ابهام درباره دلایل لغو سفر رئیسی به اسکاتلندرئیس جمهور به اجلاس تغییرات اقلیمی نمی‌رود

چهارشنبه 21 مهر 1400

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در جریان آخرین نشست خبری خود پس از انتشار اخبار ضد و نقیض، خبر از عدم حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در اجلاس اسکاتلند داد. این اجلاس قرار است دهم و یازدهم آبان ماه با عنوان مقابله با تغییرات اقلیمی در گلاسکو اسکاتلند با حضور کشورهای قدرتمند جهان برگزار شود. سعید خطیب‌زاده البته در بخشی از اظهاراتش تاکید کرد که ایران با هیاتی در این اجلاس شرکت می‌کند ولی نامی از اعضای این هیات و ریاست آن به میان نیاورد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دلیل مشخصی برای عدم حضور رئیسی در این اجلاس مطرح نکرد ولی با بیان اینکه «ایران عضو کامل این معاهده نیست و مراحل تصویب آن در کشور در دست پیگیری است»، تلویحا این مساله را دلیل سفر نکردن رئیسی به اسکاتلند اعلام کرد.
این اما همه ماجرا نیست. چندی پیش و درست در روزهایی که اخباری تایید نشده از حضور سید ابراهیم رئیسی در اسکاتلند حکایت داشت. روزنامه بریتانیایی تایمز روز ۱۵ مهر مدعی شد یک شکایت حقوقی علیه رئیس‌جمهور ایران ثبت شده است. این روزنامه، این خبر را از قول استران استیونسون، سیاستمدار محافظه‌کار و نماینده پیشین اسکاتلند در پارلمان اروپا منتشر کرد. این درحالیست که رئیسی به عنوان رئیس جمهوری رسمی ایران، از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است.
نگاه متفاوت رئیسی به مقوله محیط زیست نیز دیگر عنوانی است که از سوی برخی فعالان به عنوان دلیل غیبت رئیسی در اجلاس گلاسکو عنوان شده است. نگاهی که بر مبنای آن توسعه بر محیط زیست و حفظ آن ارجح است. چین یکی از کشورهای پیرو این دیدار است. مسئولان این کشور وعده داده اند تا سال 2060 انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر برسانند. این درحالیست که کشورهای اروپایی نیمه قرن فعلی را زمان دستیابی‌شان به این هدف اعلام کرده اند. نزدیکی های ایران و اصولگرایان به چین از جمله دلایلی است که نگرانی های فعالان محیط زیست را بیشتر کرده است. پیش از این نیز دبیر کل سازمان ملل متحد از احتمال شکست نشست تغییرات اقلیمی گلاسکو خبرداده و نسبت به آن هشدار داده بود. گوترش به رویترز گفته بود که «به اعتقاد من جهان با خطر عدم موفقیت در اجلاس سی او پی ۲۶ روبرو است.» دست آخر، برخی فعالان بهداشتی موضوع کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی را دلیل عدم سفر رئیسی به اسکاتلند اعلام کردند و بر لزوم حضور او در ایران برای مدیریت وضعیت فعلی کرونا تاکید کردند ولی مقامات رسمی تا امروز هیچ یک از این مسائل را تایید نکرده اند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *