حکم اعدام محیط‌بان کرمانشاهی تایید و ابلاغ شد

چهارشنبه 22 دی 1400

اگرچه محیط زیست به رای دیوان عالی کشور درباره محیط‌بان کرمانشاهی امیدوار بود، سرانجام دیروز حکم اعدام او تایید و ابلاغ شد. مرداد پارسال مواجهه نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و سرنشینان یک خودرو در منطقه حفاظت‌شده بیستون، به مرگ یکی از سرنشینان منجر شد و به دنبال آن محیط‌بان برومند نجفی به زندان افتاد. آبان‌ماه امسال این محیط‌بان به قصاص نفس محکوم شد. با این همه فرمانده یگان حفاظت کشور امیدوار بود که رای صادره در نهایت به نفع محیط‌بان نجفی تغییر کند و وکیل او هم از ایرادات کارشناسی متعدد در پرونده گفته بود.
اما حالا جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور خبر داده است که «با وجود پیگیری‌های قضایی صورت گرفته و تلاش گروهی وکلای مدافع پرونده‌ محیط‌بان برومند نجفی، درباره جان باختن یک فرد در منطقه حفاظت‌شده‌ بیستون استان کرمانشاه، دیوان عالی کشور، حکم دادگاه بدوی در خصوص قصاص محیط‌بان برومند نجفی را تایید و ابلاغ کرد».
بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، او ابراز امیدواری کرد که «با تلاش‌های علی سلاجقه، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رییس قوه قضائیه زمینه‌ بازنگری و تجدید نظر در این حکم مطابق با دقت‌نظر در شرح وظایف یگان حفاظت محیط‌زیست و رعایت حقوق طرفین میسر و شرایط برای امنیت شغلی و فعالیت و تلاش بیش از پیش محیط‌بانان در حفاظت از طبیعت و آب و خاک ایران اسلامی مهیا شود».
گفتنی‌ست ۱۴ مرداد سال ۱۳۹۹ در جریان مواجهه نیروهای اجرایی یگان حفاظت محیط زیست با سرنشینان یک دستگاه خودرو پراید یک نفر از سرنشینان این خودرو به دلیل تیراندازی که صورت گرفته جان خود را از دست داد. این اتفاق در منطقه حفاظت شده بیستون و در حد فاصل روستای «سه‌چک» و پادگان حاجی‌آباد رخ داد و محیط بان برومند نجفی به اتهام قتل زندانی و آبان‌ماه سال جاری به قصاص محکوم شد. با پیگیری‌های صورت گرفته این پرونده برای فرجام خواهی به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *