مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان خبر داد کرمان، رتبه نخست کشور در بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی

سه شنبه 13 بهمن 1394

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان خبر داد
کرمان، رتبه نخست کشور در بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان دیروز در نشست خبری به مناسبت 15 مهر، روز ملی روستا با اشاره به اهمیت بازخوانی ظرفیت های روستا و شناخت روستا اظهار کرد: توجه مسوولان به روستاها و مقابله با حاشیه نشینی به ویژه در استان کرمان کار خوبی است، هرچند باید زودتر به حاشیه نشینی پرداخته می شد. علی اکبر سلطانی نژاد افزود: در استان کرمان همه همت کرده و مقابله با حاشیه نشینی را پیش بردند و همراهی رسانه ها در این زمینه بسیار مهم بود و بسیاری از مسائل، ریشه فرهنگی دارند. وی با اشاره به اینکه روستا به معنی تولید نیروی انسانی، محصولات و … است تصریح کرد: در همه عرصه های کشور، نقش روستا را به بهترین شکل می توان دید از جمله عرصه فرهنگ، ایثار، تولید، مدیریت.
سلطانی نژاد با اشاره به اینکه بنیاد مسکن تنها دستگاهی است که 80 درصد کارش با مردم روستاست افزود: ما چهره به چهره با مردم کار می کنیم و از اینکه نگاه به روستا به سمت عمیق شدن می رود جای خوشحالی دارد همچنین بازتوانی نیروی کار ماهر، آموزش مهارت، مسائل اجتماعی، آموزش کارهای عمرانی، کارهای سخت افزاری، ساخت و ساز، بهسازی محیط روستا و … را در روستاها انجام می دهیم. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان بیان کرد: بنیاد مسکن طی 36 سال گذشته کارهای بسیار خوبی انجام داده و موضوع مدیریت روستا که در حال حاضر با عنوان دهیار است، ابتکار بنیاد مسکن بود. وی با اشاره به اینکه بیناد مسکن الزامات روستا را متوجه شده خاطر نشان کرد: با پیگیری های انجام شده، دهیاران را به سمت افراد فنی و مهندسی می بریم وهمه فعالیت ها در روستا را روستائیان انجام می دهند و با بهسازی محیط روستا، ساکنان آن منطقه احساس رضایتمندی می کنند. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان تصریح کرد: تمام اکیپ های ساخت و ساز در روستا، روستایی هستند و تولید مصالح ساختمانی در بسیاری از روستاها انجام می شود. سلطانی نژاد در ادامه اظهار کرد: فعال ترین و جوان ترین گسل ها در استان کرمان است و با تلاش همه از جمله بنیاد مسکن، واحدهای روستایی بسیاری در استان مقاوم سازی شده و 2 هزار و 500 نیروی مهندس و کاردان را در روستاها ساماندهی کرده ایم. وی با اشاره به اینکه نقش اصلی بنیاد مسکن توسعه پایدار روستاهاست گفت: بنیاد مسکن در پرهزینه ترین آیتم سبد خانوار و اصلی ترین دغدغه جامعه امروز که مسکن است، در روستاها متولی می باشد.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان بیان کرد: تهیه طرح هادی روستایی، اولین سند توسعه و سند راهبردی است و اگر طرح نباشد مردم نمی دانند چه کاری انجام دهند و ما در این راستا طراحی سکونت را انجام می دهیم. در برنامه توسعه پنجم در کل کشور برای تمام روستاهای بالای 20 خانوار طرح هادی تهیه شده و تکلیف روستائیان مشخص و کاربری هر نوع فعالیت اقتصادی، هدایت شده است. سلطانی نژاد با بیان اینکه 42 درصد جمعیت استان کرمان روستایی است، افزود: 68 هزار روستا در کشور وجود دارد که 63 هزار مورد بالای 20 خانوار جمعیت دارند و در استان کرمان 5 هزار و 200 روستا داریم که بیش از 2 هزار مورد بالای 20 خانوار هستند. وی با اشاره به گذشتن بنیاد مسکن از مرحله تهیه طرح هادی روستایی خاطر نشان کرد: بحث توسعه پایدار روستا در دستور کار دولت قرار گرفته و یکی از اصلی ترین ارکان این کار بنیاد مسکن است و طرح توسعه پایدار منظومه های روستایی را در دستور کار داریم. مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان افزود: در این راستا حوزه های با ظرفیت برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال برای خود روستائیان را ارائه می کنیم و کرمان جزو 9 استانی است که در این زمینه پایلوت شده و در سال جاری طرح توسعه پایدار منظومه روستایی و بخش را تهیه خواهیم کرد. سلطانی نژاد با اشاره به موضوع آب که در حال حاضر اساسی ترین مشکل روستاهاست، بیان داشت: طی سال گذشته در 200 روستای استان بهسازی محیط روستایی انجام شد و امسال برای 400 روستا هدف گذاری شده است. وی با اشاره به انجام کارهای مختلف از جمله آسفالت، سنگفرش و … در روستاها اظهار کرد: دولت قیر رایگان برای روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر گذاشته است. مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان افزود: در راستای بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی 11 هزار و 800 واحد در سال جاری در دستور کار داریم که یک ضرورت در استان کرمان است و در جنوب درخواست های بسیاری در این زمینه داریم.
سلطانی نژاد با اشاره به اینکه کرمان دارای رتبه نخست کشور در بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی است خاطر نشان کرد: بیش از 230 هزار مسکن را در این زمینه بهسازی کرده ایم و در سند چشم انداز باید 130 هزار واحد را بهسازی و مقاوم سازی کنیم و در مجموعه بانکی مشکلاتی داریم که امیدواریم با حل آنها، بتوانیم طبق برنامه پیش برویم. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در مقابله با حاشیه نشنی گفت: تعدادی از مردم روستای الله آباد نام نویسی کرده و تشکیل پرونده داده اند و کار واگذاری آغاز شده اما روند کند است زیرا مردم استقبال نکرده اند، تا زمانی که اهالی روستای الله آباد هزینه زمین را پرداخت نکرده و سند دریافت نکنند، حاشیه نشین خواهند بود و شاید مجبور به استفاده از سیستم قضایی شویم. سلطانی نژاد با اشاره به کار بنیاد مسکن در شهرها اظهار کرد: کار واگذاری زمین و مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر به عهده ماست. تولید مسکن اقشار کم درآمد و میان درآمد مانند مسکن مهر زا نیز در این شهرها انجام می دهیم و 10 هزار و 500 واحد مسکن مهر در 64 شهر استان داشته ایم که 9 هزار و 500 مورد به اتمام رسیده است. سلطانی نژاد در پایان خاطرنشان کرد: تفاهمنامه با بهزیستی داریم که برای افراد دارای دو معلول و بیشتر و افراد معلول در روستا زمین فراهم کنیم و تسهیلات ارزان قیمت و کمک بلاعوض توسط بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و بهزیستی به آنها ارائه می شود.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.