رئیس جمهور منتخب در نخستین نشست خبری‌اش از برنامه تامین کالاهای اساسی در کشور سخن گفتمعمای خودکفاییابراهیم رئیسی: خودکفایی کشور نسبت به کالاهای اساسی را از ابتدای کار کلید خواهیم زد

دوشنبه 31 خرداد 1400

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری منتخب، دیروز در اولین نشست خبری خود در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد. رئیسی درباره تامین کالاهای اساسی در شرایط تحریم گفت: «نظارت بر زنجیره تامین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف از اولویت‌های دولت خواهد بود». او همچنین گفت که «حتما خودکفایی کشور نسبت به کالاهای اساسی» را از ابتدای کار کلید خواهد زد. گرچه مشخص نیست که منظور او از خودکفایی در محصولات کشاورزی است یا نه؛ چرا که اگر به دنبال خودکفایی در محصولات کشاورزی باشد، خبر خوبی برای آب و خاک، که همین حالا هم با بحران روبه‌رو هستند، نیست. از منظر توسعه پایدار کلید واژه «خودکفایی» نخستین معمای دولت جدید خواهد بود. در دولت‌های گذشته و از جمله دوران سازندگی و دولت‌های نهم و دهم شعار خودکفایی به خصوص در بخش گندم مطرح شد اما کارشناسان مستقل این سیاست را برای منابع آب و خاک زیانبار و ناپایدار توصیف کرده بودند.

به گزارش ایسنا، ابراهیم رئیسی در اولین نشست خود به عنوان رئیس‌جمهور منتخب با بیان اینکه حماسه ۲۸ خرداد امسال به دنبال حماسه‌هایی است که مردم عزیزمان در مقاطع مختلف خلق کردند، گفت: حضور مردم پیامی برای همه دشمنان داشت. این حضور با معنا و گسترده با وجود شرایط کرونا، دشمنی‌های بسیار و ایجاد جنگ روانی دشمن انجام گرفت. او با اشاره به پیام‌های مختلف حضور مردم در انتخابات افزود: یک پیام، پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام دیگر ضرورت تغییر در وضعیت و شرایط اقتصادی و زندگی مردم بود. پیام ملت ایران مبارزه با فساد، فقر، تبعیض و در یک کلمه اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود. پیام ملت ایران، پافشاری بر ارزش‌های انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم راه امام (ره) و شهدا به ویژه سردار دل‌ها شهید سردار قاسم سلیمانی بود. مردم با حضور خودشان وفاداری شان را به خون مطهر شهدا اعلام کرده و به پیام رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند.
رئیسی ادامه داد: ما باید به عهدی که با مردم بستیم وفادار بمانیم و وفاداری این است که با همه وجود برای رفع مشکلات پیش رو و باز کردن گره‌ها تلاش کنیم. با اعتماد به نیروی انسانی به ویژه جوانان و ذخایر ارزشمند کشور ان شاء الله وضعیت و شرایط به نفع مردم و برای گشایش در زندگی مردم تغییر می‌کند.
سیاست خارجی دولت ما محدود به برجام نیست
رئیسی گفت: سیاست داخلی و اولویت‌های ما در دولت سیزدهم بهبود وضعیت کسب و کار مردم، بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم و بهبود شرایط در نظام اداری و کارآمدی رقم زده می‌شود. حتما یک نظام اداری کارآمد، سالم و قانون‌مدار و فساد ستیز شکل خواهد گرفت.
او گفت: محور تحول، اجرای عدالت در بستر گام دوم انقلاب اسلامی است؛ حتما به تمام اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی، سیاست‌های مصوب نظام و برنامه‌های توسعه توجه می‌شود و ما در دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس تدوین می‌کنیم.
رئیسی گفت: امیدواریم اقدامات ما گره‌گشایی از مردم کند و امید را به مردم بازگرداند و اعتماد مخدوش شده به مردم و جوانان ما برگردد. او افزود که دولت، مربوط به جناح خاصی نخواهد بود و هر کسی دلش برای مردم و انقلاب بتپد همکار ما در دولت خواهد بود.
ابراهیم رئیسی با اشاره به سیاست‌های دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی اظهار کرد: دنیا باید بداند که وضعیت با حضور حماسه‌ساز مردم عزیز تغییر کرده است و شرایطی جدید پیش روی دنیا است؛ دنیا باید بداند که تا امروز فشار حداکثری بر ملت ما کارساز نشده است و باید تجدید نظر کنند و بازگردند؛ ملت ما نشان دادند که در مقابل فشارها مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام نیز محدود نخواهد شد، بلکه ما تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.
رئیس‌جمهوری منتخب افزود: در مذاکرات، هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود حتما مورد حمایت ما خواهد بود اما ما وضعیت اقتصاد و شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد که مذاکره برای مذاکره و مذاکرات فرسایی باشد، بلکه هر نشستی باید همراه با نتیجه باشد و برای ملت بزرگ ایران آورده‌ای داشته باشد. او همچنین اصلی‌ترین اولویت دولتش را مسئله اشتغال و مسکن مردم خواند.
اروپا و آمریکا به تعهدات خود بازگردند
رئیسی در پاسخ به سوال یورونیوز مبنی بر اینکه چه پیامی به آمریکا و اروپا درباره برجام دارید، گفت: کشورهای اروپایی و آمریکا باید نگاه کنند که در قبال برجام چگونه اقدام کردند، آمریکا برجام را نقض کرد و اروپا به تعهدات خود عمل نکرد. من به آمریکا می‌گویم شما بر اساس برجام موظف به رفع تحریم‌ها بودید، ولی این کار را نکردید و اکنون به تعهدات خود بازگردید و آنها را اجرایی کنید. به اروپا هم می‌گویم تحت فشار آمریکا قرار نگیرید و به آنچه متعهد شدید عمل کنید. مطالبه مردم ایران این است که شما به تعهدات خود عمل کنید.
رئیسی در ادامه در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی ان.بی.سی آمریکا مبنی بر اینکه آیا برای موثر واقع شدن برجام باید همه تحریم‌های اعمالی از سوی آمریکا از جمله تحریم‌های دوران دونالد ترامپ برداشته شود؟ گفت: آمریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را رفع کند و آنچه در دولت دوازدهم و دولت من مورد تاکید است، رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی است. آمریکا باید به دنیا پاسخ دهد که چرا نسبت به انجام تعهدات خود نسبت به ایران تعلل می‌کند؟ و اروپا باید پاسخ دهد که چرا همکاری با آمریکا را پیگیری می‌کند؟
رئیس‌جمهوری منتخب در پاسخ به پرسش روزنامه شرق درباره اشراف او درباره وضعیت کشور و این پرسش که آیا برنامه‌ای صد روزه برای کشور دارید؟ گفت: وضعیت و شرایط کشور روشن است و مراکز و نهادهای مختلف آمارهایی می‌دهند و این آمارها از دید مردم و رسانه‌ها پنهان نیست! مردم نیز حتما باید بدانند که دولت جدید در چه شرایطی و وضعیتی شروع به کار می‌کند؛ اعداد و آمار به عنوان یک گزارش شناختی از وضعیت موجود حتما پیش روی مردم و رسانه‌ها خواهد بود؛ ما هم وضع مطلوب را ترسیم می‌کنیم و هم وضع موجود را و سپس تفاوت این دو وضع را بیان و تلاش خواهیم کرد که وضع موجود را به وضع مطلوب نزدیک‌تر کنیم.
تمام اقداماتم در جهت دفاع از حقوق بشر بوده است
رئیس‌جمهوری منتخب در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه الجزیره درباره تحریم‌هایی علیه او و طرح اتهاماتی علیه او در نقش او در اعدام‌ها و تاثیر این وضعیت در نحوه تعامل با رهبران کشورهای جهان به ویژه کشورهای غربی و اینکه آیا او قصدی برای سفر به کشورهای غربی دارد؟ اظهار کرد: من به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودم و حقوق بشر محوری‌ترین نکته‌ای بوده که در همه مسئولیت‌هایم دنبال کردم. به آنهایی که اتهام می‌زنند باید گفت که امروز ما در جایگاه مدعی قرار داریم؛ تمام اقداماتی که من در مدت مسئولیتم انجام دادم همواره در جهت دفاع از حقوق بشر بوده است. با کسانی که اخلال در حقوق انسان‌ها ایجاد کردند و دست به حرکات داعشی و اقدامات ضد امنیتی زدند همواره در دستگاه قضایی به عنوان یک حقوقدان و قاضی مدعی حقوق انسان‌ها و در جایگاه دفاع از حقوق بشر برخورد کرده‌ام.
رئیسی افزود: امروز کسانی که در دنیا نقض حقوق بشر می‌کنند باید در این باره پاسخگو باشند؛ اگر یک حقوقدان و قاضی از حقوق مردم دفاع کرده، باید مورد تقدیر و تشویق قرار بگیرد که امنیت مردم را در مقابل هجوم‌ها و تهدیدها حفظ کرده است؛ افتخار من این است که در هر کجا که بودم به عنوان دادستان از امنیت و آسایش مردم دفاع کردم و امروز نیز در جایگاه ریاست جمهوری خود را موظف به دفاع از حقوق بشر می‌دانم و خود را موظف می‌دانم از حقوق انسان‌ها دفاع کنم.
پاسخ منفی به پذیرش دیدار احتمالی با رییس جمهور آمریکا
رئیسی کوتاه‌ترین پاسخ خود را به سوال رسانه راپلی روسیه، داد. خبرنگار از او پرسید که آیا در شرایط رفع تحریم‌ها حاضر به دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا هستید؟ و او پاسخ داد: خیر.
در ادامه خبرنگار سی.‌ان.ان درباره موضع جدید دولت ایران درباره توافق جامع‌تر ایران و آمریکا و مذاکره درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای سوال کرد که رییسی در پاسخ خاطرنشان کرد: دوباره تکرار می‌کنم که چرا بایدن به تعهدات دولت قبل پایبند نیست و به وظایف خود عمل نکرده و پاسخگو نیست. پیشنهاد جدی من به دولت آمریکا این است که سریعا به تعهدات خود عمل کرده و تمامی تحریم‌ها را رفع کند و اینگونه صداقت خود را نشان دهد. ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارد، چون بر اساس برجام شاهد آورده مناسب برای خود نیست که دلیل آن هم عهدشکنی آمریکا و عمل نکردن اروپا به تعهداتش بود. او تاکید کرد: مسائل منطقه‌ای و موشکی قابل مذاکره نیست. موضوعی که مذاکره و توافق شد را عمل نکردند. چطور می‌خواهند وارد مسائل جدید شوند؟
خودکفایی را کلید می‌زنیم
رئیس‌جمهوری منتخب در ادامه نشست خود در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی سی.سی.تی.وی چین درباره روابط راهبردی ایران و چین گفت: دولت‌های مختلف ایران از ابتدای پیروزی انقلاب روابط با چین را دنبال می‌کردند و امروز هم روابط خوبی داریم؛ همچنین ظرفیت‌های بسیاری بین دو کشور وجود دارد و ما حتما در جهت احیای این ظرفیت‌ها تلاش خواهیم کرد. روابط بسیار خوبی را با چین دنبال می‌کنیم و در بخش سیاست خارجی اجرایی کردن طرح جامع به عنوان یکی از اسناد و توافقات بین دو کشور حتما در دستور کار قرار خواهد گرفت.
رئیس‌جمهوری منتخب در پاسخ به پرسش خبرگزاری ایلنا درباره برنامه‌های او برای تامین کالاهای اساسی در شرایط تحریم اظهار کرد: موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است؛ نظارت بر زنجیره تامین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف از اولویت‌های دولت خواهد بود؛ لکن اساس موضوع این است که باید ارتباط بین سفره‌های مردم و کالاهای اساسی را با دلار و خارج از کشور، طی اقدامی میان‌مدت و طولانی‌مدت قطع کنیم؛ این کار را اجرایی می‌دانیم و از برنامه‌های ماست و حتما خودکفایی کشور نسبت به کالاهای اساسی را از ابتدای کار کلید خواهیم زد.
مانعی برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه نداریم
رئیسی همچنین درباره سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران درباره رابطه با عربستان سعودی گفت: اعلام میکنم که ما روابط با تمام کشورهای دنیا و تعامل با آنها را به‌ویژه کشورهای همسایه اعلام کردیم. اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به کشور عربستان هم بازگشایی سفارت دو کشور هیچ مانعی از سوی جمهوری اسلامی نیست و این سیاست را پیشتر هم اعلام کرده‌ایم؛ الان هم اعلام میکنیم که روابط‌ و گفت‌وگو با عربستان و همه کشورهای منطقه برای جمهوری اسلامی با هیچ مانعی مواجه نیست.
او در بخش دیگری از نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم همه زمینه را برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهیم کرد، اظهار کرد: دولت خود را موظف می‌داند همچنان که نسبت به تامین امنیت و حقوق مردم در داخل مسئول می‌داند، نسبت به ایرانیان خارج از کشور نیز خود را مسئول می‌داند؛ چرا که آنها ایرانی هستند و ما نسبت به آنها هم مسئولیت داریم؛ لذا باید ورود ایرانیان خارج از کشور به داخل کشور از طرف همه دستگاه‌های مربوطه تسهیل شود.
رئیس‌جمهوری منتخب با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در ایران توسط ایرانیان خارج از کشور باید تسهیل شود، افزود: بهترین و امن‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری ایرانیانی که در خارج از کشور هستند، سرزمین آبا و اجدادی شان است. امروز امنیت کاملی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد و همه سرمایه‌گذاران دنیا بدانند که امروز ایران امن‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است و دولت این امنیت را برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به ویژه ایرانیان خارج از کشور تضمین می‌کند.

ابراهیم رئیسیرئیس جمهورنشست خبری
مطالب مرتبط
رئیس جمهور پس از دریافت دز اول واکسن کرونا:واکسیناسیون ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و از اولویت‌های دولت است
انتقاد رئیس جمهوری از وعده‌های برخی نامزدهای منتقد دولت:با شعور مردم بازی نکنید
مجتبی پارسامجتبی پارسا
مراسم تحلیف شورای ششم تهران زیر سایه انتخاب غیر رسمی زاکانی به عنوان شهردارتهران سهم کاندیدای پوششی ریاست جمهوری می‌شود؟
رئیس‌جمهور در جلسه دفاع از کابینه پیشنهادی‌اش مطرح کردمهار کرونا اولویت نخست دولت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *