معاون شهردار تهران:تفکیک از مبدا 60 درصد از زباله‌گردی را کم می‌کند

سه شنبه 02 آذر 1400

معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: اگر تفکیک زباله از مبدا انجام شود حداقل ۶۰ درصد از زباله‌گردی کم می‌شود.
به گزارش روزنامه پیام‌ما، نشست خبری معاونت خدمات شهری شهرداری تهران با حضور جلال بهرامی و جمعی از مدیران این معاونت برگزار شد.
جلال بهرامی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران در ابتدای این نشست خبری گفت: وظیفه ما این است که شهر را تمیز کنیم و نباید به گونه‌ای برخورد کنیم که جمع کردن آشغال وظیفه شهرداری و ریختن آن وظیفه دیگران است. البته عده کمی این کار را انجام می‌دهند و رسانه می‌تواند کمک کند که این اتفاق رخ ندهد.
او در ادامه صحبت‌های خود گفت: در یک سرویس رفت و روب شهری ۱۴ هزار نفر کارگر کار می‌کنند و در شهری با این فرهنگ این عدد خیلی زیاد است که تنها ۱۴ هزار نفر زباله‌ها را از روی زمین جمع کنند.
معاون شهردار تهران افزود: در تهران دو هزار و ۳۰۰ پارک داریم و باید زیبایی‌های شهر را به مردم نشان دهیم در عین حال هرجا کسری هست آن را نیز باید بگوییم. مردم شهر در جریان بارندگی و آب‌گرفتگی باید بدانند که از دو ماه قبل شهرداری لایروبی‌ها را انجام داده است.
او تاکید کرد: در تهران زمانی بیش از دو میلیون نقطه تجمع زباله داشتیم که اکنون به ۵۰ هزار نقطه رسیده است و در تلاش هستیم که آن را به حداقل برسانیم. در برخی از نقاط شهر تا سه بار مخازن را تخلیه می‌کنیم. در حالی که در اصفهان هفته‌ای دو بار این اقدام انجام می‌شود و باید آن را اصلاح کنیم.
بهرامی درباره پروژه Mrf (ایستگاه میانی پسماند) گفت: اولین پروژه mrf تا ۴۵ روز دیگر در سه منطقه تهران با سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیاردی افتتاح می‌شود. تا یک سال آینده ۱۲ ایستگاه mrf در تهران افتتاح می‌شود.
بهرامی درباره کودکان زباله گرد نیز گفت: هر طرحی را که برمبنای ساماندهی زباله گردی تنظیم کنیم غلط است. باید علت زباله‌گردی را پیدا کنیم. بخش عمده‌ای از علت به ما بر می‌گردد و باید شیوه جمع آوری پسماند را اصلاح کنیم.
او ادامه داد: باید کمک کنیم که طرح تفکیک از مبدا اتفاق بیفتد و باید بدانیم که در خانه‌های خود نیز وظیفه داریم و باید زباله‌ها را تفکیک کنیم. شهرداری باید زیرساخت‌های تفکیک را برای شهروندان ایجاد کند. باید علت این پدیده را در زیر ساخت‌های شهری اصلاح کنیم و مردم نیز مسئولیت اجتماعی خود را بپذیرند. اگر تفکیک از مبدا انجام شود حداقل ۶۰ درصد از زباله‌گردی کم می‌شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *