وزیر امور خارجه:به میز مذاکره بر می‌گردیم

شنبه 03 مهر 1400

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه تهران در حال بررسی رویکردها و مطالعه پرونده برجام است، اظهار داشت: ان‌شاءالله در اولین فرصت به میز مذاکرات بازخواهیم گشت، اما میز مذاکره‌ای که نتیجه بخش و ثمربخش باشد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران که برای شرکت در اجلاس سران هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، در گفت‌وگو با ایرنا تصریح کرد: ما فعلا با اعضای ۱+۴ مذاکره نخواهیم داشت. به‌صورت فردی و دو طرفه با طرف‌های مختلف گفت‌وگو کرده‌ایم. زمانی که بررسی‌ها در جمهوری اسلامی ایران و مطالعه پرونده برجام به نتیجه برسد، در میز مذاکره مطالب و دیدگاه‌ها تبادل می‌شود. وزیر امور خارجه دولت ایران در پاسخ به پرسشی درباره مذاکراتش با همتایان اروپایی و مسئولان بین‌المللی از جمله مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: ما به صراحت به آنها اعلام کردیم که دولت جدیدی که در ایران روی کار آمده، عملگراست. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: در ملاقات‌هایم با وزیران خارجه انگلیس، آلمان و نیز آقای جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئولان سازمان ملل و سایر کشورهای اروپایی که به نوعی درگیر این موضوع (برجام) هستند، به صراحت گفتم مناسبات با اروپا را محدود به اروپای متشکل از سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نمی دانیم.
امیرعبداللهیان تاکید کرد: به صراحت به طرف‌های مقابل این مساله را گفتیم که دولت جدید ایران قائل نیست مذاکره برای مذاکره داشته باشد. برای ما دستاورد ملموس مهم است.
او تصریح کرد: آنها باید چند نکته را درک کنند . نکته اول اینکه باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند به برجام و تعهدات‌شان برگردند؟ در عمل جز بخش بسیار کوچکی از تعهداتی که در برجام پذیرفته بودند آنهم در مقطعی خاص، اتفاق دیگری رخ نداده است. بازگشت آن‌ها به تعهدات باید همراه با ابتکاراتی از طرف مقابل باشد.
وزیر امور خارجه ایران گفت: من به آقای جوسپ بورل مقام عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتم که بالاخره مردم ما می پرسند که این همه مذاکره و گفت‌وگو شد، طولانی ترین سند، طولانی ترین مذاکره در طول تاریخ معاصر در حوزه دیپلماسی، حالا آورده اش و در واقع دستاورد اقتصادی آن برای کشور چه چیزی بود؟
امیرعبداللهیان افزود: در عین حال انتقاد کردم، مگر می شود آقای بایدن از یک طرف از ایران بخواهد به میز مذاکره برگردد، گاهی اوقات پیام‌هایی را ارسال کنند که ما حاضریم دو جانبه با هم گفت‌وگو کنیم و همزمان در حالی که آمریکا مدعی است می خواهد به تعهداتش و برجام بازگردد، تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی و مردم کشورمان اعمال می کنند.
او افزود: این مطالب را در نیویورک به طرف های مذاکره کننده می گویم و آقای جوسپ بورل هم قرار شد این مطالب را منتقل کند که بالاخره حرف ایران منطق دارد.
امیرعبداللهیان اظهار داشت: رفتار آمریکا پارادوکسیکال و متعارض است. از یک طرف دعوت و درخواست برای بازگشت به برجام و از طرف دیگر اعمال تحریم‌های جدید و بعضا هم ادبیات منفی که در رسانه‌ها و مصاحبه‌هایشان بکار گرفته می‌شود. رئیس جدید دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: اما نکته مهم این است جمهوری اسلامی ایران در دنیا به عنوان یک برند ( الگو) مطرح است. ما الان در نیویورک از کثرت ملاقات ها به دلیل محدودیت زمانی مجبور شدیم بعضی را به‌صورت کوتاه انجام دهیم و بعضی را عذرخواهی و به زمان دیگری موکول کنیم.
او افزود: این نشان دهنده آن است که حتی سیاست آمریکایی ها برای انزوای سیاسی و دیپلماتیک ایران هم به نتیجه ای نرسیده و اندازه و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در نظام بین‌الملل را کشورها، دولت‌ها و حاکمیت‌ها به خوبی درک می‌کنند.
وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: ما به دنبال این نیستیم که از میز مذاکره فاصله بگیریم. حتما مذاکره‌ای را که تامین کننده حقوق و منافع ملت مان باشد، دنبال می‌کنیم .

مذاکراتمذاکرات برجاممذاکرهوزیر امور خارجه
مطالب مرتبط
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه سیاست خارجی نباید موضوع دعوای جناحی و انتخاباتی باشد، گفت: هر دستاورد سیاست خارجی، دستاورد مردم، کشور و رهبری است و هیچ فرد، گروه و یا جناحی حق مصادره آن را ندارد.
در دیدار با وزیر امور خارجه ایرلند مطرح شدتاکید ظریف بر ضرورت رفع تحریم‌های آمریکا
وزیر امور خارجه بر ضرورت رفع کامل و موثر تحریم‌های غیر قانونی آمریکا تاکید کرد و گفت: این اقدام منجر به بازگشت گام‌های جبرانی ایران خواهد شد.
پس از ۱۱ روز جنگ بی‌امان، اسرائیل و فلسطین اعلامِ آتش‌بس کردندآرامش پس از طوفان
جو بایدن: با فرصتی واقعی برای پیشرفت روبه‌رو هستیم
مجتبی پارسامجتبی پارسا
پیام خبر
آتش بساسرائیل

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.