درخواست فعالان گردشگری از وزارت امور خارجه:صدور ویزای گردشگران را از سر بگیرید

شنبه 08 خرداد 1400

پیام ما | فعالان، متخصصان و علاقه‌مندان توسعه صنعت گردشگری در قالب کارزاری از وزیر امور خارجه خواستند تا با صدور ویزای گردشگری موافقت کند. در حال حاضر تنها برای گردشگران حوزه سلامت ویزا صادر می‌شود و گردشگران و طبیعت‌گردانی که بعد از دریافت واکسن مایل هستند به ایران سفر کنند، همچنان با ممنوعیت در صدور ویزا روبرو هستند. آنچه این موضوع را بغرنج می‌کند این است که مسئولان وزارت خارجه اعلام نمی‌کنند این ممنوعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.
ماههاست که فعالان صنفی بخش گردشگری از طریق نمایندگان مجلس و وزارت امور خارجه پیگیر موضوع از سرگیری صدور ویزای گردشگری هستند. ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران می‌گوید: «خواسته ما نامعقول نیست، ما می‌خواهیم ویزا برای طبیعت‌گردانی که خواهان سفر به ایران هستند ویزا صادر شود. این گروه از گردشگران اغلب در کمپ‌ها سکونت دارند و وارد شهرها نمی‌شوند که نگرانی بابت انتقال بیماری داشته باشیم، ضمن اینکه اغلب با وسیله نقلیه خود و به صورت زمینی وارد کشور می‌شوند. این اقدام باعث ایجاد تحرک در بخش گردشگری کشور که در دو سال گذشته دچار رکود شده خواهد بود. شاید از محل ورود این گردشگران درآمد چندانی حاصل نشود، اما این حرکت موجب امیدواری فعالان این بخش است» وزارت امور خارجه اما موافقت با صدور ویزا برای این گردشگران را منوط به مجوز ستاد ملی کرونا کرده است، پورفرج معتقد است: «کسانی که در این رابطه تصمیم می‌گیرند آشنایی کافی با ابعاد مختلف گردشگری ندارند، به همین دلیل با این امر مخالفت می‌کنند. فرصتی هم به ما داده نمی‌شود تا با اعضا ستاد ملی کرونا جلسه داشته باشیم و موضوع را برای آنها تشریح کنیم»
در متنی که کارزار فعالان صنفی گردشگری منتشر کرده، آمده است: «با توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای توسعه صنعت گردشگری کشور در دوران پسا کرونا و با توجه به آغاز فرآیند واکسیناسیون در اغلب کشورهای متقاضی که بازار علاقمند سفر به ایران را تشکیل می‌دهند و همچنین نظر به وضعیت بحرانی کسب‌وکارهای حوزه گردشگری، ضروری است جهت تصمیم‌گیری برای صدور مجدد ویزای توریستی توسط ارگان‌های مسئول، اقدام فوری صورت پذیرد. تقریباً همه کشورهای درگیر اپیدمی به تدریج فضای گردشگری خود را به سمت بازگشایی هدایت می‌کنند و برای صدور ویزا و تسهیل و تشویق ورود گردشگر خارجی به کشورشان، با ارائه مشوق‌ها و بسته‌های سفر ویژه سعی در جذب گردشگر ورودی به کشور خود را دارند. حال با عنایت به اینکه اغلب کشورهای بازار هدف ایران فرآیند واکسیناسیون شهروندان خود را انجام می‌دهند و ما فعالان گردشگری هر هفته شاهد درخواست‌های جدید از مسافران علاقمند سفر به ایران هستیم که تقاضای ارائه بسته سفر با ویزای توریستی به ایران هستند»
بر اساس آخرین اظهار نظر معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، کرونا نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان به گردشگری کشور خسارت وارد کرده است. این مبلغ تنها خسارتی است که به اقتصاد این بخش وارد شده و خساراتی که بخش گردشگری در حوزه سرمایه انسانی متحمل شده است، با اعداد و ارقام اقتصادی قابل محاسبه نیست. از آبان ماه 1398 تا امروز گردشگری کشور زیر بار اتفاقات متعدد دچار آسیب‌های جدی شده است. بسته‌های حمایتی دولت نه تنها گره از کار فروبسته این بخش باز نکرد، که زمینه‌ساز بروز مشکلات جدید در این حوزه شد. حالا فعالان صنفی مذاکرات خود را با نهادهای تصمیم‌گیر آغاز کرده‌اند تا شاید گشایش‌هایی در این بخش صورت گیرد. هر چند در دوران شیوع کرونا صدور ویزا برای گردشگرانی که با هدف درمان و در بخش گردشگری سلامت وارد کشور می‌شدند، بدون محدودیت صورت می‌گرفت، اما گردشگران تفریحی و طبیعت‌گردان بر اساس تصمیم ستاد کرونا مجوز ورود به کشور را نداشتند. فعالان گردشگری معتقدند بعد از آغاز واکسیناسیون در ایران و بسیاری از کشورها باید به مرور محدودیت در این بخش برداشته شود و قدم نخست می‌تواند صدور ویزا برای طبیعت‌گردان باشد که سفرشان به کشور ریسک بسیار پایین‌تری نسبت به گردشگران سلامت دارد.

صنعت گردشگریواکسنوزیر امور خارجهویزا گردشگری
مطالب مرتبط
در دیدار با وزیر امور خارجه ایرلند مطرح شدتاکید ظریف بر ضرورت رفع تحریم‌های آمریکا
وزیر امور خارجه بر ضرورت رفع کامل و موثر تحریم‌های غیر قانونی آمریکا تاکید کرد و گفت: این اقدام منجر به بازگشت گام‌های جبرانی ایران خواهد شد.
در پی افزایش شمار جان‌باختگان و انتقادهای گسترده صورت گرفتتکاپوی دولت برای واردات واکسن
رئیس‌جمهور: در تامین ارز برای واردات مشکلی نداریم
هزار نفر از فعالان سیاسی و اجتماعی در بیانیه‌ای خواستار تغییر سیاست‌های واکسیناسیون عمومی کرونا شدندمطالبه واکسیناسیون عادلانه، شفاف و رایگان
7
ترکیه با واکسیناسیون ۱۴ درصد جمعیتش، از دیپلماسی گردشگری بر پایه ایمنی واکسن خبر داده استجا ماندن ایران از دیپلماسی واکسن در گردشگری
عباسی‌کارشناس گردشگری: با آغاز فصل گردشگری تابستان، وزارت فرهنگ و گردشگری و وزارت امور خارجه ترکیه، تماس‌های فشرده و مکرری را با کشورهای گردشگرفرست آغاز کرده است

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.