بزودی همه نانوایی ها آزادپز می شوند/ بابا نان ندارد

منتشر شده در صفحه صفحه آخر | شماره شماره ۳۶۹

بزودی همه نانوایی ها آزادپز می شوند/ بابا نان ندارد

رئیس اتاق اصناف ایران گفته بزودی یارانه نان حذف می شود و همه نانوایی ها نان را با قیمت ازاد عرضه می کنند. طبق گزارش روزنامه آرمان، علی فاضلی گفته: چون نان قوت غالب مردم به‌ویژه قشر آسیب‌پذیر است، به دنبال راهکاری هستیم که با کمترین آسیب یارانه نان را در آینده‌ای نزدیک حذف کنیم تا نان به‌صورت غیریارانه‌ای در کل جامعه توزیع شود، چراکه یارانه در این بخش به نانوایی‌ها جز ایجاد رانت غیرمعقول چیزی در پی ندارد. فاضلی در حالی این صحبت ها را مطرح کرده که نان قوت غالب مردم بویژه قشر آسیب پذیر است.
در طی سال های گذشته و با گرانی افسار گسیخته قدرت خرید مردم و بخصوص قشر اسیب پذیر کمتر از قبل شد و نان بیش از پیش در سبد غذایی این خانواده ها قرار گرفت. حالا اما رئیس اتاق اصناف ایران از آزاد شدن قیمت نان در سه ماه آینده خبر داده است. البته فاضلی تنها کسی نیست که این خبر را داده است. مرتضوی،رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی آرد‌سازان هم به خبرگزاری تعادل گفته بود: با سوبسیدی که از طرف دولت برای نان در نظر گرفته شده و همچنین بخشی از یارانه نقدی و هزینه‌یی که مردم برای خرید نان پرداخت می‌کنند هزینه تمام شده برای هر کیلو نان تقریبا ۳۸۰۰ تومان است که اگر قیمت نان آزاد شود این قیمت به ۲۸۰۰ تومان می‌رسد.
طبق صحبت های مرتضوی، هر کیلو نان با قیمت آزاد، ۲۸۰۰ تومان عرضه خواهد شد. با این حساب اگر هر خانواده ۴ نفره روزی ۳ نان تافتون معمولی استفاده کند باید هزینه ای نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان برای خرید نان در یک ماه کنار بگذارد. اگر وزن هر نان تافتون معمولی را ۴۰۰ گرم در نظر بگیریم، یک خانواده ۴ نفره روزی یک کیلو و ۲۰۰ گرم نان می خرد. یعنی روزی ۳۳۶۰ تومان باید نان بخرد که جمعا در یک ماه ۳۰ روزه می شود ۱۰۰ هزار و ۸۰۰ تومان. مبلغی که برای خرید نان بسیار بالاست و اقشار با درآمد پایین قطعا با مشکل مواجه می شوند. . رئیس اتاق اصناف ایران در پاسخ به سؤال فارس که برای خانواده‌های پرجمعیت و مناطق آسیب‌پذیر که روزانه تعداد قابل توجه نان مصرف می‌کنند، چه فکری شده، می‌گوید: «همین مسئله باعث شده تا مسئولان عجله‌ای برای انجام این کار نداشته باشند و در جلسات مختلف به دنبال برنامه‌ریزی و ارائه راهکار کارشناسی در این راستا هستند که یکی از آنها افزایش یارانه قشر آسیب‌پذیر برای تهیه نان است».
در حالی که دولت در بحث پرداخت یارانه با همین رقم فعلی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند افزایش قیمت نان این مشکلات را زیاد تر هم خواهد کرد. اگر دولت بخواهد مبلغ پرداختی یارانه را زیاد کند، بودجه اش دچار مشکل می شود. از طرف دیگر دولت نتوانسته اقشار آسیب پذیر و مرفه را شناسایی کند، نمی تواند فقط یارانه اقشار آسیب پذیر را افزایش دهد.
اگرهم دولت یارانه را افزایش ندهد، نارضایتی عمومی زیاد می شود و دولت تحت فشار قرار می گیرد. با این اوصاف باید حداقل تا سه ماه دیگر منتظر بمانیم تا عاقبت آزاد سازی قیمت نان مشخص شود.

19

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :