شد، همه چیز را اعلام خواهم کرد.
برای انتخاب تیم فصل آینده‌ات با کی‌روش هم مشورت می‌کنی؟ چون اکنون خیلی از بازیکنان تیم ملی که در اروپا هستند برای تغییر تیم خود با کی‌روش هم مشورت کرده‌اند؟
ما جرات نداریم رودررو با کی‌روش سلام‌علیک کنیم چه برسد به اینکه مشورت بگیریم! ما کاری نکردیم گفتند حقیقی را کی‌روش به پنافیل برده و سرمربی تیم ملی برای او تیم انتخاب می‌کند، وای به حال روزی که بخواهم از کی‌روش مشورت هم بگیرم. با این حال خودم می‌دانم سرمربی تیم ملی چه صلاحی برای من می‌خواهد و اینطور راحت‌ترم که تیم فصل بعدم را خودم انتخاب کنم.
از بازی ترکمنستان بگو. در اولین بازی مقدماتی جام جهانی نتیجه خوبی کسب نکردیم و کمی به کی‌روش انتقاد وارد شد…
ما مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه و جام ملت‌های 2019 امارات را شروع کرده و تازه اولین بازی را انجام داده‌ایم. مقابل ترکمنستان هم شرایط ما خیلی نسبت به قبل فرق کرده بود، بازیکنان جوان به تیم ملی اضافه شده بودند که هنوز با تیم هماهنگ نبودند. زمین هم اصلاً وضعیت خوبی نداشت و بازیکنان ما نتوانستند بازی خودشان را انجام دهند. با این حال ما ایران هستیم، تیم اول آسیا و در همه بازی‌ها محکوم به بردیم و این را خوب می‌دانیم اما فوتبال همیشه پیروزی نیست. مطمئن باشید از بازی‌های بعدی که تیم ملی را ببینید بازی با ترکمنستان هم فراموش می‌شود. اگر از تیم ملی حمایت شود، سعی می‌کنیم با اقتدار به جام جهانی روسیه برویم.

9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 4
  • دیروز: 88
  • هفته: 1,462
  • ماه: 5,194
  • سال: 124,041