دو برداشت از حال این روزهای سیاست جدال قفل و کلید

منتشر شده در صفحه سیاست نامه | شماره 557

دو برداشت از حال این روزهای سیاست
جدال قفل و کلید
هدیه خوبی نبود
یکی از وعده های روحانی در بدو ریاست جمهوری اش به فرجام رساندن برجام بود که عملی شد. وی منعقد است که بخش مهمی از وعده هایش را عملی کرده است. روحانی از طریق دیپلماسی توانست ایران را از انزوا در بیاورد. اعتقاد او این است که:«نه بیگانه پرستیم و نه انزوا را می پذیریم.» این جمله گویای سیاست های خارجی دولت یازدهم است که اکثریت قاطع آرای ملت ایران در خرداد 92 پشتوانه آن است. حضور مردم در خرداد 92 باعث شد تا دولت کنونی با قابلیت هایی که در طول دو سال اخیر بر مردم مشخص شده است بتواند خواست عمومی ملت ایران را پیش ببرد. شاید همین تأثیر حضور مردم در انتخابات است که حسن روحانی را بر آن داشته تا علیرغم نارضایتی که از وضعیت احراز صلاحیت ها دارد باز هم با اطمینان بگوید:«نباید به صندوق رأی پشت کنیم.» وی در ادامه گفت:«حضور مردم در انتخابات، کارساز است.» روحانی در کنار این اطمینان خاطر، خطاب به مردم گفت:«انتظار این است که از طرف شورای نگهبان امید بیش تری به جامعه بازگردد.»
دامنه رد صلاحیت ها به قدری گسترده بود که حتی یاران نزدیک بنیانگذار جمهوری اسلامی را نیز دربرگرفت. رد صلاحیت ها حتی به آیت الله امجد و آیت الله حجتی کرمانی هم رسیده است. به گونه ای که حجتی کرمانی را به واکنش شدید واداشته.
نامدارترین چهره رد صلاحیت شده انتخابات پیش رو «سید حسن خمینی» است که به رد صلاحیت خود معترض است. هاشمی رفسنجانی در آستانه دهه فجر طی سخنانی گفت:«بدهکارها هدیه خوبی در انتخابات به بیت امام(ره) ندادند.»
اما با همه این نقایص باز هم از سوی سیاسیون این اصل پذیرفته شده که بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخاباتی، حق شورای نگهبان است و راه اعتراض به رأی شورای نگهبان هم در قانون دیده شده است. نامزدهای رد صلاحیت شده نیز در فرصت تعیین شده اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کرده اند. احزاب و جریان های سیاسی موجود عزم جدی برای حضور در پای صندوق های رأی را دارند. به طوری که محمدرضا عارف فعال سیاسی اصلاح طلب قاموس اصلاح طلبی را مبرّای از قهر سیاسی دانسته است. اما مهم تر از آن ،سید حسن خمینی که خود قربانی قوانین نظارتی شورای نگهبان است به کمک روحانی شتافته و ابراز امیدواری کرده که انتخابات پیش رو مبارک باشد. خمینی معتقد است که:«توفان عزم مردم هر سدّی را می شکند.»
گستردگی رد صلاحیت ها رؤسای قوای مجریه و مقننه را به وساطت واداشته است تا شاید جمعی از کاندیداهای حذف شده به گردونه رقابت بازگردند. اما در صورتی که حتی این اتفاق هم نیفتد، مردم با اجماع روی نامزدهای تأیید صلاحیت شده معتدل کنونی می توانند از راه یابی تندروها به مجلس جلوگیری کرده و مجلسی منطبق با منطق و عقلانیت تشکیل دهند.
معترضان حرفه ای
معترضان سال های زمامداری دولت اصلاحات را بسیاری به یاد دارند. همه به یاد دارند که این معترضان در زمان حاکمیت دولت اصولگرای احمدی نژاد در آرامش کامل به سر می بردند. اما از دو سال پیش با روی کار آمدن دولت روحانی، اولین نشانه اعتراض از سوی این معترضان حرفه ای در بازگشت روحانی از سفر نیویورک مشاهده شد. افرادی که با لنگه کفش از روحانی پذیرایی کردند. بعد از آن هم با هر اقدام درست و نادرست دولت روحانی این معترضان مراتب دلواپسی خود را به جهانیان اعلام کردند.
اعتراض به دست دادن ظریف با اوباما، اعتراض به قدم زدن ظریف با کری، اعتراض به انعقاد قراردادهای نفتی اخیر، اعتراض به قرارداد پژو با فرانسه، اعتراض به قرارداد خرید هواپیمای ایرباس، اعتراض به سفر خانم اشتون به اصفهان و حتی اعتراض به حضور بانوی هنرپیشه(فاطمه معتمد آریا) در کاشان.
معترضان حرفه ای هیچ حادثه ای را از قلم نمی اندازند و در حد توان خود می کوشند تا فضای کشور را متشنج کنند. انگار که در طول هشت سال دولت اصولگرا همه قراردادهای تجاری صد در صد مطابق با منافع ملی بوده است. انگار که رییس دولت اصولگرای نهم و دهم به هیچ کشوری مسافرت نکرده و رییس جمهور ونزوئلا را با خود به مشهد نبرده است. انگار هیچ هنرپیشه ای در طول آن همه سال پایش را از تهران بیرون نگذاشته است. انگار رییس دولت اصولگرا در مراسم ترحیم هوگوچاوز شرکت نکرده است و…
انگار…
تنها دو برداشت می توان از این اعتراض ها داشت. یکی آن که از بس در طول این سال ها کار بزرگی انجام نشده، دلواپسان حرفه ای به کار بزرگ عادت نکرده اند و به کار و سازندگی حساسیت دارند یا این که خدایی ناکرده منافع گروهی بسیار مهم تر از منافع ملی است و باید ملّتی را خرج منافع کلان آن گروه کوچک کرد.

17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 31
  • دیروز: 444
  • هفته: 2,528
  • ماه: 9,626
  • سال: 106,324