نایب رئیس شورای شهر اصفهان خواستار توقف هرچه‌ سریعتر مازوت‌سوزی شداعتراض به مازوت‌سوزی در اصفهان

1400/11/06

پیام ما / سریال تذکرات به آلودگی هوا در اصفهان اینبار به نایب رئیس شورای این شهر رسیده است. اینبار ابوالفضل قربانی تاکید کرده است که مازوت یکی از عوامل آلوده کننده هوای اصفهان است و باید متوقف شود. موضوعی که به نظر می‌رسد در چند روز گذشته در سکوت خبری آغاز شده و روزهای خاکستری اصفهان را چند برابر کرده است. شهری که بنابر آخرین آمار سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدای زمستان امسال، همزمان با آغاز بارندگی‌ها تنها دو روز هوای پاک داشته است و باقی روزها هوای شهر یا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و یا ناسالم برای همه گروه‌ها.

ابوالفضل قربانی، نایب رئیس شورای شهر اصفهان خواستار توقف هرچه زودتر مازوت‌سوزی در نیروگاه اصفهان شده است. او تاکید کرده است: همچون سایر شهروندان موضوع مازوت‌سوزی در نیروگاه اصفهان را از طریق رسانه‌ها مطلع شدیم و مقامات رسمی در این خصوص اطلاع‌رسانی نکردند؛ اما واقعیت این بود که مازوت‌سوزی انجام شده است.
او ادامه داده است هر چند مسئولان بر موقتی بودن مازوت‌سوزی در اصفهان تاکید دارند و اینکه تا برطرف شدن شدت سرما ممکن است ادامه داشته باشد و پس از مشعل‌های مازوت‌سوز بسته می‌شود، اما به عنوان نمایندگان شورای اسلامی شهر این موضوع را دائماً رصد می‌کنیم و با هماهنگی نمایندگان مجلس از طریق مراجع قانونی ذی‌ربط پیگیری می‌کنیم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: حتی ممکن است موضوع را از طریق کمیسیون اصل ۹۰ پیگیری و درخواست کنیم نسبت به موضوع ورود کنند؛ زیرا قبلاً مشعل‌های مازوت‌سوز به دستور مقام قضایی پلمپ شده و قطعاً باز شدن آن نیز باید براساس دستور مقام قضایی باشد. همچنین در جلساتی با استاندار اصفهان و نمایندگان مجلس، مازوت‌سوزی را به‌طور جدی دنبال خواهیم کرد و مطالبه به‌حق شهروندان را از ناحیه آن‌ها پیگیری می‌کنیم.
روزهای خاکستری اصفهان
آنطور که رسانه‌ها گزارش کرده‌اند، در روزهای گذشته نیروگاه اصفهان و پالایشگاه شهید منتظری، سوخت مازوت استفاده کرده‌اند و همین موضوع باعث شده تا نفس شهروندان به شماره بیفتد. خبرگزاری ایمنا در این رابطه نوشته است که مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه شهید منتظری اصفهان که از سال ۱۳۹۳ با حکم قضایی پلمب شده بود، به‌رغم مخالفت‌های مسئولان استان اصفهان، فک پلمب شد و آن‌طور که فرماندار شاهین‌شهر گفته است، از شنبه گذشته به مدت یک ماه فعال شده است.
شرایط جوی و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، توجیهی برای استفاده از مازوت یا همان نفت کوره شده است و آنطور که ایمنا نوشته در حال حاضر هشت مشعل از ۱۲ مشعل مازوت‌سوز نیروگاه شهید منتظری فعال است؛ سه واحد این نوع سوخت را مصرف می‌کند و روزانه بیش از پنج میلیون مترمکعب گاز تحویل این نیروگاه می‌شود. بنا به گفته مسئولان امر، هم‌اکنون یک سوم نیروگاه شهید منتظری مازوت‌سوز شده است.
مازوت‌سوزی در حالی در اصفهان آغاز شده است که بنابر آمار اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، میانگین شاخص‌ها در 24 ساعت گذشته روی عدد 139 ایستاده است و شاخص‌های کنترل کیفیت هوا را نارنجی کرده است. آماری که دو روز گذشته بالاتر بود و شاخص را 151 نشان می‌داد. بررسی‌های ایستگاه پایش دائم کیفیت هوای کلانشهر اصفهان نشان می‌دهد که اصفهان از ابتدای خرداد امسال تنها دو روز هوای پاک تنفس کرده است؛ اولین روز بهمن و بیست‌و‌هشتمین روز دی‌ماه. ذرات کوچکتر از دو و نیم میکرونی که اگزوز خودروهای فرسوده و اتوبوس و تاکسی و موتورسیکلت‌ها بیرون می‌آمدند از یک سو و حالا آلودگی ناشی از مازوت شهروندان اصفهان را نگران کرده است.
مازوت‌سوزی به گفته معاون استاندار اصفهان فرمانش از دست استانداری خارج شده و به دست شورای امنیت افتاده است. مهران زینلیان دیروز در همین رابطه به ایسنا گفته بود: طی دو ماه اخیر با ارسال دو نامه به دادستان اصفهان خواستار رسیدگی و ورود ایشان به موضوع سوخت مازوت در نیروگاه‌های اصفهان شده‌ام، البته دادستان اصفهان به دستور شورای امنیت ملی اجازه باز شدن پلمب مشغل‌های مازوت‌سوز نیروگاه‌های منتظری و اصفهان را داده است. او افزود: گلایه مدیریت استان این است که وقتی مصوبات چند سال گذشته مبنی بر استفاده از فیلتر در نیروگاه‌ها مطرح شد، چرا دو نیروگاه واقع در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان این فیلترها را نصب نکردند. در حال حاضر مشعل‌های مازوت‌سوز دو نیروگاه بدون فیلتر کار می‌کنند: نیروگاه‌ها یا باید خطوط مازوت‌سوز خود را برای همیشه معدوم کنند و یا اگر احتمال مازوت‌سوزی آنها وجود دارد، این انتظار می‌رود تا فیلترهای مقابله با انتشار آلایندگی مازوت را بر مشعل‌های خود نصب کنند. او همچنین نسبت هشدار داد که در صورت عدم توقف مازوت سوزی انباشت آلاینده‌ها شدیدتر خواهد بود.
نماینده اصفهان از نیروگاه شاهین شهر شکایت کرد
همزمان با آغاز مازوت سوزی در شهر اصفهان، عباس مقتدایی نماینده این شهر نیز از نیروگاه شهید منتظری شاهین شهر شکایت کرده است. نیروگاهی که بنا به گفته فرماندار شاهین شهر مشعل‌های مازوت سوز آن به مدت یک ماه فعال شده است. دوم بهمن ماه مقتدایی در نامه‌ای به حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین شجاعی علی‌آبادی رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی ضمن درخواست توقف فوری مازوت سوزی در این نیروگاه، از طرز بازگشایی مشعل‌های مازوت‌سوز و نقض حکم قضائی شکایت کرد.
خبرگزاری مهر بخش‌هایی از این نامه را منتشر کرده است: «پس از سال‌ها پلمب مشعل‌های مازوت‌سوزی اصفهان و مقاومت مسئولان قضایی، مدیران و نمایندگان بر عدم استفاده از مازوت، توسط مسئولان ذی‌ربط اظهار شده است که متاسفانه اخیراً به دستور دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مشعل‌های مازوت سوز اصفهان جهت تامین برق کشور فک پلمب و فعال شدند. این در حالیست که مجدد با این اقدام خطرناک، اصفهان در معرض خطر جدی قرار گرفته و هر ثانیه شهروندان اصفهان را به بیماری و مرگ نزدیک‌تر می‌کند.
این چه منطقی است که برای تامین برق در برخی مناطق کشور، آلودگی و بیماری بر سر مردم اصفهان ریخته شود و هیچگونه توجهی به سلامتی آنان نشود؟ لذا اینجانب ضمن درخواست مبنی بر توقف استفاده از مازوت در نیروگاه‌های اصفهان، شکایت خود را از طرز کار بازگشایی مشعل‌های مازوت‌سوز و نقض (شکستن) حکم قوه قضائیه اعلام می‌دارم و خواهشمندم با قید فوریت این شکایت در دستور کار کمیسیون قرار گیرد.»

مطالب مرتبط
معاون توسعه و پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی اصفهان با اشاره به تشدید گردوخاک از اواخر خرداد و تیرماه گفت: گردوغبار امسال بحرانی نیست زیرا سرعت وزش بادهای شرقی در منطقه شدید نخواهد بود. نوید حاجی‌بابایی به مهر گفت: پدیده گردوخاک هر سال در فصول گرم به ویژه ماه‌های خرداد و تیر به علت تغییر الگوهای جوی […]
آزادراه، قلب پارک «کلاه‌قاضی» را می‌شکافد
با وجود مخالفت سازمان محیط‌زیست و تایید اداره محیط زیست اصفهان
با وجود مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست کشور با عبور آزادراه اصفهان- شیراز از پارک ملی کلاه‌قاضی، این پروژه با تایید اداره محیط زیست استان اجرا می‌شود.به گزارش مهر آزادراه کنارگذر شرق اصفهان با شش باند رفت و برگشت قلب پارک ملی کلاه‌قاضی را می‌شکافد تا کریدور شمال به جنوب کشور را متصل کند. شنیده‌ها […]
مدیرکل زمین‌شناسی استان اصفهان:
مدیرکل زمین‌شناسی استان اصفهان گفت: «زاینده رود دیگر مسئله کشاورزان اصفهان و صنعت نخواهد بود، جاری نبودن زاینده‌رود حیات یک تمدن و اجتماع ۲میلیون و ۵۰۰هزار نفری را به خطر انداخته است.» رضا اسلامی با بیان اینکه دامنه‌های فرونشست از شمال به سمت جنوب شهر در حال نفوذ است، اظهار داشت: «با وجود اینکه حدود […]
شهردردست بچه‌ها
مهرناز عطارانمهرناز عطاران محمدکریم آسایشمحمدکریم آسایش مشارکت کودکان و نوجوانان در شهر دوستدار کودک چگونه ممکن است؟
شهر دوستدار کودک دارای دو بعد بنیادین است: تجسم فضایی پیمان جهانی حقوق کودک و مشارکت کودکان در شکل‌گیری شهر. مفهوم مشارکت در شهر دوستدار کودک، ورای حق رای و انتخابات است و به فراهم‌سازی امکان مشارکتِ مستقیم کودکان در حوزه شهر و لحاظ اشکال مختلفِ ابراز و بیانگری فراتر از اشکال مرسوم نظر دارد. […]
دیگر مطالب شماره 2214
نتایج گزارش اخیر موسسه مکنزی درباره اهداف کشورها برای دستیابی به صفر خالص نشان می‌دهد:دستیابی به کربن خنثی، جسارت جهانی می‌خواهدسالانه ۹هزار میلیارد دلار لازم است تا جلوی عواقب تغییر اقلیم گرفته شود
فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا از احتمال برگزاری بازی ایران و عراق بدون تماشاگر خبردادامیکرون؛ بهانه حذف زنان
رئیس سازمان محیط زیست اعضای هیات مدیره صندوق ملی محیط زیست را منصوب کردتغییرات عجیب در صندوق ملی محیط زیستسجاد انجم‌شعاع، محمد دنیایی و مریم احمدی به مدت دو سال به عنوان عضو موظف هیات مدیره و سید حسام‌الدین پورعباسی و رخشاد حجازی نیز به مدت دو سال به عنوان عضو غیرموظف هیات مدیره این صندوق منصوب شده‌اند
با افزایش معنادار تعداد مبتلایان، نگرانی‌ها از ورود ایران به موج ششم کرونا افزایش یافتسیاست‌گذاری مردد و شیوع کرونادبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا: به پیک امیکرون در ایران رسیده‌ایم دفاع سخنگوی دولت از تصمیم‌ها برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها: رشد علمی مدنظر است

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *