بهترین زمان مصرف داروها

منتشر شده در صفحه سلامت | شماره 438

بهترین زمان مصرف داروها

برای جذب بهتر و به حداقل رساندن عوارض بعضی از داروها، بهتر است که در زمان های خاصی از شبانه روز مصرف شوند. در ادامه بهترین زمان برای مصرف بعضی از داروها را بررسی می کنیم.
مکمل های آهن: یک لیوان آب پرتقال بهترین نوشیدنی همراه با مصرف قرص های آهن است. ویتامین C میزان جذب آهن را افزایش می دهد. محیط اسیدی که آب میوه در معده ایجاد می کند، کمک می کند تا آهن کاملا جذب شود. مصرف مکمل های آهن با شکم خالی، حالت تهوع ایجاد می کند، آن را با غذا مصرف کنید. اگرچه جذب آهن مقداری کم می شود اما بی خاصیت نخواهدبود. آهن در صورت مصرف با داروی دیگری می تواند اثر متقابل بگذارد؛ از جمله مانع از جذب مکمل های کلسیم، داروهای تیروئید، مولتی ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها می شود. اگر علاوه بر قرص آهن، داروی دیگری نیز مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید تا زمان مصرف داروها را مشخص کند.
داروهای فشار خون: به طور معمول، فشار خون هنگام صبح بالاتر است. بنابراین برای تنظیم کردن فشار خون طی روز، دارو را صبح مصرف کنید.
داروهای تیروئید: مصرف ناشتای این دارو نتیجه بخش تر است. اما اگر داروهای دیگری تجویز شده یا داروهای او تی سی مصرف می کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
داروهای رفلکس و سوزش سر دل: این داروها باید قبل از مصرف غذا خورده شود. لازم است دارو کمی قبل از صبحانه مصرف شود.
داروهای پوکی استخوان: بیشتر داروهای پوکی استخوان چه با دوز هفتگی یا ماهانه باید ناشتا و اول صبح مصرف شود. تنها یک نوع داروی پوکی استخوان است که قبل از خواب مصرف می شود، اما به ندرت تجویز می شود.
مولتی ویتامن ها: چربی موجود در غذا کمک می کند تا ویتامین های حلال در چربی D, K, E , A جذب شود. مولتی ویتامین ها انرژی زا هستند بنابراین اول صبح مصرف کنید که به انرژی نیاز دارید نه در شب که وقت آرامش است. اگر مکمل های آهن یا کلسیم، داروهای تیروئید یا آنتی بیوتیک را جداگانه مصرف کنید، جذب آن در سیستم گوارشی با مشکل مواجه خواهد شد. شاید پزشک توصیه کند ویتامین را بعد از ناهار و داروهای دیگر را هنگام صبح با فاصله مصرف کنید تا بدن بتواند هر دارو را سوخت و ساز کند.
داروهای رفع حساسیت: گرفتگی بینی و علائم شایع حساسیت مانند خارش چشم در اول صبح بیشتر است. مصرف این داروها پس از صبحانه کمک خواهد کرد تا سینوزیت از بین برود و طی روز احساس گرفتگی کمتری داشته باشید. از مصرف این داروها هنگام ظهر یا عصر بپرهیزید زیرا باعث بی خوابی می شود.
پروبیوتیک د: همیشه این دارو را پس از خوردن غذا مصرف کنید. ماده غذایی در معده کمک خواهدکرد تا میزان جذب آن افزایش یابد.

14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :