آژانس بین‌المللی انرژی:سرمایه‌گذاری در انرژی پاک باید ۳ برابر شود

پنجشنبه 22 مهر 1400

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد: اگر جهان امیدوار است با تغییرات اقلیمی به شکل موثرتری مقابله کند و بازارهای انرژی پرنوسان را تحت کنترل دربیاورد، سرمایه‌گذاری در انرژی پاک باید تا پایان دهه جاری سه برابر شود. به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد جهان به حد کافی برای تامین نیازهای انرژی آتی خود سرمایه‌گذاری نمی‌کند. هزینه مربوط به گذار انرژی به تدریج افزایش پیدا می‌کند اما همچنان بسیار پایین‌تر از میزان ضروری برای تامین تقاضای رو به رشد برای خدمات انرژی به شکل پایدار مانده است. این دیده بان مستقر در پاریس اوایل امسال گزارش سالانه «دورنمای انرژی جهان» را برای راهنمایی کنفرانس تغییرات اقلیمی COP۲۶ سازمان ملل متحد که کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود، منتشر کرد.
آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد تجدیدپذیرهایی مانند نیروی خورشیدی، نیروی بادی و برق‌آبی به همراه بیوانرژی باید سهم بزرگتری در بهبود سرمایه‌گذاری در انرژی در دوران پساکرونایی داشته باشند. تجدیدپذیرها بیش از دو سوم از سرمایه‌گذاری در ظرفیت نیروی جدید در سال جاری را به خود اختصاص می‌دهند اما رشد قابل ملاحظه استفاده از زغال‌سنگ و نفت باعث دومین افزایش سالانه بزرگ انتشار دی‌اکسید‌کربن شده است.
طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، گذار انرژی سریع‌تر مصرف کنندگان را در آینده بهتر حمایت می‌کند، زیرا در سناریوی بلندپروازانه صفر شدن انتشار آلایندگی (NZE) تا سال ۲۰۵۰، شوک قیمت کالا هزینه‌های مصرف‌کنندگان را در مقایسه با سناریوی محافظه کارانه‌تر سیاست‌های اعلام شده (STEPS) ۳۰ درصد کمتر بالا می‌برد. سوخت‌های فسیلی زغال‌سنگ، گاز طبیعی و نفت حدود ۸۰ درصد از عرضه انرژی جهان در سال ۲۰۲۰ را تشکیل دادند و سهم تجدیدپذیرها تنها ۱۲ درصد بود.
در سناریوی «صفر شدن انتشار آلایندگی» برای این که افزایش دما در حدود ۱.۵ درجه نگه داشته شود، باید مصرف سوختهای فسیلی تا اواسط قرن جاری به کمتر از یک چهارم و تجدیدپذیرها به بیش از دو سوم برسد. اگر جهان در مسیر فعلی که در سناریوی سیاست‌های اعلام شده تشریح شده است، حرکت کند دمای هوا تا سال ۲۱۰۰ افزایش ۲.۶ درجه خواهد داشت.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *