تأثیر مثبت ورزش ترامپولین بر کاهش وزن

منتشر شده در صفحه ورزش | شماره 395

تأثیر مثبت ورزش ترامپولین بر کاهش وزن

براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تربیت بدنی رم ایتالیا، تمرینات ژیمناستیک بر روی ترامپولین باعث کاهش وزن و افزایش تراکم استخوان می‌شود. این تحقیق که حدود ۵ سال به طول انجامید نشان داد که پرش بر روی ترامپولین مزایای زیادی را به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
مزایای فیزیکی
مزایای فیزیکی بسیاری با پریدن بر روی ترامپولین به وجود می‌آید که عبارتند از:
تمرین قلبی عروقی: پریدن بر روی ترامپولین ضربان قلب را افزایش می‌دهد و تمرینی عالی برای قلب، مغز و عضلات بسیار مهم بدن است.
تمرین برای عضلات: تمرینی برای عضلات پا و عضلات شکم است و زمانی اتفاق می‌افتد که برروی ترامپولین چند دقیقه فعالیت کنید.
کاهش وزن: ترکیبی از ورزش قلبی عروقی و تقویت عضلات به کاهش وزن کمک می‌کند. همانطور که عضلات تقویت می‌شوند در افزایش متابولیسم که به سوزاندن چربی منجر می‌شود کمک می‌کند. تمرین قلبی عروقی کالری می‌سوزاند. با پریدن بر روی ترامپولین برای ۲۰-۳۰ دقیقه، ۳-۴ بار در هفته، شاهد کاهش وزن خواهیم بود.
بهبود انعطاف‌پذیری: پریدن بر روی ترامپولین با افزایش طول عضلات، آنها را تقویت کرده و منجر به بهبود انعطاف‌پذیری می‌شود.
افزایش تراکم استخوان‌ها: ورزش می‌تواند تراکم استخوان و عضلات را تقویت کند. افزایش تراکم استخوان جهت جلوگیری از پوکی استخوان‌ها و ترمیم استخوان‌های شکسته و یا آسیب دیده کاملاً موثر است.
بهبود مفاصل، تاندون و رباط: تقویت مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌ها به کاهش شانس ابتلا به برخی از انواع آرتروز و کاهش درد و بهبود ورم مفاصل کمک می‌کند.
توسعه تعادل و هماهنگی: تعادل در ترامپولین بر خلاف تعادل بر روی هر چیز دیگری است. ترامپولین به طور مداوم در حال حرکت است و پرنده‌ها (ورزشکاران) باید آگاه باشند از مرکز ثقل نسبت به گرانش در همه زمان‌ها تعادل خود را حفظ کنند.
بهبود ایستادن یا فرود: همراه با تعادل بهتر، پریدن از روی ترامپولین می‌تواند استقرار یا فرود را بهبود ببخشد.
توسعه مهارت‌های حرکتی: مغز مجبور به عملکرد دو طرفه به هنگامی است که فرد در هوا قرار دارد. لازم است هر دو طرف مغز و بدن برای حفظ هماهنگی و تعادل با هم کار کنند که این مهارت‌های حرکتی را افزایش می‌دهد.
مزایای آموزشی
کودکان (و بزرگسالان) که به طور منظم بر روی ترامپولین پرش می‌کنند به نتایج مثبتی از جمله نتایج زیر می‌رسند:
تاثیر در موفقیت تحصیلی و کنترل حرکت بدن: از آنجا که ترامپولین کنترل و هماهنگی عضلات را می‌آموزد، بنابراین بسیاری از کودکان هنگامی که از این وسیله استفاده می‌کنند از شرایط تحصیلی بهتری برخوردار می‌شوند.
اعتماد به نفس را بهبود می‌بخشد.
تداوم آموزش: اغلب طول می‌کشد تا افراد مهارت‌های ترامپولین را کسب کنند. اما به دلیل آن که وسیله مذکور بسیار سرگرم‌کننده است لذا کودکان از ورزش با آن لذت می‌برند که نتایج فوق‌العاده‌ای در پی دارد.
در پایان حتماً به خاطر داشته باشید که ورزش ترامپولین باید با نظارت مربیان و مطابق ضوابط انجام گیرد.

16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :