مدیرعامل اتحادیه دامداران استان عنوان کردکمبود تانکر برای حمل آب در خوزستان

شنبه 26 تیر 1400

مدیرعامل اتحادیه دامداران خوزستان گفت: اگرچه آب به میزان کافی و مورد نظر به دست دامداران نمی‌رسد اما آب ارسالی به دامداران تا حدودی جوابگوی نیاز آن‌ها است. جواد ابراهیمی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد از دامداری‌ها در خوزستان به صورت سنتی فعالیت می‌کنند، به ایسنا گفت: وسعت خوزستان بسیار زیاد است و در غرب استان از هور تا جفیر، هویزه، شوش، رفیع و دیگر مناطق پراکندگی دامداری‌ها بسیار بالا است.
او افزود: با توجه به پراکندگی و وسعت زیاد دامداری‌ها در استان نمی‌توان آمار دقیق خسارات و تلفات وارده به دامداری‌ها بر اثر بحران آب را برآورد کرد اما به دامداران اعلام شده که با مراجعه به سازمان جهاد‌کشاورزی و تشکیل پرونده نسبت به اعلام و برآورد خسارت خود اقدام کنند.
مدیرعامل اتحادیه دامداران خوزستان گفت: با همکاری جهاد کشاورزی خوزستان در کنار رودخانه‌هایی که خشک شده‌اند، تعدادی استخر در هورالعظیم، حمیدیه و دشت آزادگان برای گاومیش‌ها ایجاد می‌شود تا زمانی که سطح آب رودخانه‌ها کاهش می‌یابد، آب به صورت ذخیره در آن استخرها وجود داشته باشد و برای مدتی پاسخگوی نیاز آن‌ها باشد.
ابراهیمی ادامه داد: با باز شدن دریچه سدهای دز و کرخه و جاری شدن مجدد آب در رودخانه‌های این مناطق، آب به طرف این استخرها هدایت می‌شود تا بتوان تاحدودی مشکلات آبی دامداران این مناطق را برطرف کرد و این استخرها به عنوان یک منبع ذخیره برای مدتی باقی بمانند. او با بیان اینکه روزانه برای حوزه حمیدیه حدود ۲۰ تا ۳۰ دستگاه تانکر آب ارسال می‌شود، گفت: در خوزستان با کمبود تانکر برای جابه‌جایی آب مواجه شده‌ایم. تانکر برای حمل و نقل آب در خوزستان کم است و جوابگوی نیاز نیست و باید از استان‌های دیگر کمک گرفته شود. اگر استان‌های دیگر به خوزستان تانکر حمل آب ارسال کنند مشکل آب برطرف می‌شود.
او افزود: در شرایط کنونی بسیاری از رانندگان تانکرها از شرایط سواستفاده می‌کنند و به دنبال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود هستند و کرایه‌های حمل و نقل را افزایش می‌دهند؛ باید از استان‌های مجاور تانکرهای آب آن‌ها برای ما ارسال شود و اگر هر استان ۲۰ تا ۳۰ تانکر حمل آب برای خوزستان ارسال کند مشکل برطرف می‌شود.

آبخوزستاندامدارانسازگاری با کم آبیکم آبی
مطالب مرتبط
دامداران به دلیل افزایش بی‌سابقه نرخ نهاده‌های دامی به کشتار دام‌های مولد خود دست زده‌اندروی ریل کشتارگاه
فرزانه قبادیفرزانه قبادی
پیام خبر
آببی آبی
معاون تولیدات دامی جهاد‌کشاورزی استان فارس:دامد‌اران برای خرید علوفه نقدینگی ندارند

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *