نگاه

1395/01/18

نقش های آرامش
کودک اتيسمی ۵ ساله خالق شاهکارهای هنری است
شاید باورش سخت باشد اما کودک 5ساله اتیسمی نقاش شده است. اگر يک هنرمند معروف تابلوهای آبرنگ را کشيده بود منتقدان و هنرمندان چه تحسين ها و تفسيرها از اين هنر مدرن نمی کردند!
آيريس هنرمند کوچک نقاشی های آرامش بخش و زیبایی دارد، در دسامبر ۲۰۱۱ تشخيص داده شد که مبتلا به اوتيسم است.او صحبت نمی کندو با هيچ کس جز گربه اش ارتباطی برقرار نمی کند و از تماسهای چشمی و نگاه کردن به ديگران به شدت دوری می کند. آيريس خودش را در اين نقاشی ها تخليه می کند. به گفته پدر و مادر آيريس، نقاشی تنها کاری است که او را آرام می کند. او ساعتهای طولانی را روی تابلوهای آبرنگ زيبايش وقت می گذراند و گربه اش هم به طرز باورنکردنی به او در خلق آثار هنری متفاوت وزيبايش کمک می کند.
مادر آيريس در مصاحبه با مجله لايو اکشن نيوز می گويد: تمام چيزی که او احتياج دارد ميز مخصوصش است و قلم موی نقاشی و گربه اش تا شروع به نقاشی کند. وسايل او در يک جای مشخص خانه آماده است که هر وقت خواست خودش دست به کار می شود. اگر رنگی احتياج داشت که دم دست نبود او با اشاره به اشيايی که آن رنگی باشند، منظورش را به مادرش می رساند.
مادر آيريس می گويد او در ترکيب رنگها استعداد خاصی دارد و به زيبايی رنگها را با هم ترکيب می کند . وقتی نقاشی اش تمام می شود قلم هايش را داخل ليوان می گذارد و با گربه اش ميز را ترک می کند. او منتظر می ماند تا نقاشی اش خشک شود وبعد ازظهر دوباره برمی گردد تا يک نقاشی جديد بکشد.
پدر و مادرش از نقاشی کردن های او فيلم گرفته اند و به همراه کارهايش در سايتش می گذارند. تابلوهای آبرنگ آيريس برای کارت تبريک و هديه فوق العاده زيبا هستند. همه کسانی که کارهای او را ديده اند معتقدند که در تابلوهای او آرامش عجيبی وجود دارد،که حال آدم را خوب می کند.
وقتی فکر می کنيم يک کودک ۵ ساله اين رنگها را ساخته واقعا شگفت زده می شويم.و این فرشته ی کوچک نماینده ای از کودکان معصوم اتیسم است.

سه ميليون و 600 هزار ریال يارانه کودک مبتلا به اوتيسم
به گزارش ايرنا سازمان بهزيستی کشور برای هر کودک مبتلا به اوتيسم مبلغ سه ميليون و 600 هزار ریال به عنوان يارانه در نظر گرفته است. اين يارانه با نام کودک به حساب مرکز خدمات اوتيسم واريز می شود تا مرکز، خدمات خود را به کودک ارائه دهد؛ خانواده بيمار هم، حداکثر يک ميليون و 500 تا يک ميليون و 550 هزار ریال را بايد خودش به مرکز پرداخت کند سازمان بهزيستی، فهرست 54 مرکز اوتيسم در 30 استان کشور را که حدود 2 هزار کودک را تحت پوشش قرار داده، منتشر کرده است و علاقمندان برای مشاهده اين فهرست می توانند به نشانی اينترنتی سازمان بهزيستی مراجعه کنند بنا به اين گزارش، سازمان بهزيستی از سال 1381 نخستين مرکز آموزش و توانبخشی اختلالات طيف اوتيسم را به عنوان اولين متولی اين امر در سراسر کشور افتتاح کرد و تاکنون هم کميت و هم کيفيت خدمات ارائه شده از سوی اين مراکز رشديافته است و همه کودکان مبتلا به اوتيسم تحت پوشش سازمان بهزيستی کشور همه روزه شنبه تا چهارشنبه از صبح تا14 بعد از ظهر و پنجشنبه ها تا 12 ظهر خدمات تخصصی را در اين مراکز به عنوان پايگاه های دائمی سازمان بهزيستی،دريافت می کننداختلالات اتيسم از جمله اختلالات پرخرجی است که نياز به خدمات تخصصی زياد اعم از روانشناسی، کاردرمانی و گفتار درمانی دارد و به همين علت مخارج خانواده های دارای فرزند مبتلا به اوتيسم بسيار بالاتر از خانواده هايی است که دارای کودکانی با ساير معلوليت ها هستند؛ به همين دليل نيز بهزيستی يارانه مراکز اوتيسم را بيش از يارانه ساير مراکز مقرر کرده است خدمات روانشناسی، کاردرمانی، گفتار درمانی، بازی درمانی، آموزش خانواده و همچنين يک وعده غذای گرم و هزينه اياب و ذهاب کودکان اوتيسم همگی از خدماتی به شمار می آيند که مراکز بهزيستی به آنان ارائه می دهد و هزينه ماهيانه دريافت هر يک از اين خدمات از مراکز حدود پنج ميليون و 150 هزار است.

دیگر مطالب شماره 594

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *