نظر پزشکی درباره عامل سلاخی سپهر کوچولو

منتشر شده در صفحه حوادث | شماره 595

نظر پزشکی درباره عامل سلاخی سپهر کوچولو

پزشکی قانونی نظر خود درباره ادعای قاتل «سپهر کوچولو» را اعلام کرد.
ساعت ۱۴:۳۰ سه‌شنبه ۱۰ شهریور ۹۴ خبر کشف جسد پسربچه‌ای ۱۰ ساله در خیابان وحدت اسلامی ــ خیابان بازارچه شاپور به کلانتری ۱۱۳ بازار اعلام شد.
با حضور مأموران کلانتری در محل و در بررسی‌های اولیه مشخص شد که جسد متعلق به پسربچه‌ای ۱۰ ساله به نام سپهر است که پس از خرید نان و در زمان مراجعه به خانه در حالی که از ناحیه گردن دچار بریدگی عمیق گردن شده، به قتل رسیده است.
پس از اعلام خبر کشف جسد به اداره دهم و قاضی کشیک ویژه قتل، بلافاصله تیم بررسی صحنه قتل اداره دهم و تشخیص هویت پلیس آگاهی به همراه سجاد منافی‌آذر بازپرس شعبه سوم دادسرای جنایی در محل حاضر شده، پرونده مقدماتی در خصوص قتل پسربچه ۱۰ ساله ( مقتول‌) تشکیل و تحقیقات برای شناسایی و دستگیری عامل جنایت در دستور کار کارآگاهان اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
یکی از اهالی محل که با مشاهده جسد پسربچه با پلیس و مرکز اورژانس تماس گرفته بود، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: با موتوسیکلت در حال عبور از کوچه بودم که پسربچه‌ای را دیدم که روی زمین افتاده و غرق خون است؛ بلافاصله با اورژانس و ۱۱۰ تماس گرفتم؛ ابتدا تصور کردم که تصادف کرده اما بعدا مشخص شد که گردن پسربچه را بریده‌اند. خانمی که مردی جوان را با یک قبضه چاقو در کوچه محل جنایت مشاهده کرده بود، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: من کنار پنجره بودم که یک مرد جوان با لباس آبی نفتی در حالی که یک چاقو در دست داشت، از کوچه خارج شد.
کارآگاهان اداره دهم با بررسی میدانی از محل جنایت اطلاع پیدا کردند که یکی از ساختمان‌های محل وقوع جنایت مجهز به دوریین‌های مداربسته است؛ بلافاصله تصاویر دوربین‌های مداربسته این ساختمان مورد بازبینی قرار گرفت و بنا بر اظهارات برخی از اهالی محل مبنی بر مشاهده جوانی با چاقو، کارآگاهان موفق به شناسایی تصویر جوانی قد بلند و تنومند حدوداً ۳۵ ساله شدند که پشت سر مقتول وارد کوچه محل جنایت شده و دقایقی پس از آن نیز با یک قبضه چاقو از کوچه خارج می‌شود.
با به دست آمدن تصاویر متهم پرونده و احتمال ارتکاب جنایت توسط این شخص، تصویر وی استخراج و اهالی محل موفق به شناسایی هویت وی به نام «اشکان . م» (متولد ۱۳۵۸) به عنوان یکی از اهالی بازارچه شاپور شدند؛ بررسی سوابق اشکان نشان داد که وی از مجرمان سابقه داری است که تاکنون چهار بار در سال‌های ۷۹، ۹۲ و ۹۳ دستگیر و روانه زندان شده است که سه فقره از سوابق وی مربوط به ضرب و شتم است.
پس از شناسایی هویت اشکان، دستگیری وی در دستور کار کارآگاهان اداره دهم قرار گرفت و سرانجام در ساعت ۱۷:۳۰ چهارشنبه، کارآگاهان در حالی موفق به دستگیری وی در محدوده چهارراه گلوبندک شدند که هنوز آثار خون بر روی لباس‌هایش وجود داشت.
اشکان پس از انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در اظهارات خود منکر هرگونه ارتکاب جنایت شد و عنوان کرد: در روز حادثه، داخل خانه در حال استراحت بودم که صدای سر و صدای بچه‌ها از داخل کوچه باعث شد تا عصبانی شوم اما زمانی که به کوچه آمدم، بچه‌ای را در داخل کوچه مشاهده نکردم؛ پسر بچه‌ای تقریباً ۱۰ ساله را دیدم که در ابتدای یک کوچه پائین‌تر ایستاده بود؛ فقط دیدم پائین کوچه ایستاده؛ من به سمت او نرفتم؛ فقط این صحنه را به خاطر دارم و حتی از موضوع قتل پسربچه ۱۰ ساله نیز در نزدیکی محل سکونتم نیز اطلاع نداشتم.
«اشکان» در پاسخ این سؤال که آیا آن پسربچه (مقتول) را قبلا هم دیده بودی؟ به کاراگاهان گفت: فقط به یاد دارم شبیه بچگی‌های خودم بود و او را سر کوچه پائینی دیدم؛ او را قبلاً در رویاهایم دیده بودم.
سرهنگ آریا حاجی‌زاده، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: متهم در تحقیقات اولیه منکر هرگونه ارتکاب جنایت و قتل پسربچه ۱۰ ساله شده اما با توجه به شواهد و دلایل به دست آمده از متهم و همچنین تصاویر دوربین‌های مداربسته از محل جنایت، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر شده و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
بعد از ادعاهای مختلف متهم درباره انگیزه قتل، وی خود را مبتلا به بیماری روانی اعلام کرد که برای تأیید این موضوع، پرونده در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفت.
نظریه پزشکی قانونی در مورد سلامت روانی متهم این جنایت بدین شرح است:
متهم در حال حاضر اختلال حاد روانی ندارد؛ با توجه به مندرجات پرونده قضایی و شرح حال اخذ شده، نامبرده از زمان ارتکاب به جرم مطروحه تحت تاثیر مواد مخدر بوده لیکن اظهارنظر قطعی در مورد شدت این وضعیت در حدی که قوه تشخیص و تمیز وی را در زمان وقوع جرم سلب کند با مدارک پزشکی موجود مقدور نیست.

26

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 501
  • دیروز: 805
  • هفته: 5,479
  • ماه: 24,965
  • سال: 183,717