یکی از فعالان زندانی محیط زیست کرونا گرفت

چهارشنبه 23 تیر 1400

|پیام ما| یکی از کارشناسان بازداشتی محیط زیست در زندان اوین، به کرونا مبتلا شد.
در حالی که تست کرونای سپیده کاشانی که از زمستان سال 1396 در بازداشت به سر می‌برد، مثبت اعلام شده، پیگیری‌های «پیام ما» نشان می‌دهد وکیل و خانواده این برای موافقت با مرخصی این کارشناس بازداشتی محیط زیست، در حال رایزنی هستند.
ابتلای این زندانی به کرونا در حالی است که او در طول مدت بازداشت فقط یک بار به مرخصی آمده. سپیده کاشانی، به همراه سام رجبی‌ و امیرحسین خالقی، فروردین امسال به مرخصی چندروزه اعزام شده بودند. از میان این سه نفر رجبی در دی‌ماه سال 99 نیز در پی فوت مادرش چند روز به مرخصی رفته بود.
سپیده کاشانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، مراد طاهباز، کاووس سیدامامی و عبدالرضا کوهپایه 9 فعال محیط‌زیستی بودند که بهمن و اسفند ماه ۹۶ به اتهام جاسوسی بازداشت و روانه زندان اوین شدند. کاووس سیدامامی البته دو هفته پس از بازداشت در زندان جان خود را از دست داد. این اتفاق باعث شد توجه افکار عمومی و مسئولان به پرونده فعالان محیط‌ زیستی بازداشتی دوچندان شود. بر همین اساس رئیس‌جمهوری، دستور به تشکیل هیاتی چهار نفره متشکل از وزرای دادگستری، کشور، اطلاعات و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری داد تا وضعیت این افراد را پیگیری کنند. پیگیری‌های این هیات نیز در نهایت بنا به آنچه وزیر اطلاعات و رئیس حفاظت از محیط‌زیست اعلام کردند این بود که فعالان محیط ‌زیستی بازداشتی «جاسوس» نیستند.
بر اساس حکم صادره، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ تحمل سال حبس تعزیری، طاهر قدیریان و هومن جوکار هرکدام به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، امیرحسین خالقی، سام رجبی و سپیده کاشانی هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند و عبدالرضا کوهپایه که به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، اسفند ۹۸ به مرخصی آمد و سپس عفو شد.
عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز پیش از این بارها اعلام کرده که بر اساس بررسی‌های وزارت اطلاعات هیچ مدرکی درباره جاسوسی این افراد وجود ندارد.

زندانسپیده کاشانیفعال محیط زیستکرونا
مطالب مرتبط
پیام خبر
1960
روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا:ناچاریم محدودیت ها را ماه‌ها ادامه دهیم
رئیس‌جمهور گفت: هر اندازه که بتوانیم واکسن تهیه می‌کنیم. مردم می‌دانند وضعیت واکسن امروز مشابه ماسک در اوایل این بیماری است. امروز آن شرایطی که برای تهیه ماسک وجود داشت، در دنیا برای واکسن پیش آمده است.
اول
1919
جهان از تعطیلی کرونا برای نوسازی تاسیسات گردشگری استفاده می‌کند اما در ایران برنامه‌ای وجود نداردفرصتی که سوخت
دبیر انجمن دفاتر خدمات مسافرتی در گفت‌وگو با پیام ما : بودجه‌ای نیست که تاسیسات گردشگری در وقت آزادشان برای ارتقای تکنولوژی استفاده کنند
پیام خبر
2214
فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا از احتمال برگزاری بازی ایران و عراق بدون تماشاگر خبردادامیکرون؛ بهانه حذف زنان
امیکرون؛ بهانه حذف زنان
اول
1924
وزیر بهداشت از شناسایی چهار مورد جدید کرونای جهش‌یافته انگلیسی در ایران خبر داد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.