حسن روحانی: مفتخرم از ایرانی حرف می‌زنم که ندای «گفتگوی تمدن‌ها» از این سرزمین به پا خاست

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره 608

حسن روحانی:
مفتخرم از ایرانی حرف می‌زنم که ندای
«گفتگوی تمدن‌ها» از این سرزمین به پا خاست
رییس‌جمهور در دومین سمینار بین‌المللی محیط زیست، دین و فرهنگ گفت: بسیار خوشحالم که از ایران و تهرانی سخن می‌گویم که ندایش به‌عنوان خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای به گوش منطقه و جهانیان رسید. مفتخرم از کشوری حرف می‌زنم که ندای گفت‌وگوی تمدن‌ها از این سرزمین به پا خاست و خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم که محیط زیست، فرهنگ، ادیان و تعامل بین فرهنگ و توسعه پایدار، در سال 2001 از تهران آغاز شد. گزیده صحبت های حسن روحانی را به نقل از ایرنا و ایسنا در زیر بخوانید:
امیدوارم پیام امروز از تهران در کنار پیام از نیویورک و پاریس، پیام قدرتمند جهانی را به همه بدهد که با وحدت، همفکری، تلاش و کوشش پیگیر همگان می‌توانیم به این هدف مهم دست یابیم.
داعش یعنی دولت عراق و شام که اگر ایران نبود، امروز با یک گروهک تروریستی مواجه نبودیم بلکه در منطقه و جهان با دو کشور و دو دولت که توسط تروریست‌ها اداره می‌شد، مواجه بودیم؛ آنگاه پاریس، بلژیک و نیویورک چه می‌کرد؟
کسانی که قدر مجاهدت‌های این مردم و ایران را نمی‌دانند کمی دقت کنند و ببینند ایران پرچمدار شعار wave و جهان عاری از خشونت است و در مقام عمل هم پرچمدار مبارزه با تروریسم بود.
خوشحالم از تهرانی سخن می‌گویم که ندای جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از این سرزمین به پا خاست و در مجمع عمومی سازمان ملل تثبیت شد. مفتخرم از ایرانی سخن می‌گویم که ندای بلند آن برای جهانیان اعتدال و میانه‌روی است و به دنیا می‌گوید راه نجات ما این است که راه میانه و بدون افراط چه در برابر هم‌نوعان و چه طبیعت را برگزینیم.
خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم که توانست مهم‌ترین و پیچیده‌ترین معضل حقوقی، سیاسی، فنی و بین‌المللی سال‌های اخیر از طریق گفت‌وگو با 6 قدرت جهان و 1+5 کنار میز مذاکره با منطق و استدلال حل کند.
این دولت کار خود را از محیط زیست آغاز کرد و لبخندش آن زمان بود که زاینده‌رود را احیا شده دید و دریاچه هامون پرتلاطم شد. این دولت زمانی خوشحال بود که نخستین گام‌های موثر را در زمینه آلودگی هوا و ریزگردها برداشت. دولت یازدهم به حق، دولت محیط زیست است گرچه مساله محیط زیست موضوعی کوتاه مدت نیست و همه باید در بلندمدت برای حل این معضل برنامه‌ریزی و اقدام کنیم. در این صورت موفق خواهیم شد.
خوشحالم بگویم آن روزی که تروریست‌ها برای سقوط بغداد تلاش کردند، این ایران بود که پیش از همه به ندای مظلوم مردم عراق پاسخ مثبت داد و در دمشق نیز چنین بود.

10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 5
  • دیروز: 88
  • هفته: 1,463
  • ماه: 5,195
  • سال: 124,042