وزیر بهداشت:صدای پای ویروس هندی نزدیک استوزیر بهداشت از شناسایی سه مورد ویروس آفریقای جنوبی کرونا در یکی از استان‌های جنوبی کشور خبر داده و همچنین گفته است که صدای پای ویروس هندی نزدیک است

چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400

وزیر بهداشت از شناسایی سه مورد ویروس آفریقای جنوبی کرونا در یکی از استان‌های جنوبی کشور خبر داده و همچنین گفته است که صدای پای ویروس هندی نزدیک است. به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: متاسفانه مرگ‌های ناشی از بستری‌های زیادی که در این روزها داشتیم، رو به افزایش خواهد بود و چند روز آینده روزهای سخت‌تری را از نظر دریافت تعداد مرگ‌های ناشی از بستری‌های انبوه این روزها خواهیم داشت.
نمکی اظهار کرد: خبر ناخوشی که باید به مردم بگویم این است که ما لحظه به لحظه ورود ویروس‌های موتاسیون‌ یافته دیگر را به کشور رصد می‌کردیم. قبلا اعلام کرده بودم که ویروس‌ها پاسپورت نمی‌خواهند. همانطور که ویروس ووهان توانست خودش را به قطب برساند. صدای پای ویروس‌های آفریقای جنوبی و برزیلی را هم در پشت در مرزهایمان می‌شنیدیم و همچنین ویروس هندی را که از مرزهای شرقی و جنوب شرقی همواره ورودش ما را تهدید می‌کند.
تاثیر ناچیز واکسن‌هابر ویروس آفریقایی
او تاکید کرد: با توجه به اینکه علم به حضور و شیوع ویروس آفریقای جنوبی و برزیلی در کشورهای همسایه داشتم، مکاتباتی برای منع ورود و خروج موارد از برخی کشورهای همسایه کرده بودم که به هر دلیل، مسائل دنبال نشد و متاسفانه دیشب گزارش پیدا کردیم که در یکی از استان‌های جنوبی برای اولین بار سه مورد ویروس آفریقای جنوبی را در یک مجموعه پیدا کردیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: در زمینه ویروس هندی هم صدای پایش را نزدیک‌تر کنار خودمان می‌شنویم. تمام تبعه هندی و پاکستانی که وارد شدند را بررسی می‌کنیم. از دیروز در یکی از شهرستان‌هایمان مواردی را از هندی‌هایی که مبتلا به کرونا بودند ارزیابی می‌کنیم و امیدواریم از نوع موتاسیون یافته هندی نباشند.
وزیر بهداشت همچنین گفت: امیدوارم بتوانیم در این مرحله چوب سنگین بر گرده نظام سلامت با عدم رعایت فاصله گذاری، با عدم رعایت پروتکل‌ها وارد نکنیم تا خدایی نکرده بعد از ویروس انگلیسی به دام شیوع گسترده ویروس آفریقای جنوبی نیفتیم که از همه این‌ها سرسخت‌تر بود و بسیاری از واکسن‌ها رویش جواب نداده و اگر هم جواب بده جواب مختصری است. نمکی همچنین گفت: نگذاریم که جمعیت بیشتری مبتلا شوند آن هم با ویروسی که واکسن‌ها روی آن اثر قابل توجهی نداشته باشند.
آزمایش مثبت پنج تبعه هندی در بوشهر
در حالی که سعید نمکی گفته، صدای پای ویروس هندی نزدیک، است، دیروز معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ورود هندی‌های مبتلا به کرونا از مرز استان‌های همجوار به بوشهر خبر داده است. گرچه او گفته هنوز نمی‌دانیم که کرونای آنها از نوع هندی باشد.
عبدالمحمد خواجه‌ئیان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «تعداد ۲۰ نفر از اتباع کشور هندوستان وارد استان بوشهر شده بودند که به دلیل حساسیت موجود بر روی سوش هندی ویروس کرونا، پس از بررسی از این افراد تست کرونا به عمل آمد که پاسخ آزمایش ۵ نفر از این افراد مثبت و ۳ نفر نیز مشکوک گزارش شده است.» او اضافه کرد: «پس از نمونه‌گیری، پاسخ آزمایش برای تعیین سوش به تهران ارسال شده است.» او با بیان اینکه این هندی‌ها از طریق مرز استان‌های همجوار به بوشهر سفر کرده بودند، اظهار کرد: افراد مذکور فعلا و تا زمان مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایش در قرنطینه به سر می‌برند. معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: «فعلا هیچ دلیلی مبنی بر اینکه کرونای بیماران هندی، سوش جدید باشد وجود ندارد، تنها به این دلیل که این افراد تبعه هند بوده‌اند و به علت حساسیت موجود از آنان نمونه‌گیری شده و تا مشخص شدن نتیجه آزمایش در قرنطینه خواهند بود.»
روز گذشته، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، درخواست کرده تا فورا مرزهای سه‌گانه کشور مسدود شود. حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه خود به حسن روحانی با ابراز نگرانی از ورود سویه هندی کرونا به ایران، درخواست بستن مرزها را کرده است.
بنابر اعلام مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، از 6 تا 7 اردیبهشت، 462 نفر نیز جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند. تا کنون ۷۰۵ هزار و ۱۴۷ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۸۴ هزار و ۴۰۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند. از دیروز، واکسیناسیون افراد ۸۰ سال به بالا در کشور آغاز شده است.

بوشهرکروناواکسنویروس هندی
مطالب مرتبط
چارسوق
1952
اظهار نظرها درباره گذرنامه واکسیناسیون کروناگذرنامه واکسن تبعیض یا نجات گردشگری
گردشگری دنیا یک سال است که چشم به راه گشایشی است تا از رخوت و رکود نجات پیدا کند. نتایج موفقیت‌آمیز بعضی واکسن‌ها در کشورهای مختلف، این امیدواری را ایجاد کرد که بالاخره روزهای سکوت گردشگری به پایان رسیده و دوباره این صنعت در دنیا رونق را تجربه می‌کند.
پیام میراث
1973
پژوهشگران در همایش ملی «نوروز و فرهنگ شادمانی» از پیوند نوروز و شادی گفتندآیین شادی‌آفرین
نوبختی، رئیس موسسه فرهنگی اکو: عامل ماندگاری آیین نوروز شادی است زیرا انسان در تمام طول زندگی به شادی نیاز دارد بهشتی، ایران‌شناس: نوروز مظهر تام و تمام طبع شادی‌جوی ایرانی است
پیام میراث
1975
شادباش به تاریخ
پیام خبر
1983
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام شناسایی بیش از ۲۱هزار بیمار جدید کووید‌۱۹ در کشور خبر داد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.