تنش‌های شدید آب‌و‌هوایی در چند کشور خسارت جانی و مالی به بار آوردتوفان و سیل در آمریکا، آتش‌سوزی در روسیه

سه شنبه 02 شهریور 1400

سیل در ایالت «تنسی» آمریکا ۲۲ کشته بر جای گذاشت. همزمان به میلیون‌ها نفر در سراسر «لانگ آیلند» و جنوب نیوانگلند هشدار آماده باش در برابر موج‌های ساحلی، سیل و سقوط درختان و تیرهای چراغ برق داده شده و آتش‌سوزی روسیه چنان گسترده شده که مقام‌های محلی، اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده‌اند و چندین روستا تخلیه شده است.
دیروز ایسنا در خبری به نقل از نیویورک تایمز نوشت که بر اساس آمارهای رسمی، بر اثر وقوع سیلاب در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲۲ تن کشته و ده‌ها تن دیگر مفقود شده‌اند. مقامات محلی اعلام کردند که در مناطقی از ایالت تنسی ۵۰ نفر نیز در حوادث مرتبط با سیل مفقود شده‌اند. نیروهای امداد در برخی مناطق روستایی که بیشترین خسارت را از وقوع سیلاب دیده‌اند در حال کنترل تمامی خانه‌ها برای کمک به حادثه دیدگان هستند. همچنین تعدادی کودک از جمله دو نوزاد دوقلوی هفت‌ماهه نیز در بین قربانیان این حادثه بوده‌اند.
این در حالی است که توفان «هِنری» باعث قطع برق بیش از ۱۲۰ هزار منزل مسکونی در ایالت «رود آیلند» واقع در شمال شرق آمریکا شده است. توفان گرمسیری موسوم به هِنری که هشدار وقوع آن در ایالات شمال شرق آمریکا داده شده بود، تندبادهایی با سرعت ۹۵ کیلومتر در ساعت به همراه داشت و به دنبال آن، به میلیون‌ها نفر در سراسر لانگ آیلند و جنوب نیوانگلند هشدار آماده‌باش در برابر موج‌های ساحلی، سیل و سقوط درختان و تیرهای چراغ برق داده شده است. همچنین ده‌ها نفر نیز در شهر «واورلی» مفقود شده‌اند.
بر اساس اعلام سرویس هواشناسی ملی در کمتر از 24 ساعت 17 اینچ باران باریده و به نظر می‌رسد رکورد بارندگی یک روزه تنسی شکسته شد.
بر اساس گزارشات، صدها پرواز از مبدا فرودگاه نیویورک لغو شده و بالا آمدن آب و سیلاب شدید، جاده‌ها و پل‌ها را تخریب و صدها منزل مسکونی را غیرقابل سکونت کرده است. سیلاب شدید چندین اتومبیل را نیز با خود برده است.
به گزارش بی‌بی‌سی، حدود شش میلیون نفر از سکنه نواحی ساحلی در بخش‌هایی از لانگ آیلند، کانتیکات و ماساچوست، قبل از وقوع توفان هشدار آماده‌باش دریافت کرده بودند. همچنین بیش از ۳۶ میلیون نفر نیز در بخش‌های وسیعی از جنوب نیوانگلند و نیویورک و نیوجرسی، هشدارهای وقوع توفان گرمسیری در این مناطق را دریافت کرده بودند. با این همه سی‌بی‌اس نوشته است که نیروهای اورژانس خانه به خانه در حال جست‌وجو هستند و مقامات نگران افزایش قربانیان هستند. بر اساس این گزارش، دانشمندان هشدار داده‌اند که ممکن است در آینده با گرم‌تر شدن کره زمین چنین رخدادهایی شایع‌تر باشد.
وضعیت اضطراری آتش‌سوزی جنگل‌ها در روسیه آتش‌سوزی گسترده در «ماری‌ال» در حال سوزاندن جنگل‌ها و مناطق سرسبز این منطقه در روسیه است. مقام‌های محلی در پی گسترش این آتش‌سوزی، اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده‌اند و چندین روستا تخلیه شده است. ماری‌ال ششمین منطقه در روسیه است که تابستان امسال دچار حریق شده است.
تصاویر پخش شده از رسانه‌های روسی نشان می‌دهد که نیروهای آتش‌نشان و همچنین داوطلبان محلی تلاش می‌کنند آتش را خاموش کنند.
به گزارش یورونیوز، گفته می‌شود افزایش دمای هوا و همچنین بی‌توجهی به مقررات ایمنی از دلایل افزایش موارد آتش‌سوزی در مناطق سرسبز روسیه بوده است.

آتشآتش سوزیآمریکاتوفانروسیهسیلسیلاب
مطالب مرتبط
در جریان آتش‌ سوزی در منطقه «بابایلی» و «قاسم کندی» آذربایجان‌شرقی و به دلیل نقص فنیبالگردها آبی بر آتش ارسباران نریختند
اقلیم
۲۰۷۷
آتشآتش سوزی
پس از هفت شبانه‌روز تلاش در ارتفاعات گچسارانآتش نارک و خامی مهار شد
بوم و بر
۲۰۶۱
آتشآتش سوزی جنگل
داوطلبان حاضر در آتش‌‌سوزی «نانه‌ویژه» و «شرکان پاوه» در گفت‌وگو با «پیام ما»‌:جنگل می‌سوزد، چاره‌ای جز تماشا نداریم
مهتاب جودکیمهتاب جودکی
پیام جامعه
۲۰۵۳
آتشآتش سوزی جنگل
روحانی در دیدار با وزیر خارجه روسیه تاکید کردلزوم تسریع در راه‌اندازی خط تولید مشترک واکسن کرونا
رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت روابط ایران و روسیه و لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های دو کشور برای ارتقای روابط در همه زمینه‌ها بویژه روابط اقتصادی و تجاری تاکید کرد.
پیام خبر
۱۹۸۵
رئیس جمهورروسیه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *