سخنگوی شورا شهر کرمان طرح مرکز تجاری زیر میدان مشتاق را خیانت به بافت تاریخی شهر دانست و گفت آقای سیف الهی به جای تعهدات جدید به تعهدات زمان شهرداری خود عمل کند

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 816

سخنگوی شورا شهر کرمان طرح مرکز تجاری زیر میدان مشتاق را خیانت به بافت تاریخی شهر دانست و گفت

آقای سیف الهی به جای تعهدات جدید

به تعهدات زمان شهرداری خود عمل کند

طرح میدان مشتاق کرمان در نشست عمومی شورای شهر کرمان موردبحث واقع شد.

نشست عمومی شورای شهر کرمان شامگاه یکشنبه در محل خانه شهر کرمان برگزار شد. رییس شورای شهر کرمان در ابتدای جلسه گفت: مسئله‌ای که مهم است طراحی شهری جدید میدان بزرگ شهدای کرمان(مشتاق) است و همه می‌دانیم که طی یکی دو سال گذشته طراحی‌های مختلفی ارائه شد که در شورا موردنقد قرار گرفت که مردم نیز انتقادهایی داشتند و به شورا منتقل کردند درنهایت امروز با توجه به کاستی‌های طراحی‌های قدیم، طراحی جدید توسط مشاوران شرکت مهندسین مشاور آمودان ارائه می‌شود و امیدواریم بتوانیم در این دوره شورا شاهد راه‌اندازی پروژه بزرگ و زیبای میدان مشتاق باشیم تا یک مسیر جهانگردی و گردشگری بسیار خوب پیاده‌روی را از میدان ارگ تا میدان مشتاق داشته باشیم. 

بازار کرمان به میدان مشتاق وصل می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور آمودان در ادامه توضیحاتی را در خصوص طراحی شهری میدان مشتاق ارائه کرد. دکتر کوروش افضلی گفت: میدان مشتاق در یک موقعیتی قرارگرفته که در رأس ساختار فرهنگی شهر کرمان است. ما نمی‌توانیم میدان مشتاق را از شهر تاریخی کرمان جدا کنیم. در قسمتی از این محدوده میدان ارگ قرار دارد و در رأس دیگر مسجد جامع کرمان قرار دارد.  وی افزود: اگر بخواهیم یک کوریدور شهری و فضای انسانی را ایجاد کنیم که علاوه بر ایجاد فضای انسانی و تجاری مناسب، زیبایی مسیر را هم حفظ کند، باید تغییراتی در وضعیت موجود که فرسودگی در اوج است، ایجاد کنیم. مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور آمودان با اشاره به اینکه در حال حاضر، میدان شهدا در ساختار حرکتی و ارتباطی شهر یک مفصل ارتباطی است، تصریح کرد: اگر بخواهیم تغییرش دهیم، باید اصلاحاتی در شبکه‌ی ارتباطی این بخش از شهر داشته باشیم. افضلی گفت: اجرای این طرح، میدان شهدا را به یک میدان گردشگر پذیر و سرزنده برای افراد پیاده در میدان و فضاهای اطراف، تبدیل می‌کند. چشم‌اندازی که داریم این است که میدان مشتاق موتور محرکه برای بالابری و اصلاح بافت کهن کرمان باشد.  وی اضافه کرد: میدان شهدا بر اساس قوانین بالادستی در یک برنامه زمان‌بندی، باید به یک سه‌راهی تبدیل می‌شد که این قانون معطل‌مانده است. مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور آمودان اظهار کرد: در طرح تفصیلی میدان مشتاق سه خیابان 17 شهریور، مادر و میرزارضای کرمانی بسته‌شده است با این دید که بتوان بازار را به میدان وصل کرد و نقطه شروع فضای شهری پویا و سرزنده را از اینجا داشته باشیم. افضلی اظهار کرد:  در فرم معماری این میدان می‌توانیم به سردرها توجه کرده و به سردرها کارکرد دهیم و از معماری زیر میدان استفاده کرده و از ارتباط با معماری‌های اطراف ازجمله مشتاقیه، بازار و مسجد جامع استفاده کنیم. وی با اشاره به اینکه در بحث دسترسی، امنیت بین سواره و پیاده لحاظ شده، گفت: سعی شده کاربری‌های دور میدان در زیر میدان شکل بگیرد تا گردشگر بتواند استفاده کند و این اقدام باید به‌مرور زمان انجام شود، چراکه نمی‌توان به‌صورت قهری و یک‌مرتبه شکل بگیرند. مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور آمودان افزود: میدان مشتاق باید برای مسجد جامع یک پیشخوان و فرش باشد. این میدان باید در مواقع خاص و تجمع‌های مذهبی و سیاسی مختلف، پذیرای جمعیت زیاد مردم باشد. افضلی تصریح کرد: در این طرح مسیر دسترسی به مسجد در میدان تعبیه‌شده است، مسجد جامع در محوریت میدان قرارگرفته و با بقیه‌ی میدان ارتباط برقرار می‌کند. 

زیر میدان تجاری می‌شود

در ادامه رییس شورای شهر کرمان گفت:  روز گذشته و امروز با حضور من، آقای مؤیدی، آقای شهردار و آقای سیف الهی در خصوص مسئله پل سیدی و طرح میدان مشتاقیه در دفتر جناب آقای سیف الهی جلسه‌ای برگزار شد. علی‌اکبر مشرفی با اشاره به اینکه خلاصه‌ای از آنچه در این جلسه گذشته است را به سمع اعضای شورا می‌رساند، تصریح کرد: در طرحی که سال گذشته ارائه‌شده بود، قرار بود تمام زیر میدان که دو هکتار است، برداشته شود و روی میدان مکانی بی‌آب‌وعلف می‌شد ساخت‌وسازها در زیر میدان انجام می‌شد. وی افزود: در طرح جدید از دو هکتار زمینی که میدان مشتاق و خیابان‌های اطراف دارند، 5 هزار و 600 متر زیرزمین ساخته می‌شود که 2 هزار و 500 متر آن تجاری و مابقی میدان کاربری فرهنگی دارد. رییس شورای شهر کرمان گفت: در این جلسه به آقای سیف الهی گفتیم که شهرداری در حال حاضر حقوق عقب افتاده کارگران و بدهی‌هایی به پیمانکاران دارد و در شرایط فعلی اولویت شورا پرداخت حقوق و بدهی‌ها است. در ادامه آقای سیف الهی تعهد کردند که هیچ پرداختی بابت اصلاح ساختار میدان مشتاقیه توسط شهرداری کرمان صورت نمی‌گیرد و مقرر شد که 2 هزار و 500 متر زیر میدان را با یک سازمان هماهنگ و پیش‌فروش کنند و پول آن که حدود 25 میلیارد تومان می‌شود، هزینه‌ای است که برآورد می‌شود برای ترمیم و احداث میدان جدید مشتاق و ابتدای خیابان میرزا رضای کرمانی موردنیاز است. بنابراین انجام این طرح هیچ بار مالی برای شهرداری نخواهد داشت. زیر میدان به‌گونه‌ای ساخته می‌شود که درخت‌های میدان حفظ می‌شوند و درختچه‌هایی نیز برای فضاسازی کاشت می‌شوند. وی افزود: طرف قرارداد برای احداث و اصلاح میدان شهدا سازمان همیاری شهرداری‌های کرمان است البته سند و پروانه به نام شهرداری کرمان است و شهرداری کرمان هیچ‌گونه تعهدی در پرداخت هزینه‌ها نخواهد داشت و عملاً پیش‌فروش 2 هزار و 500 متر تجاری زیر میدان مسئله مالی پروژه را تأمین می‌کند. مشرفی تصریح کرد: ساخت‌وساز زیر میدان به‌گونه‌ای صورت می‌گیرد که هیچ آسیبی به درختان قدیمی و بزرگ میدان مشتاق نزند. منصور ایران‌منش، عضو شورا از رییس شورای شهر کرمان پرسید که مجری این طرح کیست؟ و آیا از طریق فراخوان انجام می‌شود؟ که علی‌اکبرمشرفی در پاسخ گفت: ما کاری با مجری نداریم، طرف قرارداد برای احداث و اصلاح میدان شهدا سازمان همیاری شهرداری‌های استان کرمان است و قطعاً مجری طرح را طرف قرارداد انتخاب خواهد کرد البته در حال حاضر سند میدان مشتاق به نام شهرداری کرمان صادرشده است و پروانه را نیز شهرداری کرمان صادر می‌کند.

اجرای این پروژه خیانت به بافت تاریخی شهر است

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر کرمان نیز در ادامه ضمن تشکر از مشاور طرح گفت: این طرح بیش‌تر شبیه به یک نقاشی بود تا یک پروژه‌ی که بخواهد قابل‌اجرا باشد. حجت‌الاسلام محمد ربانی زاده با اشاره به دلایل مخالفت خود با این طرح گفت: با توجه به طرح مترو که قرار است از فرودگاه تا گلزار شهدا امتداد پیدا کند و چندین بار در جلسات مطرح‌شده است، یکی از ایستگاه‌های اصلی مترو در میدان شهدا قرار دارد، آیا اجرای این طرح در ساخت متروی شهر کرمان مشکلی ایجاد نمی‌کند؟  وی با اشاره به اینکه مسیر کل آب‌های زیرسطحی شهر از میدان شهدا تعریف‌شده، گفت: آیا اجرای این پروژه برای پروژه انتقال فاضلاب و آب‌های سطحی شهر ایجاد مزاحمت نمی‌کند؟ حجت‌الاسلام ربانی زاده تصریح کرد: یکی از مشکلات شهر کرمان، آب‌های زیرسطحی است، با اجرای این طرح، مشکل آب‌های زیرسطحی را چگونه حل خواهیم کرد؟ سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان گفت: در حال حاضر درگیر تعدادی از پروژه‌ها هستیم مثل پروژه‌های خاتم  که تأمین منابع مالی این پروژه‌ها شهرداری را دچار مشکل کرده است. حجت‌الاسلام ربانی زاده اظهار داشت: میدان شهدا بافت تاریخی شهر است و اجرای این پروژه، خیانت به بافت تاریخی شهر است؛ بافت تاریخی حریم دارد. هر اقدامی در این محدوده، باید با ملاحظات دقیق انجام شود. وی افزود: اگر بخواهیم یک روز این پروژه را اجرا کنیم مسئله‌ی تأمین پارکینگ برای این طرح چگونه تعریف می‌شود؟ همین الان ما با مشکل پیک ترافیکی در این محل مواجهیم به نظر من اجرای این پروژه فاجعه است. سخنگوی شورا خطاب به مؤیدی و جعفری دو عضو شورا گفت: بازار کرمان از میدان توحید تا میدان شهدا، یک بازار زنده، بافت تاریخی و مرکز اقتصادی است، در کنار این بازار دونقطه‌ی تجاری صاروج‌پارس و سیتی‌سنتر تعریف کرده‌اند؛ اگر قرار باشد یک پروژه تجاری بزرگ دیگر در زیرزمین میدان شهدا ساخته شود، دیگر باید فاتحه‌ی بازار کرمان را بخوانیم. وی تأکید کرد: من از آقای مؤیدی و جعفری می‌خواهم که بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای در خصوص اینکه که چه کسی این ایده را داده است، با اجرای این طرح مخالف کنند. 

سیف الهی به تعهدات قبلی خود عمل کند

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به اینکه جابه‌جایی تأسیسات آب‌، تلفن و گاز در میدان شهدا، هزینه‌ی فراوانی را به شهرداری تحمیل می‌کند، گفت: بنده معتقدم کسی که چنین ایده‌ای را داده است به نظر من باید کمی تأمل کند. وی خاطرنشان کرد: قبل از هر اقدامی، باید مجوزهای قانونی از میراث فرهنگی، محیط‌زیست و شورای ترافیک گرفته شود. حجت‌الاسلام ربانی زاده تصریح کرد: کارهای بدون مطالعه، پروژه‌های غیر فنی موجب ترافیک شده است و اجرای پروژه میدان شهدا موجب نفرین آیندگان خواهد شد، ما باید وضعیت مالی شهرداری را مدنظر قرار دهیم و بعد تصمیم بگیریم. وی افزود: بنده به مهندس سیف الهی ارادت دارم اما باید بگویم همان مقدار که تعهدات قبلی آقای سیف الهی که شهردار بوده‌اند، نسبت به پروژه‌های عمرانی عملی شوند ما را کفایت می‌کند. در خصوص این پروژه ما نمی‌خواهیم مهندس سیف الهی چیزی را برای ما متعهد شود و در خصوص پروژه‌های قرارگاه خاتم نیز همه در شورا بودیم و ایشان گفتند 9 تا پروژه 300 میلیارد تومان، سالی 100 میلیارد تومان به صورتی که 50 میلیارد تومان پول و 50 میلیارد تومان زمین پرداخت می‌شود، اما الان به‌گونه‌ای شده است که 5 پروژه به اعتباری بالای 600 میلیارد تومان نیاز دارد. شهرداری از کجا و از چه منابعی می‌خواهد این پول را تأمین کند؟

برای طرح جدید میدان فراخوان بدهیم

علی منصوری دیگر عضو شورا در این خصوص گفت: پروژه‌ی میدان شهدا، به‌طور ناقص اجراشده و قرار بود 8 میلیارد تومان هزینه شود اما به 12 میلیارد تومان افزایش یافت و درهرصورت باید طرح تکمیلی دیگری اجرا شود و این پروژه را به پایان برساند، در غیراینصورت آنچه که انجام‌شده بلااستفاده می‌ماند. وی افزود: طرحی که ما در دفتر شهردار دیدیم، با طرحی که امروز ارائه شد، کاملاً تفاوت داشت. ضمن اینکه اصلاً احتیاجی به شهر فروشی نبود و اگر قرار است طرحی اجرا شود، باید فراخوان داده و اساتید دانشگاه، کارشناسان و صاحب‌نظران کرمانی طرح‌های خود را ارائه دهند تا تصمیم بهتری گرفته شود. منصوری تصریح کرد: این طرح از سوی کسی که کارگاه‌های میدان شهدا را انجام داده، ارائه‌شده و من پیشنهاد می‌کنم فراخوان بدهیم که بعداً دچار مشکل نشویم. من با اینکه این میدان از این شکل خارج شود موافق هستم.

اگر شورا قبول کند کار را آغاز می‌کنیم

شهردار کرمان نیز در ادامه گفت: آقای کوروش افضلی از اساتید به‌نام شهر هستند و تخصصشان درزمینه‌ی بافت تاریخی است و در حال حاضر هم، پروژه‌ی مسیر فتحعلی‌شاهی را در دست اقدام دارد و پیش طرحی که در خصوص میدان مشتاق ارائه شد فقط به این دلیل بود که اگر اصل طرح پذیرفته شد، اقدامات اجرایی را آماده کنند. علی بابایی در خصوص شورای ترافیک گفت: شورای ترافیک و کمیسیون ماده پنج با اصل این طرح موافقت کرده‌اند. وی با اشاره به وجود آب‌های سطحی و زیرسطحی در این محدوده گفت: به همین دلیل نتوانستیم طرح زیرگذر را در این میدان پیش‌بینی کنیم و طرحی که توسط شرکت آمودان ارائه شد، مطابق با طرح تفضیلی شهر و اسناد بالادستی است.  وی اظهار کرد: اگر اعضای شورا در مورد اصل طرح موافقت داشته باشند، در مورد جزییات و بودجه‌ی دقیق آن صحبت می‌کنیم و از طرف شرکت آمودان فقط پیش طرحی آماده‌شده و قراردادی ندارند و اگر موردقبول بود کار را انجام دهند و یا فراخوان داده شود. رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: دغدغه‌هایی که مطرح شد، قطعاً باید مدنظر قرار بگیرد و از مشاور طرح می‌خواهیم که همه‌ی این موارد را لحاظ کند. این صحبت‌های مشرفی موردانتقاد تعدادی از اعضا قرار گرفت و گفتند اول باید فراخوان داده شود و بعد در خصوص جزییات صحبت شود. مشرفی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: مسئله‌ی مترو هم مهم است. اینکه در چه فاصله‌ای از مسجد جامع و چه میزان عمق می‌خواهد، این موضوع نیز باید مدنظر قرار گیرد. وی تصریح کرد: در مورد آب‌های زیرسطحی هم در ارتفاعی که مشاور پیش‌بینی کرده، دچار مشکل نمی‌شویم، اما باز هم تأکید می‌کنیم که بررسی شود. رییس شورای اسلامی شهر کرمان اظهار کرد: مجری قبلی طرح میدان شهدا، موظف بود دو هکتار زمین ابتدای خیابان شهدا که بخشی از آن در تملک شهرداری است، مابقی را تا دو هکتار تملک کند و برای پارکینگ در نظر بگیرد و اگر کلیات این طرح در شورا تأیید شد، این مسأله در طرح بعدی هم حتماً در نظر گرفته شود. شهردار کرمان با اشاره به اینکه بدنه‌سازی میدان شهدا در حال حاضر نیمه‌تمام مانده و باید کامل شود، گفت: طرح میدان توحید را به مسابقه گذاشته‌ایم و پس از بازگشایی گلبازخان، در آینده‌ی نزدیک، طرح میدان توحید را نیز اجرا می‌کنیم. بابایی تصریح کرد: درهرصورت باید فکری به حال آشفتگی خیابان میرزارضا و مادر هم بشود.

استانداری به تعهداتش عمل کند

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان نیز با اشاره به نمای میدان مشتاق تصریح کرد: در جلسه شورا مطرح شد که این طرح 8 میلیارد هزینه می‌برد قرار بود نیمی از هزینه‌های بدنه‌سازی میدان شهدا را استانداری و مابقی را شورا تأمین کند. در حال حاضر بالای 12 میلیارد هزینه برداشته است ولی تعهدات استانداری تا الان به کجا رسیده است؟  حجت‌الاسلام ربانی زاده تأکید کرد: ما با اصلاح و بازسازی ظاهر میدان مشکلی نداریم؛ اما این‌که میدان برداشته‌شده و طرحی گسترده اجرا شود، اصلاً صحیح نیست.

قبل از بررسی، طراحی را شروع کردیم

سعید گیلانی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: در این بی‌برنامگی‌ها ما مقصریم؛ در سایر کشورها قبل از این‌که پروژه را به معمار بدهند، بررسی کاربردی روی آن انجام می‌دهند؛ ولی ما قبل از انجام این بررسی‌ها، کار طراحی و معماری را شروع کرده‌ایم. وی افزود: باید بررسی شود طرح‌هایی که تاکنون در کنار بازار اجراشده آیا به بازار لطمه زده یا کمک کرده است؟ آیا در اصفهان نمی‌توانستند در وسط میدان چنین طرحی را اجرا کنند؟ فقط ما زرنگ شدیم که وسط میدان طرح اجرا کنیم؟

وی تصریح کرد: بدنه سازی مشتاق هیچ ربطی به پروژه‌ای که مطرح شد ندارد. همه ما می‌دانیم دارای خالی‌ترین بافت شهری در کل کشور هستیم و آیا درست است زمین‌های خالی را رها کنیم و زیر میدان را بفروشیم؟ کسبه‌ی شهر تاکنون در نقاطی که در محدوده پروژه‌ها بوده‌اند ضرر کرده‌اند و با اجرای طرح میدان مشتاق نیز 400 خانوار بلاتکلیف می‌شوند.

درنهایت رییس شورای اسلامی شهر کرمان با بیان این‌که تغییر در طرح میدان شهدا مورد توافق همه است، اما چگونگی آن مهم است، گفت: همه‌ی اعضا تا هفته‌ی آینده این طرح را مطالعه کرده و نظرات صاحب‌نظران و کارشناسان را جویا شوند تا هفته‌ی آینده رأی‌گیری مخفی در مورد این طرح انجام شود.

تسلیت شورای شهر به مناسبت درگذشت

 آیت‌الله هاشمی 

این جلسه با شنیدن خبر فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیمه‌تمام ماند. سخنگوی شورا قبل از اتمام جلسه از طرف اعضای شورا بیانیه‌ای را در خصوص خبر فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خواند.

44

‏2 نطر برای “سخنگوی شورا شهر کرمان طرح مرکز تجاری زیر میدان مشتاق را خیانت به بافت تاریخی شهر دانست و گفت آقای سیف الهی به جای تعهدات جدید به تعهدات زمان شهرداری خود عمل کند

  1. آقای افضلی دارای تحصیلات جغرافیا و برنامه ریزی شهری است و تنها در دوره دکتری شهرسازی پژوهش مرتبط با شهرسازی انجام داده است. کجای ایران و دنیا متخصص جغرافیا و برنامه ریزی شهری طراحی بافت قدیم را انجام میدهد؟ البته شاید جواب شما کرمان باشد. لطفا تا قبل از اینکه مثل طرح قبلی که آن هم خیانت بود با مصاحبه با مشاوران متخصص شهرسازی و معماری مانع از این جنایت جدید شوید. طرحی که به طور کلی تشریح شد تنها هدر دادن منابع مالی و آسیب به منظر شهری و اختلال در ابعاد کالبدی، اجتماعی و اقتصادی حیات شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 53
  • دیروز: 218
  • هفته: 1,577
  • ماه: 5,339
  • سال: 131,885