نکته

منتشر شده در صفحه زندگی | شماره 598

قبل از اهدا خون چه کنیم
از میان آزمایش های گوناگونی که برای غربالگری و تشخیص بیماری ها انجام می دهیم، آزمایش خون حس دیگری دارد.از درد ناچیز وارد شدن سوزن به دست مان که بگذریم، دیدن خونی که از بدن ما بیرون می آید. برای خیلی ها احساس چندان….خوشایندی را به دنبال ندارد،اما خون دادن همیشه برای آزمایشگاه نیست. گاهی احساس یک وظیفه انسانی به ما حکم می کند که برای کمک به هم نوع خون مان را اهدا کنیم. چند نکته زیر به شما کمک می کنند تا در راه رسیدن به این حس خوب معنوی با کمترین مشکل و هراسی روبه رو شوید.
قبل از اهدای خون مقدار زیادی
آب بنوشید
گاهی پس از خون دادن، فرد احساس سرگیجه و ضعف می کند، حتی برخی افراد مدت کوتاهی از هوش می روند. علت اصلی این پدیده افت فشارخون است. اگر هم شب قبل و هم صبح قبل از اهدای خون مقادیر زیادی آب بنوشید، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. به یاد داشته باشید که نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه باعث بیرون راندن آب از بدن می شوند، پس نوشیدن آنها قبل از خون دادن کار درستی نیست. خوردن صبحانه کامل را فراموش نکنید این کار از افت قندخون جلوگیری می کند. در نتیجه احساس سبکی سر و ضعف بدن به وجود نمی آید. البته بهتر است صبحانه را مدتی قبل از مراجعه به پایگاه اهدای خون خورده باشید. چون اگر فاصله خوردن صبحانه و خون دادن کم باشد،.احساس تهوع شدیدی ایجاد می شود. به فاصله ۲۴ساعت قبل از اهدای خون غذاهای چرب نخورید وقتی شما خون خود را اهدا می کنید، سازمان انتقال خون آزمایش هایی روی آن انجام می دهد. در صورتی که جواب این تست ها قابل قبول باشد، خون شما تبدیل به فرآورده های متعددی می شود و در اختیار نیازمندان قرار می گیرد اما اگر میزان چربی موجود در خون خیلی بیشتر از حد طبیعی باشد، انجام این آزمایش ها مختل می شود و نهایتا چاره ای نمی ماند جزاینکه خون شما دور ریخته شود.
غذاهای سرشار از آهن بهترین رژیم غذایی برای شما هستند
اسفناج، تخم مرغ و گوشت قرمز منابع اصلی آهن محسوب می شوند. اگر این مواد را از دو هفته قبل از اهدای خون وارد رژیم غذایی خود کنید، سطح آهن خون شما به حد قابل قبولی می رسد. در این صورت هم خون دادن برای شما آسان تر است وجذب آهن را بیشتر کرده و خونی که می دهید پراستفاده تر خواهد بود. پس بهتر است از سبزیجات و میوه هم در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید
استرس و اضطراب می تواند باعث افت فشارخون شود بهتر است قبل از شروع خون گیری نفس عمیقی بکشید و با کسی که قرار است خون بگیرد صحبت کنید. می توانید در زمان خون دادن آدامس بجوید، بخوانید، تلویزیون تماشا کنید یا هر کار دیگری که باعث آرام شدن شما می‌شود را انجام دهید. پس از اهدای خون نباید به سرعت از جای خود بلند شوید وقتی خون گیری از شما به پایان رسید، باید مدتی همچنان دراز کشیده باقی بمانید. سپس می‌توانید بنشینید و مقداری آب میوه همراه یک خوراکی شیرین بخورید. این کار باعث می شود حجم مایع از دست رفته جبران شود و قندخون شما هم افت نکند. تا چند ساعت بعد از اهدای خون رانندگی نکنید خون دادن کار خطرناک و وحشتناکی نیست اما ممکن است تا چند ساعت بعد باعث احساس سبکی سر و ضعف بدن شود. بنابراین بهتر است پس از اهدای خون رانندگی نکنید. چند ساعت پس از اهدای خون غذایی پرپروتئین بخورید گوشت قرمز یا مرغ همراه سبزیجات بهترین غذایی است که می توانید پس از خون دادن بخورید. البته باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب هم بنوشید. چنین رژیم غذایی به بدن شما کمک می کند خون از دست رفته را سریع تر جبران کند. پس از اهدای خون تا پایان روز کارهای سنگین انجام ندهید اگر شغل شما طوری است که باید فعالیت بدنی شدیدی انجام بدهید، بهتر است روزی که قصد اهدای خون دارید مرخصی بگیرید یا این کار را به روزهای تعطیل موکول کنید. در ضمن در این روز از انجام ورزش های سنگین هم باید خودداری کرد چون فعالیت شدید باعث می شود سیاهرگی که خون گیری از طریق آن انجام شود، دوباره باز شود و خون ریزی زیرپوستی اتفاق بیافتد.

20

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 11
  • امروز: 216
  • دیروز: 644
  • هفته: 6,177
  • ماه: 15,675
  • سال: 88,061