گزارش المانیتور از « قدرتمندترین زن ایران»

منتشر شده در صفحه جامعه | شماره 838

گزارش المانیتور از « قدرتمندترین زن ایران»

همسر سیاستمداران به ندرت در ایران در مرکز توجه ها قرار میگیرند. ایرانیان کمی حتی نام همسران سیاست مداران را می دانند اما عفت مرعشی یک استثناست.
همسر آیت الله هاشمی در خانواده ای برجسته و مذهبی به دنیا آمد. او یکسال از همسرش جوان تر بود و در سال ۱۹۵۹ و در سن ۲۳ سالگی با هاشمی ازدواج کرد. در آن زمان رفسنحانی که قرار بود بعدها رییس جمهور دو دوره ایران شود هنوز طلبه حوزه بود. مرعشی نمی دانست که قرار است همسر یکی از مهم ترین شخصیت های سیاسی ایران شود.
بانو عفت مرعشی در خاطرات خود تحت عنوان «گام به گام با سرو» نوشته «من عفت مرعشی هستم. همسر یک روحانی وارسته و سیاستمدار معروف ایرانی که در مکتب پیامبر اسلام تحصیل کرده و انسانی شریف و بزرگوار است. مردم عزیز ایران عمدتا من را به خاطر چند حادثه خوب میشناسند. مثل حادثه ای که در سال ۱۹۷۹ رخ داد و من از همسرم حفاظت کردم . او در این حادثه ناگوار تحت سو قصد قرار گرفته بود.
قدرت مرعشی در زندگی سیاسی به عنوان یک زن ایرانی پشت صحنه بوده است . او بر دخترانش که در صحنه سیاست فعال بوده اند و بر روی محسن و مهدی اثر مهمی داشته. در واقع فایزه و فاطمه از برادرانشان هم در عرصه سیاست فعال تر بوده اند و شاید این گواه از وجود یک اتمسفر غیر مردسالارانه در خانه هاشمی بوده است. عجیب نیست اگر مرعشی یکی از مهمترین دلایل ایجاد چنین جوی در خانه شان بوده باشد.
یک کارشناس سیاسی در گفت و گو با المانیتور گفته مرعشی یک کاراکتر با اهمیت بوده که در موفقیت های رفسنجانی نقش ویژه ای بازی کرده است . دختران هاشمی با پسران لاهوتی ازدواج کرده بودند. همین مساله می توانست بحرانی را برای بیت هاشمی که روابط خانوادگی با لاهوتیها داشتند ایجاد کند، اما مدیریت بانو عفت مرعشی مانع از چنین اتفاقی شد.

21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :